Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Górnośląska wydaje oświadczenie po śląsku i po polsku na dzień języka ojczystego

Redakcja
arc
Dwujęzyczne: śląskie i polskie oświadczenie wydała Rada Górnośląska z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego

21 lutego po raz czternasty obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO w celu zwrócenia uwagi opinii publicznej na problem zanikania języków w globalizującym się świecie.

Tylko we własnym języku posługująca się nim społeczność może w pełni wyrazić swoją unikalną kulturę i jedyne w swoim rodzaju postrzeganie rzeczywistości. Podobnie jak wymarcie rzadkiego gatunku kwiatu, wymarcie nawet najmniejszego języka nieodwracalnie zubaża dziedzictwo kulturowe świata i jest niepowetowaną stratą dla całej ludzkości.

Ubolewając nad wymieraniem języków na innych kontynentach, nie można tracić z pola widzenia tego, co dzieje się w naszym własnym kraju. Każdy, kto zechce poświęcić sprawie choćby minimum uwagi, bez trudu zauważy, że wiele małych języków etnicznych jest zagrożonych wyginięciem także w Polsce. Do takich zagrożonych etnolektów niewątpliwie zalicza się mowa śląska, która jest językiem domowym dla setek tysięcy ludzi zamieszkujących ziemie Górnego Śląska.

Rada Górnośląska uważa, że szansę na skuteczne działania mające na celu zachowanie śląskiej mowy dla przyszłych pokoleń jako żywego języka dałoby przyznanie jej statusu języka regionalnego. W związku z tym Rada apeluje do odpowiednich władz państwowych, a w szczególności do posłów, senatorów i członków rządu, aby w trosce o zachowanie tej części naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego niezwłoczne podjęli działania zmierzające do szybkiej realizacji tego postulatu.

Zachowanie małego języka w globalizującym się świecie nigdy nie będzie jednak możliwe bez świadomego wysiłku używających go ludzi. Niezależnie od obecnego i przyszłego statusu prawnego śląskiej mowy wiele rzeczy możemy zrobić sami, tu i teraz, nie czekając na inicjatywę władz. Postarajmy się z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego o dobrą śląską książkę. Zakupmy ją dla siebie, podarujmy bliskim i znajomym. Przeczytajmy dzieciom na dobranoc bajkę po śląsku. Wybierzmy sobie piękny wiersz i nauczmy się go na pamięć. Całkiem sporo literatury w mowie śląskiej na dobrym poziomie już powstało i jest dostępne czy to w postaci książkowej, czy w Internecie. Wymienić tu można dzieła takich autorów jak Alojzy Lysko, Bogdan Dzierżawa, Alfred Bartylla-Blanke, Feliks Steuer czy Zbigniew Kadłubek. Przede wszystkim zaś, nie tylko od święta, ale i na co dzień, mówmy po śląsku! Starajmy się przy tym mówić świadomie, dbając o poprawność języka i kulturę słowa. Jeśli będziemy potrafili przywrócić naszej mowie piękno, będzie się ona bronić sama.

Radę Górnośląską tworzą:

1) Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej
2) Pro Loquela Silesiana
3) Towarzystwo Piastowania Ślonskiej Mowy "Danga"
4) Ruch Autonomii Śląska
5) Związek Górnośląski
6) Związek Ślązaków
7) Stowarzyszenie "Silesia Schola"
8) Ślonsko Ferajna
9) Przymierze Śląskie
10) Fundacja Silesia
11) Nasz Wspólny Śląski Dom
12) Niemiecka Wspólnota "Pojednanie i Przyszłość"
13) Initiative für kulturelle Autonomie Schlesiens e.V.



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!