Menu Region

Najnowocześniejszy w Polsce ośrodek dla niepełnosprawnych...

Najnowocześniejszy w Polsce ośrodek dla niepełnosprawnych jest w Dąbrowie [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Piotr Sobierajski

4Komentarze Prześlij Drukuj
Towarzyszyliśmy wczoraj w przeprowadzce nauczycielom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek Bregułowej i Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II. Podopieczni obu tych placówek, łącznie ponad 350 uczniów, tuż po feriach, 25 lutego, rozpoczną drugi semestr nauki w nowoczesnym ośrodku, jaki powstał u zbiegu ulic Swobodnej i Łącznej. Czasu jest więc niezbyt wiele, dlatego na korytarzach panuje gwar i spory tłok. Tu jadą wózki z wyposażeniem sal, tam ktoś wnosi do windy meble, a za rogiem ktoś inny kwiaty.
- W przeprowadzkę zaangażowani są wszyscy - podkreśla Violetta Trzcina, dyrektorka SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych. - Nauczyciele, rodzice naszych wychowanków i podopiecznych ZSS nr 5, wykonawca całego kompleksu, Budimex. Pomagają nam więźniowie z Katowic i Wojkowic. Tak długo czekaliśmy na przenosiny, na to, by móc w tak komfortowych warunkach otoczyć opieką naszych wychowanków, że teraz lokowanie się w salach, internacie czy ostatnie przygotowania dla inauguracji kuchni, to już przyjemność - dodaje.


Dotychczas SOSW mieścił się w starym budynku typu Lipsk, gdzie wszystko nadawało się do wymiany lub remontu. Ciasno było też w ZSS nr 5, gdzie warunki do nauki i rehabilitacji zdecydowanie odbiegały od współczesnych standardów. Miasto postanowiło więc stanąć na wysokości zadania i wybudować najnowocześniejszy w Polsce ośrodek dla osób niewidomych i niepełnosprawnych. Kamień węgielny został wmurowany w październiku 2010 r. Lekcje miały się tu zacząć we wrześniu 2013 r., ale zakończenie prac udało się przyspieszyć o ponad pół roku.

Ośrodek składa się z trzech części. Pierwsza jest dla dzieci słabowidzących i niewidomych, druga dla niepełnosprawnych, a trzecia to łącznik. Tam są m.in.: basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówki, kuchnia i biblioteka. W ośrodku będzie działał internat dla ponad stu podopiecznych. Stołówka będzie wydawała codziennie 250 obiadów, 150 śniadań i 50 kolacji. Na razie w internacie będzie bowiem przebywać właśnie 50 wychowanków SOSW. Nie tylko z woj. śląskiego, ale także m.in. z Częstochowy, Zabrza, Rudy Śląskiej i z Małopolski.

- W każdym z modułów mamy trzy sale dla ośmiu podopiecznych, którzy przez całą dobę będą mogli liczyć na pomoc opiekunów. Jest łazienka, sala do odrabiania lekcji. Przygotowujemy ich do samodzielnego radzenia sobie w życiu. A są tu z nami dzieci już w wieku siedmiu lat - mówią wychowawcy Renata Rokosz i Henryk Dudek. Imponująco wygląda też zaplecze do rehabilitacji uczniów ZSS nr 5 oraz 120 dzieci (to najwięcej w całym woj. śląskim), które będą tu korzystać ze wsparcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, już od 3. miesiąca życia.

- Tu mamy odpowiednie warunki do tego, by uczyć i rehabilitować wszystkie wymagające tego dzieci, a na tym nam właśnie zależało. Budynek jest ogromny, dlatego przez pierwsze dni dzieci będą się zapoznawać z nowym otoczeniem - mówi Krystyna Chochorowska, dyrektorka ZSS nr 5. - Mamy doskonale wyposażone gabinety, m.in. magnetoterapii, krioterapii, elektroterapii i hydroterapii, a także sale do integracji sensorycznej - dodaje.

Oficjalne otwarcie nowoczesnego kompleksu zaplanowano na 15 marca.
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Reklama
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Super

+107 / -108

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PrawdziwiON (gość)  •

Przynajmniej powstało coś konkretnego i praktycznego, a nie jakieś idiotyczne kampanie o prawach niepełnosprawnych nie wiadomo do czego.
nie-pelnosprawni.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ośrodek

+73 / -135

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obiektywny (gość)  •

Uważam, że Dąbrowę Górniczą nie stać na utrzymanie takiego drogiego ośrodka.

skomentuj

ośrodek

+67 / -50

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zuza (gość)  •

szkoda ze wybudowali jedna taka dużą a nie więcej mniejszych bo dzieci musza w internatach być a nie w domach albo do jedzać moje dziecko też tam uczęszcza i musi wstawać 5 rano a wraca o 17 wieczorem bo nigdzie w pobliżu niema dla niewidomych szkoły

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do obiektywnego

+85 / -93

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zofia (gość)  •

Zgadzam się z Panem całkowicie, niech napiszą ile będzie kosztować utrzymanie ośrodka.

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama