Ważne
  O śląskim musimy mówić jednym głosem: kto...

  O śląskim musimy mówić jednym głosem: kto powie premierowi, czego potrzeba?

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  O śląskim musimy mówić jednym głosem: kto powie premierowi, czego potrzeba?
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Bartek Syta

  W najbliższych miesiącach ruszę w Polskę - ogłosił premier Donald Tusk po powrocie z unijnego szczytu w Brukseli, skąd przywiózł ok. 440 miliardów złotych. Z pieniędzy tych będziemy korzystać do roku 2020.
  W swym wystąpieniu premier stwierdził, iż rząd ma plan na ich zagospodarowanie, ale chce go "najlepiej dopasować do lokalnych potrzeb". Jeśli potraktować te słowa poważnie, a nie jako próbę "przykrycia" aktualnych problemów kraju, to trzeba się zastanowić nad tym, kto miałby w imieniu mieszkańców naszego regionu przedstawić owe "lokalne potrzeby" tak, aby zamiast wspólnego głosu Donald Tusk nie usłyszał chaotycznego przekrzykiwania się.
  No i oczywiście zawczasu ustalić, które z tych potrzeb są najważniejsze, a które mogą jeszcze poczekać. I tu mogą pojawić się kłopoty. Bo choć "zawodników" w naszej drużynie jest wielu, to rzadko kiedy grają wspólnie.

  Stracone Euro i miliony


  Kiedy trzeba było walczyć o lokalizację spotkań Euro 2012, kandydaturę Stadionu Śląskiego wystawił Chorzów. Pozostałe miasta aglomeracji ograniczyły się do "moralnego wsparcia", choć wystarczyło spojrzeć na mapę, by dojść do wniosku, że w tutejszych realiach gospodarzem takiej imprezy nie mogłoby być tylko to jedno miasto. Wbrew oczywistym faktom Chorzów został sam na placu boju, więc wynik jego konfrontacji z Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem, czy Warszawą był przesądzony. Towarzyszący przymiarkom do Euro 2012 w Chorzowie projekt przebudowy sieci tramwajowej w miastach Śląska i Zagłębia omal również nie został położony przez brak współpracy między prezydentami (Gliwice, które pierwotnie miały do niego przystąpić zmieniły front i zlikwidowały u siebie linie tramwajowe). Chyba tylko strach przed utratą unijnej dotacji i wielką kompromitacją sprawił, że inwestycja ostatecznie doczekała się realizacji. Tyle szczęścia nie miał projekt budowy spalarni dla aglomeracji, z którego najpierw dyplomatycznie wycofały się Katowice, a pozostałe miasta GZM równie taktownie zostawiły ów śmierdzący problem władzom Rudy Śląskiej, dla których okazał się on być politycznym gwoździem do trumny (ceną, jaką zapłaciliśmy za brak działania było utracone 600 mln zł unijnego dofinanso-wania). Kłótnie zagłębiowskich miast o to, którędy poprowadzić wschodni odcinek DTŚ-ki i niekończąca się awantura o przebieg linii kolejowej do Pyrzowic to następne przykłady tego, jak trudno dogadać się w ważnych sprawach na swoim własnym podwórku.

  Albo się dogadamy, albo...


  - Na wspólny głos w dalszym ciągu nie ma szans, bo trudno, by w tak dużym regionie wszyscy chcieli tego samego - uważa Tomasz Pietrzykowski, były wojewoda śląski.

  Na pocieszenie dodaje jednak, że kłopoty z osiągnięciem kompromisu między konkurującymi ze sobą miastami nie są niczym wyjątkowym.

  - W innych regionach jest podobnie - mówi Pietrzykowski.

  Zdaniem Jana Olbrychta, byłego marszałka województwa śląskiego oraz byłego wiceprzewodniczącego unijnej komisji rozwoju regionalnego, na podjęcie ostatecznych decyzji w sprawie tego, co chcemy zrealizować dzięki dotacjom z Brukseli mamy mniej więcej rok czasu. Po jego upływie trzeba będzie zacząć składać pierwsze projekty w ramach nowego unijnego budżetu.
  - Dlatego te ustalenia wymagają tego, aby traktować się po partnersku. W tych negocjacjach nie może być przegranych. Unijne dotacje są bowiem narzędziem realizowania polityki. Czyli albo robimy coś razem, albo nie dostaniemy tych pieniędzy - podkreśla Olbrycht.

  Eksperyment się udał


  Potencjalny kłopot wynikający z braku współpracy dostrzega Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Mimo wszystko jest jednak optymistą. Zwraca uwagę, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. śląskiego decyzję o podziale części unijnych pieniędzy przekazano na szczebel subregionów. Właśnie po to, by ograniczyć niepotrzebną rywalizację i pretensje o dyskryminowanie jakichś ośrodków.

  - Śląskie, jako pierwszy region w kraju, zdecydowało się na takie działania - podkreśla Zdziebło.

  Z wyników tego swoistego eksperymentu zadowolony jest Mariusz Kleszczewski, odpowiedzialny w zarządzie województwa śląskiego za dystrybucję unijnych funduszy. Zapowiada, że w kolejnym rozdaniu pieniędzy na subregiony będzie jeszcze więcej. O ile dziś w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego marszałek przekazuje do podziału lokalnym samorządowcom 15 procent z tej puli, to niebawem ten odsetek wzrośnie do 23 procent. Ekstra zastrzyk gotówki dostaną też do podziału miasta aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej. Te same, które tyle razy nie potrafiły się dogadać w ramach GZM (różnicą będzie to, że w tym przypadku będzie wyraźnie określony lider projektu - Katowice).

  - Łatwo nie będzie. Skoro jednak państwa dogadały się, co do kształtu unijnego budżetu, to i miasta wypracują kompromis, jak te pieniądze wykorzystać - mówi Kleszczewski.

  To musimy zrobić, póki są pieniądze


  Budżet Unii Europejskiej na lata 2015-2020 to kolejny i zarazem ostatni tak duży zastrzyk pieniędzy dla Polski. Jeśli mamy zatem pchnąć nasz region cywilizacyjnie do przodu, to trzeba to zrobić teraz, gdyż później może nas po prostu nie będzie stać na taki skok. A co jest do zrobienia? Oto nasze typy.

  Połączenie kolejowe aglomeracji z lotniskiem w Pyrzowicach. Bez niego port zacznie tracić na atrakcyjności, zaś obniżenie rangi lotniska uderzy w gospodarkę oraz prestiż całego regionu. Do realizacji tej inwestycji niezbędne jest jednak porozumienie PKP PLK oraz gmin, przez które miałaby przebiegać ta linia. A z tym nadal jest duży problem. W efekcie kolejarze wciąż jeszcze nie mają nawet dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy.

  Odcinek autostrady A1 od Pyrzowic do granicy z woj. łódzkim. Po długich analizach drogowcy ostatecznie zdecydowali, że przeprowadzą tę inwestycję własnym sumptem, bez wchodzenia w porozumienie z prywatnym partnerem. Bez zaangażowania unijnych dotacji (tak jak to było przy budowie wielu odcinków od Pyrzowic do granicy Czech) wykonanie tego zadania jest jednak nierealne.

  Objęcie Śląską Kartą Usług Publicznych (pierwszy etap tego projektu dofinansowany został z unijnych funduszy) także Kolei Śląskich. Bez tego pasażerowie będą musieli kupować osobne bilety na przejazdy pociągami i osobne na komunikację autobusowo-tramwajową.Unijne dotacje to także szansa na dokupienie większej ilości nowych pociągów i tramwajów, a Wspólnota premiuje tzw. transport niskoemisyjny. MIW  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (37)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i po co te teksty...

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 19

   Dyskusji merytorycznej brak....jak zwykle ..wstawiajcie lepiej tematy o pogodzie.....chyba ,że Gorole będą widzieli słonce a Szlejzery deszcz..i znowu wszystko na nic......tę dyskusje to nawet nie...rozwiń całość

   Dyskusji merytorycznej brak....jak zwykle ..wstawiajcie lepiej tematy o pogodzie.....chyba ,że Gorole będą widzieli słonce a Szlejzery deszcz..i znowu wszystko na nic......tę dyskusje to nawet nie kabaret...rodem z wariatkowa ..to żenada..kto za to płaci Panie Wroński??????zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   O śląskim musimy mówić jednym głosem: kto powie premierowi, czego potrzeba?

   Henryk Mościbrodzki

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

   Ja bym powiedział, że My nie-potrzebujemy żadnej łaski od premiera Rzeczypospolitej Polskiej, tylko chcemy tego co na Śląsku prawnie nam należy się.

   Ludzie, Wielkopolanie umieli się zorganizować...rozwiń całość

   Ja bym powiedział, że My nie-potrzebujemy żadnej łaski od premiera Rzeczypospolitej Polskiej, tylko chcemy tego co na Śląsku prawnie nam należy się.

   Ludzie, Wielkopolanie umieli się zorganizować się, chociaż byli pod zaborem pruskim, a My mieszkańcy Śląska, żyjemy w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej, a zachowujemy się, jakby niewolni ludzie i w dodatku bez rozumu ...
   Może wreszcie przestańmy ubliżać jeden drugiemu, i weźmy się za ratowanie tego co jeszcze można uratować na tyn naszym Śląsku na rzecz naszego wspólnego dobra ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sitwa !

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

   ciu**ć to on może was POloki ale nie nas !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kraj Wiecznego Kryzysu !

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 30 / 29

   a czym tu dyskutować jeszcze z 2 lata i bydzie POsprzatane tak jak w Grecji ten kraj ma się nazywać "Kraj Wiecznego Kryzysu" i to trwo od 1945 r.roku do teraz . Tu 68 lat rządzą pastuchy obojętnie...rozwiń całość

   a czym tu dyskutować jeszcze z 2 lata i bydzie POsprzatane tak jak w Grecji ten kraj ma się nazywać "Kraj Wiecznego Kryzysu" i to trwo od 1945 r.roku do teraz . Tu 68 lat rządzą pastuchy obojętnie jakiej nacji ale pastuchy .zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P. Tusk ino bez podzialow dlo stolycy 400 Milardow a dlo Slaska 40>

   Slazoki pokozom co potrafia juz idzie jechac autobanom do stolycy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 18

   bo bydzie haja.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Panie premierze, żądamy zmiany nazwy na woj. zagłebiowskie

   Wnuk powstańca śląskiego ze Lwowa, syn gorola w modrym anzugu z OHP (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 57

   Szlyzjerstwo i inna hołota jak usłyszy o tym zadławi się własną śliną i jadem. Resztki mutantów i niedorajdów znikną z forów DZ.

   Średnie IQ społeczeństwa polskiego znacznie wzrośnie !!!!!!!!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krótko !

   Ernest (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 29

   z ci****i nie dyskutujmy !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powołać Województwo Zagłębiowskie!!!

   Hanys od pokoleń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 42

   Szanowny Panie,
   nikt bardziej niż Szlyzjerstwo (nie wiem jak inna hołota) nie oczkuje powołania Województwa Zagłębiowskiego. Powiem więcej, radni powiatu częstochowskiego podjęli formalnie uchwałę...rozwiń całość

   Szanowny Panie,
   nikt bardziej niż Szlyzjerstwo (nie wiem jak inna hołota) nie oczkuje powołania Województwa Zagłębiowskiego. Powiem więcej, radni powiatu częstochowskiego podjęli formalnie uchwałę intencyjną w tej sprawie. Moim zdaniem powinno nosić nazwę Staropolskiego ( jak przed II woj. światową) i obejmować jego obszar tyle że ze stolicą w Częstochowie ( pierwotnie były to Kielce , ale dzisiaj są stolicą Świętokrzyskiego).
   Reszta Woj,. Śląskiego winna być połączona z Woj. Opolskim w ramach Woj.Górnośląskiego ze stolicą w Opolu.
   Powinny zgodnie z ustawą ( czyli min. 300 000 mieszkańców ) powstać 2 metropolie : Zagłębiowska ze stolicą np. w Sosnowcu i Górnośląska z Katowicami.
   Mam nadzieję, że przestanie Pan wtedy obrażać rdzennych mieszkańców Górnego Sląska.
   Chociaż .... proszę obiecać, że mieszkając w Woj. Zagłębiowskim znów nas Pan nie napadnie - bo tym razem będzie Pan miał bliżej niż ze Lwowa, to już lepiej niech Pan wróci do komunizmu i założy mundurek OHP byle u siebie ...
   Pozdrawiamzwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Cieszy mnie, że Jerzy Gorolik dostał zadanie budowy Stadionu Sląskiego

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 33

   Nowy Bauleiter Górnego Śląska Jerzy Gorolik będzie miał okazję, żeby wykazać się swoimi umiejętnościami przed swoimi wyborcami. Deszcz pieniędzy z Unii Europejskiej będzie sprzyjał Jerzemu...rozwiń całość

   Nowy Bauleiter Górnego Śląska Jerzy Gorolik będzie miał okazję, żeby wykazać się swoimi umiejętnościami przed swoimi wyborcami. Deszcz pieniędzy z Unii Europejskiej będzie sprzyjał Jerzemu Gorolikowi w jego zbożnym dziele budowy stadionu.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gorzelik budownicznym stadionu narodowego.

   Hanys od pokoleń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 34

   Szanowny Panie,
   ma Pan rację. Dr Gorzelik dokona tego czego inni nie potrafili - dokończy budowę stadionu narodowego.
   Wykaże się tymi umiejętnościami, ponieważ wie, że NARÓD śLĄSKI tak jak NARÓD...rozwiń całość

   Szanowny Panie,
   ma Pan rację. Dr Gorzelik dokona tego czego inni nie potrafili - dokończy budowę stadionu narodowego.
   Wykaże się tymi umiejętnościami, ponieważ wie, że NARÓD śLĄSKI tak jak NARÓD POLSKI zasługuje na swój stadion narodowy, bo nie jesteśmy od Polaków ani lepsi ani gorsi.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAK NARAZIE TO PSEUDO SLAZOKI ZWIAZANE Z SEKTA RYDZYKA I PISIORAMI LIZA NAMIETNIE WARSZAWCE DUPSKA

   gollawitz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 33

   NIECH SIE TE WSZYSTKIE HAMPELMANY ALBO SANDMANY RYPNA W SWOJE PIERSI I NIE ROBIA SLASKOWI GANBY I SZKODY !!!!!!! ALE NIEWTORE POKRAKI SRAJA W SWOJE GNIAZDO I GODAJA , ZE TA LOBDRZYSTANO...rozwiń całość

   NIECH SIE TE WSZYSTKIE HAMPELMANY ALBO SANDMANY RYPNA W SWOJE PIERSI I NIE ROBIA SLASKOWI GANBY I SZKODY !!!!!!! ALE NIEWTORE POKRAKI SRAJA W SWOJE GNIAZDO I GODAJA , ZE TA LOBDRZYSTANO WARSZAWSKO RZYC TO MIOD. ZNOMY ICH OD 1921 fujjjjjjjjzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto powie oczywiście odważny pan marszałek NIKt

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 50

   już zakablował swoje przedsiębiorstwo do prokuratora, teraz zrezygnuje z pomocy rządowej dla bezrobotnych (bo nie potrafimy z niej korzystać - dowód wzrost bezrobocia w tychach o 14% bieruń 14%...rozwiń całość

   już zakablował swoje przedsiębiorstwo do prokuratora, teraz zrezygnuje z pomocy rządowej dla bezrobotnych (bo nie potrafimy z niej korzystać - dowód wzrost bezrobocia w tychach o 14% bieruń 14% pszczyna 12%) ale kogo to obchodzi ja dziennik pierdołami o słowach śląskich i skłócaniu mieszkańców tylko myśli (założenia partyjne PO co im gospodarka niech się żrą ze sobą zaPOmną o kłoPOtach)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Propozycja Śląska kierowana do Donalda Tuska

   Ślązaczka 50+ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 32

   Czy Urzędy Pracy mają możliwość stworzenia nowych miejsc pracy ? Nie!! więc po co wydawać pieniądze na rejestrowanie bezrobotnej młodzieży w urzędach pracy ?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama