Egzamin na prawo jazdy nie dla niesłyszących: Poseł Plura...

  Egzamin na prawo jazdy nie dla niesłyszących: Poseł Plura interweniuje

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Poseł Marek Plura

  Poseł Marek Plura ©arc

  Od 19 stycznia, kiedy zdajemy nowy egzamin na prawo jazdy, osoby niepełnosprawne: nieme i niesłyszące straciły możliwość zdobycia prawa jazdy. Już wczoraj informowaliśmy o tym, że sprawę zaniedbało Ministerstwo Transportu. Po prostu nie pomyślało o niepełnosprawnych. Zapytaliśmy o to, kiedy ta sytuacja wróci do normy, ale póki co resort milczy. Interweniuje poseł Marek Plura.
  Poseł Marek Plura

  Poseł Marek Plura ©arc

  ZOBACZ KONIECZNIE I PRZETESTUJ SIĘ. SPRAWDŹ, CZY ZDASZ:
  NOWY EGZAMIN NA PRAWO JAZDY?


  Za to sprawą zainteresował się poseł Marek Plura z PO: - Jestem w tej sprawie w kontakcie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o to, aby niezwłocznie wprowadzić wydłużony czas zdawania egzaminu na prawo jazdy dla osób głuchych tak jak to jest np. przy innych egzaminach.

  Właśnie o ten wydłużony czas zdawania (jak np. na egzaminie maturalnym) chodzi. Sama pomoc tłumacza języka migowego nic nie da, bo jak podkreśla Roman Bańczyk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach czas na odpowiedź jest zbyt krótki by pytanie przetłumaczyć, a co dopiero z przemyśleniem go i odpowiedzią.

  - Poza tym tłumacz, według obowiązujących zasad, może być przy zdającym tylko do momentu rozpoczęcia egzaminu, wyjaśnić mu ogólne zasady. Przy rozwiązywaniu testu być go już nie może - wyjaśnia Bańczyk.

  Rocznie w Śląskiem nowy egzamin na prawo jazdy zdawało kilkanaście osób niesłyszących i niemówiących. Z roku na rok ich liczba rosła. Wcześniej nawet nie zdawali sobie z prawy z tego, że mogą usiąść za kierownicą. Teraz znowu im to odebrano.

  Jak już informowaliśmy wczoraj niepełnosprawnych do egzaminu na prawo jazdy przygotowuje Piotr Matioła, właściciel szkoły jazdy w Katowicach. CZYTAJ TUTAJ

  We wrześniu 2012 roku był na spotkaniu w Ministerstwie Transportu i zwracał uwagę na problem z egzaminami niesłyszących.

  - Jednym uchem wpadło, drugim wypadło. Nie zrobiono niczego. Zaś sam egzamin nie był raczej nawet konsultowany z pedagogami - podkreśla.

  Dodaje, że na Zachodzie nikogo nie dziwi niesłyszący lub niemówiący kierowca. W Niemczech i Szwecji migający są traktowani jak mniejszość językowa. Mają liczne ułatwienia. W Szwecji mogą pracować jako zawodowi kierowcy. Nie mogą tylko przewozić ludzi. Bywają kierowcami lepszymi niż słyszący, bo są bardziej uważni.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  RANKING SZKÓŁ NAUKI JAZDY W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


  WIDEOTESTY Z EGZAMINU NA PRAWO JAZDY
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 1. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 2. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 3. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 4. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 5. [NOWY WIDEOTEST]

  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 6. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 7. [NOWY WIDEOTEST]
  Nowy egzamin na prawo jazdy, wersja 8. [NOWY WIDEOTEST]


  CZY NIESŁYSZĄCY I GŁUCHONIEMI POWINNI MIEĆ MOŻLIWOŚĆ ZDAWANIA PRAWA JAZDY W INNYM TRYBIE? NAPISZ KOMENTARZ  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brak tematu

   Paweł z Elbląga (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Powiem słowo honoru: Jestem osobą niedosłyszacą z średnim ubytkiem. Mam 20 lat, jestem pomocnikiem magazyniera, zarobki dobre - nie narzekam. Byłem na bdania dla kierowców w Elblągu, lekarz kazal...rozwiń całość

   Powiem słowo honoru: Jestem osobą niedosłyszacą z średnim ubytkiem. Mam 20 lat, jestem pomocnikiem magazyniera, zarobki dobre - nie narzekam. Byłem na bdania dla kierowców w Elblągu, lekarz kazal mi ze mam iść do laryngologa ale laryngolog mi nie pozwolił, bo "nie słyszysz, nie nadajesz się na prawo jazdy kat B." Byłem wkurzony na maksa bo straciłem czasu i urlopu. Teraz nic nie mogę zrobić, a jazda z rowerem nie jest bezpieczne dla mnie. Nie wiem czy jest sens zrobić prawka za granica ;>. Kto chce ze mną pogadać, zapraszam na nr GG 10895221. Dziękuje i pozdrawiamzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Egzamin na prawo jazdy nie dla niesłyszących: Poseł Plura interweniuje

   Krzysztof (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 66

   Jestem osoby nieslyszacy ... Uwazam sie ze to jest DYSKRYMINACJA dla osób niepełnosprawnych!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo