Nie płacisz alimentów, będziesz w rejestrze

  Nie płacisz alimentów, będziesz w rejestrze

  Sebastian Reńca

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Tylko w Sosnowcu alimentów nie płaci regularnie 1430 osób. Robi to za nich gmina. Ich dług wobec gminy wynosi już 1 mln 200 tys. zł. Miasto zbiera do specjalnych baz danych informacje o takich ludziach. Ich nazwiska trafią do rejestru dłużników, uniemożliwiając im np. zaciąganie kredytów.
  Pierwsi dłużnicy ze Sławkowa, a jest ich 30, trafią do rejestru już w przyszłym tygodniu. Gmina zapłaciła za nich ponad 200 tys. zł. W Rudzie Śląskiej właśnie wczoraj odebrano identyfikator pozwalający na wprowadzanie do rejestru dłużników.

  Takie miasta jak Katowice (1853 dłużników alimentacyjnych), Gliwice (1150 dłużników) czy Dąbrowa Górnicza (800), dopiero przygotowują się do wybrania rejestru dłużników, a następnie podpisania stosownych umów.

  Gmina ma obowiązek płacić alimenty wtedy, gdy osoba zobligowana wyrokiem sądowym, uchyla się od tego obowiązku, a komornik nie może odzyskać należności.

  Pieniądze na tzw. fundusz alimentacyjny pochodzą z budżetu państwa. W przypadku Sosnowca jest to miesięcznie około pół miliona złotych (a rocznie - 6 milionów złotych).

  - Najpóźniej w lutym gmina podpisze umowę z firmami wskazanymi w ustawie o udostępnieniu informacji gospodarczych. W ciągu najbliższych miesięcy do rejestru dłużników trafią wszyscy, którzy nie regulują zobowiązań alimentacyjnych dłużej niż sześć miesięcy - mówi Wiesława Pawełek, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sosnowcu. - To ostateczność. Bardziej nam zależy na tym, żeby dłużnicy jednak zaczęli płacić alimenty.

  Dłużnicy już zostali poinformowani o możliwości trafienia do rejestru dłużników. Gmina Sosnowiec podpisze umowy z Centralną Ewidencją Dłużników InfoMonitor, Krajowym Rejestrem Długów oraz Europejskim Rejestrem Informacji Finansowej.

  W naszym województwie są już pierwsze gminy, które podpisały umowy, przynajmniej z jednym z tych podmiotów.

  - Aktualnie mamy podpisanych ponad pół tysiąca umów z gminami w całym kraju. W województwie śląskim są to takie miasta jak: Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Ruda Śląska, Cieszyn i Sławków - mówi Lidia Roman, rzecznik prasowy InfoMonitora. - Pierwsze gminy już rozpoczęły przekazywanie informacji o dłużnikach alimentacyjnych. Najwięcej takich danych przekazał dotąd Szczecin - dodaje.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama