Emerytury odjechały: W tym roku nie zmieni się jeszcze staż...

  Emerytury odjechały: W tym roku nie zmieni się jeszcze staż ubezpieczeniowy dla kobiet

  Jadwiga Jenczelewska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czas odejścia na emeryturę trzeba liczyć z kalkulatorem
  1/2
  przejdź do galerii

  Czas odejścia na emeryturę trzeba liczyć z kalkulatorem ©arc.

  Wszyscy Polacy, którzy do 31 grudnia 2012 roku nie osiągnęli wieku emerytalnego, znaleźli się pod rządami nowej ustawy emerytalnej, która wydłużyła wiek emerytalny i opóźniła przechodzenie kobiet i mężczyzn na zasłużoną emeryturę.
  Na razie roczniki mężczyzn urodzonych pomiędzy 1948 a 1953 rokiem oraz kobiet urodzonych pomiędzy 1953 a 1973 rokiem będą doświadczać stopniowego wchodzenia w życie tych przepisów. Natomiast mężczyźni urodzeni w 1954 i później oraz kobiety urodzone w 1974 i później - będą już bezwzględnie osiągać ustawowy wiek emerytalny dopiero po ukończeniu 67. roku życia.

  Ponieważ cała procedura wydłużania powszechnego wieku emerytalnego rozłożona jest w czasie, na razie nie jest zbyt dokuczliwa.


  - Jakoś przecierpię te dwa miesiące, które muszę jeszcze dopracować, by pożegnać się z firmą i spokojnie zająć się teraz domem i wnuczką - mówi pani Joanna, urodzona na początku czerwca 1953 roku. Cieszy się z tego, że uciekła spod gilotyny, która zacznie obowiązywać w 2014 roku, czyli wydłużonego ponad 20 lat stażu ubezpieczeniowego uprawniającego do przejścia na emeryturę.

  W tym roku dla kobiet ten niezbędny staż ubezpieczeniowy wciąż wynosi 20 lat i jest o 5 lat krótszy niż w przypadku mężczyzn. Obowiązkowy staż kobiet będzie stopniowo podnoszony i w 2020 roku zrówna się z tym, jakim muszą wylegitymować się mężczyźni. Zatem obowiązkowa liczba okresów składowych i nieskładkowych będzie rosła dopiero od początku 2014 roku.

  Dla wielu naszych Czytelników ważne jest nie tylko to, jakie są skutki działania w czasie tej nowej ustawy, ale i to, jaki wpływ na przyszłą emeryturę ma odprowadzenie do ZUS-u dodatkowych składek. Na wszystkie pytania odpowiada poniżej nasz gość z oddziału ZUS-u w Sosnowcu.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo