Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolna rewolucja: uczniowie będą brali udział w lekcjach nie wychodząc z domu

Patryk Drabek
Zanosi się na edukacyjną rewolucję! Niewykluczone bowiem, że już od września tego roku uczniowie, którzy leczą się dłużej niż tydzień, będą mogli, nie wychodząc z domu, uczestniczyć w szkolnych zajęciach razem z koleżankami i kolegami. Przy pomocy komputera i łącza internetowego.

Takie rozwiązanie ma zostać zastosowane na początek w Szkole Podstawowej nr 6 w Zawierciu, a jej dyrektor Dariusz Bednarz zdradza, że koncepcja powstała już półtora roku temu. Teraz zostanie jednak wdrożona w życie, a ma w tym pomóc zawierciańska firma Telecare kojarzona z technologicznymi innowacjami. - Mamy taki pomysł, a teraz szukamy środków finansowych. Dzięki tej koncepcji uczeń miałby bezpośredni kontakt ze swoimi rówieśnikami oraz z nauczycielem, a do tego wszystkiego mogłyby zostać wykorzystane nie tylko komputery, ale także tablice interaktywne - zaznacza Dariusz Bednarz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Zawierciu.

Wiadomo już, że w popularnej "szóstce" w ten nietypowy sposób do domu niektórych uczniów mogłyby być transmitowane takie lekcje jak matematyka, język polski, informatyka i język angielski. Pilotażowym programem objęci byliby w pierwszej kolejności uczniowie z klas 1-3. Kiedy program będzie już realizowany w zawierciań-skiej szkole? Nieoficjalnie mówi się, że być może za rok.

- Testowanie tego rozwiązania rozpoczniemy już jednak od września, a teraz się do tego przygotowujemy - mówi Jarosław Chłosta, prezes zarządu firmy Telecare.

Czego potrzebowałby uczeń? Komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz łącza internetowego. Szkoła z kolei również wyposażona byłaby w komputer. Niewykluczone, że takim rozwiązaniem zainteresowane będą szkoły z Pilicy i Myszkowa oraz Gimnazjum nr 2 w Zawierciu. Jak podkreśla dyrektor Zespołu Szkół im. O. Langego w Zawierciu Grzegorz Pierzchała, szkoła ponadgimnazjalna również mogłaby skorzystać z takiej propozycji. - Jeśli placówka nie ponosiłaby kosztów, to oczywiście jestem jak najbardziej za - zaznacza Pierzchała.

W pierwszej kolejności programem zostaliby objęci uczniowie przewlekle chorzy korzystający z indywidualnego nauczania, a w województwie śląskim jest ich obecnie 2 186. Docelowo z takiego rozwiązania mogliby jednak korzystać też inni uczniowie. - Nieistotne, czy chorowaliby 5, 10 czy 30 dni - mówi Dariusz Bednarz. - Nie możemy się cofać, elektronika cały czas idzie do przodu. To tak jak w sporcie. Jeśli zaczniesz później wprowadzać jakieś zmiany, to możesz mieć problemy z dogonieniem innych - zaznacza Bednarz.

Czy uczniowie nie będą jednak tego nadużywać? Jak podkreśla rzeczniczka Kuratorium Oświaty w Katowicach Anna Wietrzyk, należy też zastanowić się nad inną kwestią. - Rozporządzenie nie przewiduje takiego rozwiązania, w którym nauczanie indywidualne jest zastąpione przez kształcenie na odległość. Bezpośredni kontakt z nauczycielem jest niezbędny - podkreśla Anna Wietrzyk.



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!