Chcesz być bezpieczny? Reaguj, pomagaj policji

  Chcesz być bezpieczny? Reaguj, pomagaj policji

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czasem policji trzeba pomóc. Nie mogą być wszędzie
  1/2
  przejdź do galerii

  Czasem policji trzeba pomóc. Nie mogą być wszędzie ©Grzegorz Mehring

  Już więcej niż co drugi złodziej, włamywacz czy chuligan jest w Śląskiem łapany na gorącym uczynku. A to dzięki zgłoszeniom i zatrzymaniom obywatelskim. Z danych policji wynika, że od września 2011 roku do teraz najbardziej aktywni w pomaganiu policji w walce z przestępczością byli mieszkańcy Rybnika: 532 zgłoszenia, Rudy Śląskiej: 399, Częstochowy: 234 oraz Będzina: 230. Na widok chuliganów niszczących kosze, kradnących włazy do studzienek kanalizacyjnych, czy kierowców jeżdżących zygzakiem po prostu łapali za telefon i wykręcali numer 997 lub 112.
  Przykłady? Jest ich sporo. Wszyscy pamiętamy historię sprzed roku, kiedy dzięki interwencji dwóch dzielnych sosno- wiczanek udało się zatrzymać pedofila napastującego dziewczynki w kościele. Takich aktów odwagi i odpowiedzialności jest znacznie więcej. Nie o wszystkich jednak można przeczytać na czołówkach gazet.

  W Rydułtowach 24-latek, widząc jadącego całą szerokością jezdni kierowcę, zajechał mu drogę, wyciągnął kluczyli ze stacyjki i powiadomił policję. Okazało się, że zatrzymany kierowca forda miał w organizmie 2,5 promila alkoholu.

  W Katowicach syn właścicielki sklepu zatrzymał sprawcę kilku napadów. Gdy bandyta próbował wyciągnąć pistolet, został obezwładniony, a następnie przekazany policjantom.

  Co to jest zatrzymanie obywatelskie? Zgodnie z prawem, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu bezpośrednio po jego popełnieniu, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce funkcjonariuszy.

  Ale czasami wystarczy tylko zadzwonić. W Tychach zatrzymano dzięki temu trzech nastolatków. Jeden z nich niszczył zaparkowane samochody, wyrywał im lusterka. Dwaj inni dla zabawy demolowali wiatę przystanku. Z kolei w Siemianowicach Śląskich świadek poinformował policjantów, że w jednym z mieszkań czteroletnią dziewczynką opiekuje się pijana matka. W czasie interwencji do drzwi zapukał taksówkarz, u którego kobieta zamówiła... kolejne pół litra wódki. Podobne przypadki - z pijanymi rodzicami w rolach głównych - były także w Częstochowie i Jastrzębiu-Zdroju.

  Śląska policja m.in. pod patronatem "Dziennika Zachodniego" prowadzi akcję "Nie reagujesz, akceptujesz". Roman Rabsztyn, zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach, podkreślał podczas jednej z konferencji, że mimo sukcesu akcji nadal mamy wiele do zrobienia. Na zachodzie Europy aż 90 proc. zatrzymań na gorącym uczynku to właśnie zasługa sygnałów od społeczeństwa.

  Dzięki telefonowi na policję został w niewielkim Mainz w Niemczech zatrzymany płatny zabójca Ryszard N., ps. Rzeźnik. To jemu zarzuca się zabicie w Zakopanem w 1999 roku Andrzeja Kolikowskiego, ps. Pershing. Mieszkańca Mainz zaniepokoiło to, że mężczyzna zbyt długo stoi koło bankomatu. Niemieccy policjanci mocno się zdziwili, kiedy przekonali się, kto wpadł w ich ręce.

  Do czego może prowadzić nasza znieczulica? O tym na własnej skórze przekonał się znany rajdowiec Leszek Kuzaj. Dzisiaj - twarz policyjnej akcji profilaktycznej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama