Mój Reporter: Czy publiczne placówki medyczne mogą...

  Mój Reporter: Czy publiczne placówki medyczne mogą wykorzystywać sprzęt komerycjnie?

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mój Reporter: Czy publiczne placówki medyczne mogą wykorzystywać sprzęt komerycjnie?
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc. Polskapresse

  Szpital jest publiczny, a ma sprzęt wynajęty od prywatnych firm? Jak to jest? Czy w takiej sytuacji szpital ma prawo pobierać opłaty za badania?
  Zastanawiam się, czy publiczne placówki medyczne, np. szpitale, przychodnie itp., mogą wykorzystywać swoje urządzenia do badań komercyjnych, tzn. prowadzić płatne badania? Czy mogą robić to tylko w ramach kontraktu z NFZ? Pytam, bo chciałabym skorzystać z takiego badania w jednej z lecznic - pisze do nas Czytelniczka z Będzina

  Odpowiada Jacek Kopocz, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału NFZ w Katowicach:

  Kwestia - kto jest właścicielem - nie ma znaczenia, czyli nieistotne jest to, czy zakład jest publiczny lub nie. W tej kwestii decyduje to, jaki kontrakt łączy zakład z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Jeżeli jest to sprzęt wykazany w kontrakcie na hospitalizację, czyli w trybie 24-godzinnym, to wtedy takiej możliwości nie ma, ponieważ przez 24 godziny musi być do dyspozycji w ramach umowy.


  Jeżeli dany sprzęt nie jest wykazany w kontrakcie, możliwość taka istnieje. Ale są wyjątki. Z tego, co wiem - w przypadku, gdy sprzęt został zakupiony ze środków unijnych - nie może być wykorzystywany komercyjnie, mimo że sprzęt nie jest wykazany w umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Inaczej jest w przypadku AOS, czyli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Sprzęt i personel - poza godzinami wykazanymi w harmonogramie w ramach umowy z NFZ - mogą świadczyć usługi komercyjne. ZIELA

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama