Rozkopany Cieszyn stał się zmorą mieszkańców

  Rozkopany Cieszyn stał się zmorą mieszkańców

  Witold Kożdoń

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Obecnie budowa kanalizacji trwa na ulicy Matejki
  1/2
  przejdź do galerii

  Obecnie budowa kanalizacji trwa na ulicy Matejki ©Witold Kożdoń

  To nie jest jeżdżenie. To jakaś masakra - mówią zgodnie cieszyńscy kierowcy i pomstują na budowniczych miejskiej kanalizacji. Ratuszowi urzędnicy zapewniają, że obecne kłopoty skończą się już w marcu. Tyle że po nich pojawią się kolejne... - Niestety, nie ma wątpliwości, że ten rok będzie dla nas wszystkich bardzo ciężki - przyznają w ratuszu.
  Budowa kanalizacji sanitarnej trwa nad Olzą od 2007 roku. To największa inwestycja w dziejach miasta. Początkowo prace postępowały na obrzeżach gminy, przed kilkoma miesiącami przeniosły się jednak do śródmieścia. Rozkopane ulice zabezpieczono przed zimą jedynie prowizorycznie i to rozsierdziło kierowców.

  - Najbardziej dokucza chyba ulica Michejdy. Na kilkusetmetrowym odcinku jest tam pełno dziur.
  Wprawdzie są regularnie zasypywane, ale to niewiele pomaga, bo gdy tylko przychodzi woda, dziury wyskakują ponownie. A najgorsze jest to, że taka sytuacja trwa już chyba od pół roku - mówi Tomasz Kopka.

  Mieszkańców nadolziańskiego grodu irytują również inne miejsca. W fatalnym stanie są bowiem nawierzchnie kilku innych ważnych dróg w mieście, zwłaszcza alei Łyska i ulicy 3 Maja.

  - Na alei Łyska nierówności są tak wielkie, jakbyś na krawężnik wjeżdżał. Przez te dziury i ubytki asfaltu bez problemu można uszkodzić samochód - przekonuje Dominik Kantor.

  Rozsierdzeni kierowcy, którzy uszkodzili auta na rozkopanych ulicach, zgłaszają się do cieszyńskiego Miejskiego Zarządu Dróg.

  - Odsyłamy ich jednak do wykonawcy robót, bo to on ponosi pełną odpowiedzialność za to, co dzieje się na rozkopanych drogach. Ale mnie osobiście ta sytuacja również denerwuje - stwierdza Wiesław Sosin, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg.
  Przyznaje też, że jak najszybszej naprawy wymagają aleja Łyska oraz ul. Michejdy.

  - Obecnie to rzeczywiście dwie najgorsze ulice. Na ostatniej radzie budowy zapewniano nas jednak, że już w marcu ruszy otaczarnia i w pierwszej kolejności naprawione zostaną ulice Michejdy, Łyska, Kraszewskiego i Miarki. To powinno uspokoić kierowców. Zresztą wiosną będziemy mieli w Cieszynie kolejny Bieg Fortuna i do tego czasu aleja Łyska po prostu musi być gotowa - stwierdza Sosin.

  Edyta Subocz, rzecznik prasowa cieszyńskiego magistratu, przyznaje z kolei, że do ratusza również docierają sygnały od niezadowolonych mieszkańców.

  - Ale my także jeździmy po cieszyńskich drogach i zdajemy sobie sprawę z wagi problemu. Nie wszędzie jednak możliwe było modernizowanie kanalizacji metodą przewiertów. W wielu miejscach konieczne są wykopy, dlatego przez cały czas szukamy takich rozwiązań, które maksymalnie ograniczą uciążliwości - podkreśla Subocz.

  Dodaje, że realizowana obecnie inwestycja jest olbrzymim przedsięwzięciem, które nie sposób przeprowadzić "bezboleśnie". - Ale po zakończeniu prac nowa kanalizacja będzie służyła miastu przez kolejnych kilkadziesiąt lat - stwierdza urzędniczka.
  Zanim to jednak nastąpi, mieszkańców Cieszyna czekają bardzo trudne miesiące. Wiosną ekipy budowniczych pojawią się bowiem na ulicach Kochanowskiego, Górnym Rynku, Wyższej Bramie, Górnej, czy Głębokiej.

  - Problemów z pewnością nie ubędzie, dodatkowo zaś sytuację komplikuje przebudowa mostu na alei Łyska i związane z tym objazdy do Puńcowa - przestrzega Sosin.

  Kto według Ciebie ponosi odpowiedzialność za paraliż miasta? Napisz  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama