Prokuratorska sprawa prezydenta Mysłowic

  Prokuratorska sprawa prezydenta Mysłowic

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Mysłowic Grzegorz O. ściągnął sobie na głowę kolejne kłopoty. Jeszcze w tym tygodniu Regionalna Izba Obrachunkowa z Katowic zawiadomi prokuraturę o odkrytych podczas kontroli urzędu porażających nieprawidłowościach w księgowości i finansach miasta. O łamaniu prawa poinformowany zostanie także Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych.
  - Chodzi o kwestie związane z księgami rachunkowymi oraz wypłacaniem zawyżonych diet radnym na podstawie uchwały unieważnionej przez wojewodę - wyjaśnia Ewa Koszela, naczelnik wydziału kontroli gospodarki finansowej RIO.

  Inspektorzy sprawdzili pięć lat finansów Mysłowic. Z ustaleń RIO wynika, że przez ostatnie cztery lata nie rozliczano zaliczek na zagraniczne podróże. Chodzi o prawie 40 tys. złotych. Nie sprawdzano też, czy takie wyjazdy były dla miasta potrzebne.

  W sierpniu 2006 roku była wiceprezydent Gabriela Kondziałka podpisała prezydentowi wypłatę 9266 zł nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy. Nie miała do tego prawa. Weszła w kompetencje przewodniczącego rady miasta. Miesiąc później O. odwołał swoją zastępczynię. Nie udzielił jej jednak zaległego i bieżącego urlopu. Z tego powodu miasto musiało wypłacić Kondziałce ponad 20 tys. zł ekwiwalentu.

  Przez ostatnie trzy lata nie korygowano także wysokości odpisów na zakładowy fundusz socjalny. Zaniżono go o 60 tys. zł. W 2008 roku fundusz miał być zaniżony o kolejne 30 tysięcy. Na dodatek pieniądze na fundusz przelewano z opóźnieniem. Pod koniec 2004 roku nie wypłacono części radnych diet. Zrobiono to dopiero po kilku miesiącach. Wystąpili do sądu o odszkodowanie. Zasądzono im 7 tys. zł. Dodatkowo urząd musiał zapłacić prawie 10 tys. zł kosztów procesu.

  To nie koniec problemów z dietami dla radnych. Od marca do sierpnia 2007 roku wypłacano im zawyżone kwoty. Działo się tak, choć uchwała o podwyższeniu stawek została unieważniona przez wojewodę śląskiego.

  Kontrolerzy znaleźli nieprawidłowości także w przetargu oraz nadzorowaniu prac przy budowie sal gimnastycznych w dwóch szkołach podstawowych (nr 16 i 17). Prezydentowi wytknięto niekorzystną dla miasta i niezgodną z prawem umowę na najem budynku dla urzędu przy placu Wolności 2. Urząd płaci za niego prawie 50 tys. zł miesięcznie. Umowę podpisano do 2011 roku z możliwością przedłużenia o kolejne pięć lat.

  Poszczególne wydziały urzędu nie zawsze wymieniały się informacjami. I tak wydział budżetu nie informował wydziału gospodarki gruntami o sprzedaży miejskich nieruchomości. Ten zaś informacje o stanie mienia komunalnego sporządzał w oparciu o nieprawdziwe dane.

  Wyjaśnienia pokontrolne złożone przez Grzegorza O. na 10 kartkach papieru zostały w całości odrzucone przez kolegium Izby. Prezydent zarzucał kontrolerom niewiedzę, brak konsekwencji i złą wolę. Teraz będzie tłumaczył się przed prokuratorem.

  Inne wpadki  O. jest już oskarżonym w innej sprawie. Grożą mu 3 lata więzienia. Zdaniem CBA 22 stycznia 2003 roku Grzegorz O. (pełniący wówczas obowiązki prezydenta) wbił sobie nóż w okolice obojczyka. Następnie powiadomił policję o zamachu i pozował do zdjęć w szpitalnym łóżku. To zapewniło mu wygraną w wyborach. Odpowiedzią O. na program "Misja Specjalna" w I programie TVP, jego problemach z prawem, był filmik propagandowy "Moja misja". Opowiedział w nim swoją wersję wydarzeń. Film kosztował podatników 50 tys. zł. Sprawę bada prokuratura.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama