Potrzebna kasa na połączenie

Potrzebna kasa na połączenie

Agnieszka Klich

Dziennik Zachodni

Aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Gdyby udało się pozyskać pieniądze, byłaby to największa inwestycja kolejowa w regionie. Chodzi o uruchomienie szybkiego połączenia z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach. Temat aktualny, bo Śląsk potrzebuje nowych rozwiązań komunikacyjnych.
- Niewiele jest tak dużych lotnisk, które nie mają kolejowego połączenia z miastami - mówi Cezary Orzech, rzecznik portu lotniczego w Pyrzowicach. W zeszłym roku przez lotnisko przewinęło się ponad 2 mln 400 tys. pasażerów.

Ale uruchomić szybkie połączenie nie jest łatwo. Potrzeba na to pieniędzy, a suma jest niebagatelna, bo 1 mld 234 mln zł. Na razie PKP Polskie Linie Kolejowe mają pieniądze na wykonanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej. To kosztuje 107 mln zł. Projekt wsparła Unia Europejska. - Z funduszy unijnych pochodzi 69 mln zł. Pozostała część to nasze środki własne - mówi Zbigniew Młokosiewicz, kierownik kontraktu linii Katowice-Pyrzowice. Wciąż trwają procedury przetargowe, w wyniku których zostanie wybrana firma, która tę dokumentację opracuje. Być może w marcu lub kwietniu postępowanie zostanie zakończone.

Po sporządzeniu projektu można rozpocząć inwestycję. Pod warunkiem, że ma się pieniądze. PKP chce pozyskać je z budżetu państwa. - 12 grudnia poszedł aneks w tej sprawie do Ministerstwa Infrastruktury - mówi Młokosiewicz. Teraz trzeba czekać. Gdyby państwo wyłożyło kasę, szybka kolej mogłaby powstać do 2012 roku.

Według koncepcji na lotnisko pojedziemy z Katowic, przez Chorzów, Bytom i Piekary Śląskie. W Bytomiu powstałby tak zwany dworzec zintegrowany, taki, na którym pasażerowie mogliby przesiadać się z jednego środka transportu na drugi. - Na przykład z autobusu na pociąg lub z jednego pociągu na drugi - tłumaczył prof. Sylwester Markusik, szef Katedry Transportu Przemysłowego Politechniki Śląskiej. Nad projektem połączenia miast aglomeracji i budowy dworca zintegrowanego specjaliści z politechniki pracowali od 2005 roku i to właśnie ich projekt PKP chce wprowadzić w życie.

Na inwestycji zależy nie tylko kolejom, ale także Bytomiowi i pyrzowickiemu portowi. - Rozwinięty system komunikacyjny oznacza rozwój dla miasta - mówi Katarzyna Krzemińska-Kruczek, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Bytomiu. - Autobusy już nie wystarczą. Takie połączenie ułatwiłoby życie pasażerom, ale i podniosło atrakcyjność lotniska - mówi Orzech.
1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kasa

dziadek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

Jo mom tako staro kasa w doma , ino zomek jest popsuty, to trza naprawić. To staro niymiecko przedwojynno kasa, solidnie zrobiono.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

DZ poleca

Wideo