Jeden procent chętnie damy

  Jeden procent chętnie damy

  Mirosława Książek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  "Zamiast fiskusowi oddaj siatkarzowi" - w ten sposób klub siatkarski z Radlina zachęca mieszkańców oraz sympatyków zespołu do przekazywania 1 procenta podatku. Organizacje i stowarzyszenia społeczne w całej Polsce rozpoczęły bój o darowiznę z naszego podatku dochodowego. A jest o co walczyć, bo, jak pokazują statystyki, coraz chętniej przekazujemy część naszego podatku na cele społeczne.
  - Dlaczego mam nie dać? To tylko jedna rubryka więcej do wypisania, a przynajmniej mam czyste sumienie, że mogąc zrobić coś dobrego, nie zaniechałam tego. Przekazałam pieniądze na leczenie dzieci - mówi Małgorzata Kochańska, mieszkanka Rybnika.

  Odkąd rok temu uproszczono zasady, ludzie coraz chętniej przekazują pieniądze konkretnym organizacjom, szkołom, strażom pożarnym i klubom sportowym. Z analizy Ministerstwa Finansów wynika, że w zeszłym roku podatnicy przekazali potrzebującym o ponad 186 milionów złotych więcej niż rok wcześniej. Na darowiznę zdecydowało się 5,2 mln podatników (dla porównania w zeznaniach za 2006 rok zaledwie 1,6 mln - to wzrost o prawie 177 proc.).

  Ślązacy na tym polu nie mają się czego wstydzić. W ubiegłym roku w zeznaniach za 2007 r. mieszkańcy naszego województwa przekazali różnym organizacjom pożytku publicznego w ramach 1 procenta swojego podatku grubo ponad 33 mln zł. Na 35 urzędów skarbowych na Śląsku najlepiej wypadł I US w Katowicach. 33,5 tys. ludzi oddało tam ze swojego podatku 2,8 mln zł. 2,2 mln zł przekazali podatnicy z II US w Katowicach. Rybnicki urząd skarbowy zebrał w ramach tej darowizny 1,4 mln zł.

  - Mieszkańcy naszego regionu wsparli głównie duże organizacje o ogólnopolskim zasięgu, pomagające dzieciom i osobom biednym. 117 tysięcy złotych poszło na Caritas Diecezji Katowickiej, podobną kwotę przekazali fundacji Anny Dymnej - wylicza Maria Stuglik, zastępca naczelnika US w Rybniku. Z lokalnych stowarzyszeń rybniczanie wsparli m.in. Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych. Ponad 4 tys. zł z darowizn CRIS w całości wykorzystał na zorganizowanie warsztatów szczudlarskich dla dzieci i młodzieży.

  Ważną zmianą wprowadzoną w tym roku jest obowiązek fundacji pisemnego powiadomienia właściwego urzędu skarbowego o numerze konta bankowego. - Kto tego nie zrobi do końca stycznia tego roku, nie dostanie pieniędzy przekazanych przez podatników - alarmuje Stuglik.

  Nowością w tym roku będzie też możliwość ujawnienia swoich danych tak, by obdarowany wiedział, kto przekazał mu pieniądze. - Dodatkowa rubryka w zeznaniu podatkowym została wprowadzona po uwagach podatników i organizacji, które często chcą dziękować swoim darczyńcom wysyłając do nich pisemne podziękowania - mówi Marek Bernais, naczelnik wodzisławskiego US.

  Jak przekazać 1 procent podatku?  Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia, w ostatnich rubrykach zeznania wpisujemy nazwę i numer, pod jakim dana organizacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spis wszystkich organizacji można znaleźć m.in. na stronie internetowej: www.pozytek.gov.pl

  Wskaż osobiście, komu chcesz pomóc.

  W rubryce "Informacje dodatkowe" można wskazać konkretną osobę, na rzecz której przekazujemy pieniądze. Można tam też zaznaczyć, że urząd ma także przekazać nasze dane organizacji, którą wspieramy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama