Częstochowa: Jeden procent musi zostać pod Jasną Górą

  Częstochowa: Jeden procent musi zostać pod Jasną Górą

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wolontariusze będą przekonywać m.in. pasażerów tramwajów
  1/2
  przejdź do galerii

  Wolontariusze będą przekonywać m.in. pasażerów tramwajów ©Bartłomiej Romanek

  Częstochowa rozpoczęła walkę o jeden procent podatku. W ubiegłym roku podatnicy rozliczający się w częstochowskich urzędach skarbowych przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 4,1 mln zł. Do częstochowskich organizacji trafiło zaledwie 970 tys. zł. Specjalna kampania promocyjna ma sprawić, że więcej pieniędzy zostanie pod Jasną Górą.
  Do przekazania 1 proc. podatku częstochowskim organizacjom pożytku publicznego namawia Częstochowskie Centrum Organizacji Pozarządowych, władze samorządowe i Biuro Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta.
  Aby zachęcić częstochowian do przekazywania 1 procentu podatku lokalnym stowarzyszeniom, organizowane będą akcje przybliżające te organizacje i ideę odpisu podatkowego.


  CZYTAJ KONIECZNIE:
  1 procent podatku: Jak przekazać? [PORADNIK DZ]


  - 1 i 2 marca organizujemy darmowe warsztaty dla mieszkańców pod hasłem "Zrób coś dla siebie" w Urzędzie Stanu Cywilnego - mówi Agata Wierny z Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych. - Będzie można się zapoznać z działalnością organizacji pozarządowych. Przygotowano płytę CD, na której jest instrukcja, jak rozliczać podatek i lista częstochowskich organizacji samorządowych z instrukcją, jak przekazać na nie 1 procent podatku.

  Płyta jest dostępna na por-talach społecznościowych i w Urzędzie Miasta. W tramwajach emitowany będzie spot reklamujący akcję przekazywania odpisu podatkowego częstochowskim organizacjom. Występują w nim m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, aktorka Iwona Chołuj i siatkarz Dawid Murek.

  23 lutego będzie jeździł specjalny tramwaj, w którym wolontariusze będą zachęcali do wspierania częstochowskich organizacji pozarządowych. O tym, jaką mogą stanowić one pomoc, nie trzeba nikogo przekonywać.

  - Dzięki odpisom podatkowym przeznaczonym na nasze stowarzyszenie mogliśmy zwiększyć ilość łóżek w oddziale stacjonarnym do 15 - mówi Anna Kopacz, szefowa Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej. - W ubiegłym roku otrzymaliśmy 250 tysięcy zł.

  Częstochowianie najchętniej przekazują pieniądze na Fundację św. Barnaby, która jest na pierwszym miejscu w Częstochowie i na 25. w skali kraju. Fundacja Świętego Barnaby powstała w 2008 r. m.in. po to, aby wspierać ubogie rodziny i osoby żyjące w skrajnej nędzy. Współpracuje z częstochowskim Caritasem i PSS Jedność Społem, organizując m.in. zbiórki żywności.

  Przekazujemy coraz więcej

  Z roku na rok systematycznie rośnie liczba częstochowian przekazujących 1 procent podatku.

  W 2010 roku 1 procent od podatku na organizacje pozarządowe przekazało 57 tys. częstochowian. Z tego 11 tysięcy wskazało organizacje częstochowskie. W sumie częstochowianie przekazali 3,4 mln zł, z czego do organizacji częstochowskich trafiło ponad 783 tys. zł.

  Rok później odnotowano 67,7 tys. odpisów, z tego 14 tys. na organizacje częstochowskie. Suma odpisów wyniosła 3,7 mln zł, z tego 900 tys. zł dla lokalnych organizacji.

  Także w ubiegłym roku odnotowano wzrost. Na odpis zdecydowało się 74,5 tys. częstochowian, z których 15,6 tys. przekazało podatek na organizacje z Częstochowy. Suma odpisów wyniosła 4,1 mln zł, z tego ponad 970 tys. zł dla organizacji pozarządowych.

  W Częstochowie jest 700 organizacji pozarządowych. 50 z nich to organizacje pożytku publicznego, na które można przekazać 1 procent swojego podatku.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama