Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie są skutki wydłużenia w Polsce minimalnego wieku emerytalnego?

Jadwiga Jenczelewska
arc.
Poniżej publikujemy najczęściej zadawane przez naszych Czytelników pytania, a dotyczące skutków wydłużenia powszechnego wieku emerytalnego.

Odpowiada na nie Joanna Biniecka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Sosnowcu

Których pracowników i z jakich roczników dotkną w pierwszej kolejności zmiany emerytalne wynikające z obowiązującej już ustawy o wydłużeniu w Polsce powszechnego wieku emerytalnego?
Konsekwencje wydłużenia wieku emerytalnego - jako pierwsze - odczują kobiety z rocznika 1953, które wiek emerytalny osiągną w tym roku. W ich przypadku wydłużenie wieku emerytalnego wy-niesie od jednego do czterech miesięcy. To samo dotyczy mężczyzn z rocznika 1948. W efekcie zmian mężczyźni zaczną przechodzić na emeryturę w wieku 67 lat w 2020 roku, natomiast w 2040 roku - wszystkie kobiety.

Jaki to będzie miało wpływ na wysokość emerytur pracowników, którzy zaliczą choćby tylko ten dodatkowy miesiąc?
W wyniku wydłużenia wieku emerytalnego, emerytury z pewnością będą wyższe, trudno jednak prognozować, o ile, ponieważ to zależy od kilku czynników. Między innymi od: wysokości ustalonego kapitału początkowego, wysokości zgromadzonych składek (których wysokość zależy od osiąganych zarobków) oraz od tzw. średniego dalszego trwania życia (wskaźnik demograficzny ustalany przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego), który wiąże się z terminem złożenia wniosku o emeryturę.

Czy to jedyne zmiany?
Zmiany obejmą także emerytury, które przysługiwałyby w wysokości niższej niż świadczenie minimalne. Te bowiem będą przyznawane w wysokości co najmniej najniższej emerytury - w zależności od udowodnionego stażu ubezpieczeniowego. Reforma emerytalna wydłuża tu stopniowo wymagany staż ubezpieczeniowy - do 25 lat niezależnie od płci. Zatem kobiety, które przejdą na emeryturę w tym roku, będą miały jeszcze zagwarantowane minimum świadczenia po udowodnieniu 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych.

Kiedy wydłuży się ten okres minimalny i o ile?
Już w 2014 i 2015 roku ten okres minimalny zostanie wydłużony o rok. A od 1 stycznia 2016 roku - przez kolejne dwa lata - trzeba będzie udowodnić 22 lata stażu ubezpieczeniowego, aby uzyskać najniższą emeryturę. W 2018 r. i 2019 r. będą to już 23 lata, a w kolejnych dwóch - 24 lata stażu. W efekcie w 2022 roku kobiety będą musiały mieć za sobą 25-letni staż ubezpieczeniowy, aby otrzymać z ZUS-u emeryturę w kwocie co najmniej minimalnego świadczenia.

Ile w tej chwili wynosi minimalna emerytura?
Obecnie wysokość minimalnej emerytury wynosi 799,18 złotych. Kwota ta zmienia się w marcu każdego roku - wraz z waloryzacją emerytur i rent.



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!