Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom dostanie pieniądze. Możliwe, że się wreszcie odbuduje [ZDJĘCIA]

Michał Wroński
Bytom wyraźnie potrzebuje pomocy, także finansowej. Może mu pomóc Unia Europejska
Bytom wyraźnie potrzebuje pomocy, także finansowej. Może mu pomóc Unia Europejska Lucyna Nenow
Kojarzy się ze zrujnowanym przez szkody górnicze Karbiem, rekordowym bezrobociem oraz finansową aferą w Śląskim Teatrze Tańca. Bytom, bo o nim tu mowa, stanowczo nie jest krainą mlekiem i miodem płynącą. I właśnie dlatego, że jest w nim tak źle, to prawdopodobnie dostanie dodatkowy zastrzyk unijnych pieniędzy. Ile? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, co bytomianie chcieliby zrealizować dzięki pomocy Brukseli.

Skorzystają najbiedniejsi

Obszary Strategicznej Interwencji to jeden z najnowszych pomysłów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Zakłada on skierowanie dodatkowych pieniędzy (w sumie 5 procent z wynegocjowanych niedawno 105,8 mld euro) przede wszystkim do pięciu najbiedniejszych województw kraju: świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego. Pozostałe, bogatsze regiony, też mogą jednak zgłaszać swoich kandydatów. U nas najgłośniej swoje zainteresowanie sygnalizuje Bytom. Jego władze chcą, by miasto w całości uznać za taki Obszar Strategicznej Interwencji.

Pomysł ten popiera Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa odpowiedzialny za rozdział unijnych funduszy.

- Miasto zyskałoby w ten sposób pieniądze na rozwój infrastruktury i poprawę bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z DZ Kleszczewski.

Lista życzeń już jest

Choć na razie o szczegółach projektu nic nie wiadomo, to w Bytomiu urzędnicy mają już spis inwestycji, które zamierzają przeprowadzić za unijne pieniądze.

- Priorytetem jest dla nas Bytomska Centralna Trasa Północ-Południe. Przy niej znajdują się tereny, które również chcielibyśmy zrewitalizować - wskazuje Izabela Domogała, naczelniczka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich bytomskiego magistratu.

Listę życzeń uzupełniają utworzenie: Śląskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, węzła przesiadkowego przy placu Wolskiego oraz sieci inkubatorów dla mikroprzedsiębiorstw.

- Musimy być gotowi do realizacji tych zadań od roku 2015 - przypomina Domogała.

W Liverpoolu się udało

Prócz politycznej woli władz lokalnych i regionalnych, Bytom ma jeszcze wszelkie "twarde" dane ku temu, by znaleźć się na liście OSI. Wystarczy spojrzeć na statystyki dotyczące bezrobocia, przestępczości oraz liczby osób korzystających ze wsparcia opieki społecznej. Nie bez przyczyny w Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego wskazano go - podobnie zresztą jak sąsiednią Rudę Śląską i Chorzów - jako miasto o "wysokim natężeniu problemów". Dr Robert Krzysztofik z katedry geografii ekonomicznej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego idzie jeszcze dalej.

- Nie ma w Polsce drugiego dużego miasta, które tak bardzo potrzebowałoby pomocy. Pod względem skali problemów Bytom to ekstrakategoria - podkreśla Krzysztofik. Jak dodaje, zarówno w przypadku Bytomia, jak też pozostałych "miast problemowych" (a taki status ma znaczna część miast aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej) wciąż jednak jest nadzieja na odwrócenie negatywnego trendu. Na potwierdzenie swoich słów przytacza przykład Liverpoolu, gdzie udało się dokonać takiej wolty.

- W ciągu 5-10 lat trzeba jednak zrewitalizować śródmieście oraz znaleźć przedsiębiorców, chętnych do zainwestowania na terenach poprzemysłowych - mówi dr Krzysztofik.

W Europie pomagają tym, którzy zostali w tyle

Pomoc dla obszarów, borykających się z problemami społeczno-gospodarczymi, to w Unii norma. Różne są tylko metody jej realizacji. I tak, we Francji stosuje się system lokalnych premii inwestycyjnych, który polega na wspieraniu firm inwestujących na terenie objętym programem pomocowym (najwięcej było ich na Korsyce oraz w terytoriach zamorskich). Z kolei w Niemczech landy byłego NRD korzystają z ulg inwestycyjnych, finansowanych federalnie kredytów na rozwój sektora badawczo-rozwojowego oraz bezpośredniego wsparcia dla przedsiębiorców.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera