Katowice: Kto zapłaci za zniszczone groby w Szopienicach?

  Katowice: Kto zapłaci za zniszczone groby w Szopienicach?

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katowice: Kto zapłaci za zniszczone groby w Szopienicach?
  1/4
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz ławrywianiec

  Sprawcy dewastacji cmentarza zatrzymani. Rodziny opiekujące się zniszczonymi grobami mogą żądać zwortu kosztów naprawy nagrobków
  Policjanci zatrzymali sprawców dewastacji 72 nagrobków z cmentarza "na górce" w Szopienicach. Chuliganów było tylko dwóch, mają 16 i 20 lat.

  Dlaczego zniszczyli groby?
  - Powiedzieli, że "chcieli się na czymś wyżyć" - relacjonuje słowa dwójki zatrzymanych komisarz Jacek Pytel, rzecznik katowickiej policji.

  Policjanci szukali sprawców przez okrągły tydzień. Za pomoc w ich odnalezieniu komendant wyznaczył nawet nagrodę w wysokości 3 tys. zł. Ale przełomowa okazała się nie nagroda, a legitymowanie napotkanych osób w rejonie cmentarza. Obaj chuliganie zostali zatrzymani w miniony weekend. Po przesłuchaniu przyznali się do winy.

  Młodszy odpowie przed sądem rodzinnym, wobec starszego prokurator zastosował policyjny dozór. Za znieważenie miejsca spoczynku zmarłych i zniszczenie grobów grozi mu do pięciu lat za kratkami.
  Przypomnijmy, że do bulwersującej dewastacji nekropolii doszło w ostatni weekend stycznia. Po wizycie chuliganów cmentarz wyglądał jak po przejściu huraganu: przy grobach leżały połamane krzyże i płyty nagrobne. Straty oszacowano na 100 tys. zł

  Jakie szanse na odzyskanie pieniędzy za naprawę nagrobków mają rodziny opiekujące się grobami?
  - Poszkodowany posiadacz nagrobka może dochodzić od sprawcy zniszczeń roszczeń tytułem naprawienia szkody - potwierdza Agata Kurowska , radca prawny. - Przed sądem należy udowodnić fakt poniesienia oraz wysokość szkody, co sprowadza się do ustalenia wartości nagrobka, którego wykonanie sfinansował poszkodowany. W tym zakresie pomocne mogą okazać się posiadane rachunki, zdjęcia nagrobka czy relacje świadków - tłumaczy Kurowska. Dodaje, że nie trzeba czekać na zakończenie postępowania karnego, toczonego wobec zatrzymanych sprawców.

  - Istnieje możliwość zgłoszenia roszczeń już w procesie karnym przeciwko wandalowi lub wystąpienia z pozwem cywilnym - wyjaśnia Agata Kurowska.

  Czy roszczenia będą skuteczne? Niestety nie wiadomo, na ile wypłacalni są sprawcy, a w przypadku młodszego - jego opiekunowie prawni.

  W najlepszej sytuacji będą te rodziny, które grób ubezpieczyły. - A na rynku oferowane są ubezpieczenia nagrobków, które obejmują między innymi szkody powstałe w wyniku aktów wandalizmu - przypomina Kurowska.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeżeli sprawców nie stać na naprawę szkody

   Bodzio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 38

   to należy sprzedać ich organy, a z uzyskanych środków szkodę naprawić. Takie rozwiązanie uspokoiłoby innych tego podobnych bandziorów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprawcy są muszą zapłacić

   oburzony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 33

   Za komuny było nie do pomyślenia takie szkody bo niebylo szatanistow .Nie widzę problemu sprawcy są muszą w ośrodku ciężko praca zarabiać na pokrycie szkód przecież tak jest w europie chyba że...rozwiń całość

   Za komuny było nie do pomyślenia takie szkody bo niebylo szatanistow .Nie widzę problemu sprawcy są muszą w ośrodku ciężko praca zarabiać na pokrycie szkód przecież tak jest w europie chyba że mają zamożnych rodziców to im pomoqa .To tolerancja robta co chceta efekta p.Owsiakzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto powinien zapłacić?!

   zdegustowany (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 45 / 26

   POWINNI ZAPŁACIĆ CI, CO TO ZROBILI. To chyba jasne i oczywiste?!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama