Ważne
  Budowa DTŚ w Gliwicach: Krajobraz księżycowy w centrum...

  Budowa DTŚ w Gliwicach: Krajobraz księżycowy w centrum miasta [ZDJĘCIA]

  Maria Olecha

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Budowa DTŚ w Gliwicach: Krajobraz księżycowy w centrum miasta [ZDJĘCIA]
  1/14
  przejdź do galerii

  ©Lucyna Nenow

  Centrum Gliwic przypomina krajobraz księżycowy. Nie ma kultowych okrąglaków, w których kilka pokoleń gliwiczan robiło zakupy. Zniknął też balcerek - symbol wolnego rynku. Z wiaduktu na ul. Zwycięstwa widać za to palmiarnię i... sterty gruzu. To znak, że DTŚ jest coraz bliżej. Pisze Maria Olecha
  Gliwice to dla mnie miasto szczególne. Tutaj się urodziłam, wychowałam i mieszkałam przez wiele lat. Główną ulicę miasta - Zwycięstwa - przemierzyłam setki razy. Znałam na pamięć każdy jej fragment. Ale od poniedziałku nic już nie będzie takie samo.

  Wystarczyło kilkadziesiąt minut, aby kawałek historii tego miasta runął - dosłownie. Dźwig zburzył "Mandarynkę" - jeden z dwóch kultowych okrąglaków, w których zakupy gliwiczanie robią od pokoleń. Huk, kłęby pyłu, sterty gruzu. Kilkanaście ruchów koparki i "Mandarynka" runęła jak domek z kart.

  ZOBACZ TAKŻE:
  Budowa DTŚ w Gliwicach: Sezam i Balcerek zburzony [ZDJĘCIA]
  Budowa DTŚ w Gliwicach: Mandarynka legła w gruzach [ZDJĘCIA i WIDEO]


  Wszystko z powodu budowy Drogowej Trasy Średnicowej, która w Gliwicach będzie przebiegać od granicy z Zabrzem, przez Sośnicę, nad autostradą A1, przez śródmieście, aż do węzła z DK 88. Ponad 500-metrowy tunel w śródmieściu pobiegnie pod ulicami Dworcową i Zwycięstwa. Zetknie się z urokliwym parkiem Chopina oraz znajdującą się w parku palmiarnią.

  Krajobraz księżycowy w sercu miasta  Turyści, którzy z dworca zmierzają na gliwicki rynek, widzą księżycowy krajobraz. W rejonie skrzyżowania ulic Zwycięstwa i Dubois, po obu stronach wiaduktu, zalegają sterty gruzu, a koparki pracują non stop.

  - To historyczny moment - mówi Antonina Łapszyńska, którą spotkaliśmy, gdy fotografowała wyburzanie "Mandarynki". - Dokumentuję to wyburzanie sama dla siebie, bo Gliwice zmienią się, gdy będzie tutaj DTŚ-ka - uważa gliwiczanka.

  - Z powodu budowy tej drogi wyburzono w Gliwicach wiele domów, ludzie byli przesiedlani, teraz przyszła pora na sklepy i balcerka. Szkoda, bo to były wizytówki miasta - mówi z nutką żalu w głosie pani Aleksandra.

  Barbara Kulczyna dodaje: - Mam sentyment do tych sklepów, do balcerka również, choć w ostatnich latach szpecił miasto.
  "Bierzcie sprawy w swoje ręce".

  I powstał balcerek  Najpierw zniknął balcerek, swoisty symbol polskiego kapitalizmu. Dla gliwiczan miejsce bardzo ważne. Plac w starym korycie Kłodnicy przy ul. Fredry ostatni kupcy opuścili w połowie stycznia. Na początku lutego wjechał tam ciężki sprzęt. Koparki szybko zmiotły balcerka.

  Targowisko gliwickie powstało, tak jak wszystkie inne place targowe w Polsce, samorzutnie, po przemianie ustrojowej przełomu lat 90. ubiegłego wieku oraz wdrożeniu reform prof. Leszka Balcerowicza w czasie rządów Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jak zwykle nie znajomośc szczegółów

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 114

   Szanowna Pani "Balcerek " nie był w korycie Kłodnicy ..tylko Kanału Kłodnickiego ..a to znacząca różnica..zanim sie coś napisze trzeba sie rozeznać w temacie..oj upada rzemiosło dziennikarskie...wstyd

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama