P jak przyłączenie czy powrót do Macierzy [ŚLĄSKI SŁOWNIK...

  P jak przyłączenie czy powrót do Macierzy [ŚLĄSKI SŁOWNIK POJĘĆ KONTROWERSYJNYCH]

  M. Zasada, A. Minorczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  P jak przyłączenie czy powrót do Macierzy [ŚLĄSKI SŁOWNIK POJĘĆ KONTROWERSYJNYCH]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©arc.

  Zapraszamy Państwa na kolejny dzień gorącej dyskusji o regionalnych pojęciach trudnych i kontrowersyjnych. Tych, które nas łączą, i tych, które dzielą, a czasemi jedno, i drugie.
  Proponujemy dyskusję o pojęciach wywołujących spore emocje, a dotyczących zarówno Śląska, Zagłębia, jak też innych ziem wchodzących w skład województwa śląskiego.

  Przez cały ubiegły tydzień na łamach DZ, a także na stronie dziennikzachodni.pl, te pojęcia Państwu prezentowaliśmy i wspólnie próbowaliśmy dojść do ich sedna. Tak, by stworzyć coś na kształt regionalnego słownika pojęć kontrowersyjnych, ważnych, a nieoczywistych. Z właściwym dla nas dystansem.

  Dyskutowaliśmy do tej pory o godce, hanysach i gorolach, Korfantym i powstaniach śląskich, a także o tym, czym jest dla nas hajmat.

  Było różnie. Momentami merytorycznie, poważnie, ciekawie. Chwilami też niezwykle gorąco. No i niestety, mimo zachęt, a nawet trzech nagród ufundowanych przez portal internetowy hanysy.pl za najbardziej merytoryczne wpisy, nikt nie chce dyskutować pod własnym nazwiskiem. Dlaczego? Na to pytanie odpowie sobie każdy sam.

  Nie tracimy jednak wiary, że odważni w końcu się znajdą. Chodzi nam o to, by łączyć, a nie dzielić. A przecież bez dyskusji o sprawach trudnych jeszcze nikt z nikim się nie porozumiał.

  Hasło na dzisiaj brzmi: P, jak "przyłączenie czy powrót do Macierzy". Temat trudny. No bo historia śląskiej ziemi i ludzi tu żyjących też są takie. Niejednoznaczne, pokręcone do granic możliwości. Pamiętacie, jaką awanturę w ubiegłym roku o te sformułowania toczono w Sejmiku Śląskim przy przygotowaniach do uroczystości 90. rocznicy tego wydarzenia?

  RAŚ głosem Jerzego Gorzelika mówił: Przyłączenie. Zaś radni PiS krzyczeli: Powrót.

  A Państwa zdaniem? Które pojęcie jest właściwe? Wróciliśmy, czy może jednak nas przyłączono? I czy to aby w ogóle warte jest poważnej dyskusji?

  Zgadza się? Nie zgadza? Zapraszamy do dyskusji  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (340)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szlezierski man

   ...my szleziery nie pullery (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Raus nach polen.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My Ślunzoki to nie poloki

   nać (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   My to inno nać...mać.
   My Slunzoki to nie poloki ale słowiany pomieszane z germany .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O... jak oszustwo polackie

   koroland (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Macicą Szlezierów na pewno nie jest mać polacka.
   Mamy swoją szlezierską mać ani polacką, germanska ani czeską.
   Poloki nie bydzcie takie narodowce. My to szleziery a wy to puloki.
   My to inno nać....rozwiń całość

   Macicą Szlezierów na pewno nie jest mać polacka.
   Mamy swoją szlezierską mać ani polacką, germanska ani czeską.
   Poloki nie bydzcie takie narodowce. My to szleziery a wy to puloki.
   My to inno nać.
   Pa...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @-

   Konopielka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 15

   Czy na pewno Cześć i chwała polskim Gastarbeiterom, którzy przybywali do Niemiec na Górny Śląsk (PRUSY) od XIX wieku, którzy posłużyli jako K o ń T r o j a ń s k i dla powstań polskich na...rozwiń całość

   Czy na pewno Cześć i chwała polskim Gastarbeiterom, którzy przybywali do Niemiec na Górny Śląsk (PRUSY) od XIX wieku, którzy posłużyli jako K o ń T r o j a ń s k i dla powstań polskich na Górnym Śląsku? Za ich role jako „powstańcy polscy na Górnym Śląsku”, czyli uzbrojeni polscy Gastarbeiterzy, pod dowództwem polskiej armii, która wkroczyła na teren Niemiec mordując i grabiąc Autochtonów Śląska.
   Najpierw Ślązacy dali polactwu pracę i dach nad głową, później zgodzono się na ściągniecie rodzin z Polski „C” „B” „A”, i w tej wielkiej podzięce „powstańczej” bezkarnie mordowali i grabili autochtonów Śląska, historia brzydzi się wami dwulicowcy!!!

   Po plebiscycie w 1922 r. Gastarbeiterzy polscy założyli organizacje Związek Polaków w Niemczech, - czy polactwo to nie posmak Judasza Iskariota?

   Ten fakt historyczny rodzi bule demencji wśród potomnych tej zarazy ludzkiej, blokującej Autonomie w ich Historycznych Granicach jak i JOW. Pewna grupa potomków Gastarbeiterów z Polski C, B i A in Oberschlesien (na Górnym Śląsku) nie asymilowała się, pytanie dlaczego? To jest ciągle żywa grupa ideologiczno-kościelna, zdemoralizowana od dziejów powstań polskich na Śląsku, żerująca w samej oligarchii prowadzonej przez warszawkę. Gdyż kasa i władza na obczyźnie (Śląsk) była ich pierworodnym profitem doczesnym. A więc grają nadal rolę schizofrenika, że są z jednej strony slazakami a drugiej strony potomkami skundlonej narodowości, powołując się przy tym na obywatelstwo polskie. Zważywszy ale przy tym, jak wszem wiadomo, iż narodowości polskiej nie ma. A wiec tradycyjnie czynią te niechlujstwa za srebrniki, tak jak to czynili prymarni Gastarbeiterzy wzniecając powstania polskie na Górnym Śląsku.

   A „Wasserpole” dla przypomnienia to potomni Gastarbeiter-ów wywodzących się rodem fornalskim, którzy zapoczątkowali emigracje zarobkową z Polski C, B, i A w XIX w Prusach czyli na Górnym Śląsku. Najpierw jako powstancy slascy na Górnym Śląsku a w 1922 r. już oficjalnie członkowie Związku Polaków w Niemczech - czy polactwo to nie posmak Judasza Iskariota?
   Czy ten fakt historyczny będzie dostępny w Muzeum Śląskim?

   Pyrskzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powstańcy Śląscy

   - (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

   cześć i chwała bohaterom !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   powstancy slascy

   eme (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

   Powstancy z polski a niy ze slonska
   http://www.youtube.com/watch?v=2FKFeaWr1tY


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Beznadziejna taniej roboty prowokacja niemieckiego naziola Bernarda Kurzawy

   dlugosz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

   Wyszukiwanie po miejscu urodzenia? 5000 powstańców z Polski to nic w porównaniu z 50 000 z samego Śląska.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zamiast Powrót do Macierzy (Niemcy), który nastąpi po plajcie RP, …

   Persona non grata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 15


   Trzeba nie czekając tworzyć podstawy Autonomie dla wszystkich Historycznych Regionów Polski oparte na Jednomandatowych Okręgach Wyborczych (JOW). To jedyny hamulec przed rozpadem czyli szóstym...rozwiń całość


   Trzeba nie czekając tworzyć podstawy Autonomie dla wszystkich Historycznych Regionów Polski oparte na Jednomandatowych Okręgach Wyborczych (JOW). To jedyny hamulec przed rozpadem czyli szóstym rozbiorem Polski!
   Włodarze Polski aby przyhamować zadłużenie kraju czyli plajtę, wejdą na siłę w strefę Euro, to wydłuży tylko proces rozpadu, ale go nie uwolni.
   Dostęp do bogactwa intelektualnego i materialnego na równych prawach realizuje się w Społeczeństwie Obywatelskim, … to żadna lewica i żadna prawica i żadna religia to ewolucja Homo sapiens w sensie Społecznościowym, czyli najpierw Człowiek potem dużo dużo nic a dopiero po tym Biznes, ...Człowiek musi stać się wartością nadrzędną jak i jego nieskażone środowisko naturalne, ...
   Autonomie Regionów w ich Historycznych Granicach nie obejdą się bez powszechnych Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. System JOW również dla wysokich stanowisk publicznych jak Prezes Sadu, Szef Prokuratury, Komendant Policji Powiatowej, itd. To likwidacja dublowanych urządów publicznych, to także koniec wszelakich organizacji życia publicznego zorganizowanych w systemie autokratycznym, np. krk. Itd. A to oznacza koniec list partyjnych w wyborach powszechnych, to koniec immunitetów, dożywotnich stanowisk, w konsekwencji koniec z korupcją, układami, sitwami, klientelizmem, nepotyzmem itd. ...

   1. Wielkopolska (łac. Polonia Maior)
   2. Małopolska (łac. Polonia Minor)
   3. Mazowsze (łac. Mazovia)
   4. Kujawy (łac. Cuiavia)
   5. Dolny Śląsk (łac. Silesia Inferior)
   6. Górny Śląsk ( łac. Silesia Superior)
   7. Pomorze (łac. Pomerania)
   8. Prusy (łac. Prussia)
   9. Polesie (łac. Polesia)
   10. Ruś czerwona (łac. Ruthenia Rubra)
   11. Podlasie ( łac. Podlachia)
   ----
   Nicht das Wissen ist berührend, sonder (n) seine Werte.
   Interesuje mnie przyszłość, bo tam zamierzam spędzać resztę życia, dlatego Teraz mogę powiedzieć że UE nie powinna składać się z państw o różnej narodowości tylko z narodowości Historycznych, nawet jeżeli UE będzie liczyło kilkadziesiąt narodowości to tylko wówczas będzie można dojść do porozumienia i wspólnoty Unii Europejskiej.

   Viva Silesia Heimat – Viva Europa Vaterland - oznacza koniec czystek etnicznych na tle rasowym, narodowym i kościelnym!!!!!!
   Pyrsk, …
   Ślůnzok nie Polok, bo nie podciep,
   Pozdrawiam / Best regards/ Mit freundlichen Grüßenzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   non grata

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 35

   .


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 22

   verpiss dich – do bajecznej krainy nierobów i pasibrzuchów czyli do Szlarafi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Hajmat a tragedia gornoslaska, w kolko Macieju

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 33

   oczywiscie ze slowo Macierz nie jest Slazakom obce, pojawia sie dosyc czesto, podobnie nie bylo obce pojecie Polska, skoro wyjezdzajac do Texasu, wpisywali Polska w rubryce narodowosc, a nie...rozwiń całość

   oczywiscie ze slowo Macierz nie jest Slazakom obce, pojawia sie dosyc czesto, podobnie nie bylo obce pojecie Polska, skoro wyjezdzajac do Texasu, wpisywali Polska w rubryce narodowosc, a nie pruska...badz slaska, hehe.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   śląsk położenia nie zmienia

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 13

   wyjeżdżający Polacy do roboty do NIEMIEC mają teraz 1000 km,a wcześniej 10 do100km, i jedni i drudzy mieli blisko.Oderwanie Heimatu od Vaterlandu było dla wszystkich strata.Regionalne rozliczenie...rozwiń całość

   wyjeżdżający Polacy do roboty do NIEMIEC mają teraz 1000 km,a wcześniej 10 do100km, i jedni i drudzy mieli blisko.Oderwanie Heimatu od Vaterlandu było dla wszystkich strata.Regionalne rozliczenie gospodarze i ekonomiczne,oraz zintegrowana Europa to może jest alternatywą wobec wojny,Walutowa już jest.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   P jak przyłączenie czy powrót do Macierzy

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 18

   Oczywiście, że przyłączenie, ponieważ Śląsk geograficznego położenia nie zmieniał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spójrzcie jak na szlezierzy inteligentnie oznaczyli na zdj. sat. cmentarz żydowski

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 26

   http://fotopolska.eu/Bytom/b1067,Pomnik_poleglych_bojownikow_Selbstschutzu.html

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama