Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa Dębieńska stoi. A inwestycji przygląda się JSW

B. Kubica, K. Spyrka
arc
Czeski koncern Karbonia wstrzymał budowę nowej kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. Częściowo zasypana została budowana przez kilka miesięcy upadowa, budowa drugiej, która miała być drążona od jesieni ubiegłego roku, w ogóle nie ruszyła. Co dalej z inwestycją, która miała sprawić, że dla gminy nadejdą lepsze czasy? A może kopalnię... kupi Jastrzębska Spółka Węglowa? - taka plotka krąży w środowisku biznesowym.

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie mówi "nie" ewentualnemu przejęciu kopalni Dębieńsko, ale... - Nikt nam jak na razie takiej propozycji nie złożył. Jeżeli czeska spółka, która w tej chwili zarządza Dębieńskiem, będzie chciała z nami współpracować, nie ukrywam, zastanowimy się nad tym - uciął Jarosław Zagórowski, prezes JSW, podczas ostatniej konferencji poświęconej planom spółki w 2013 roku.

Pojawiły się też spekulacje, jakoby spółka miała wypuścić około miliarda złotych obligacji, które to przydałyby się w momencie przejęcia kopalni.

- Jeśli chodzi o obligacje, nie przymierzamy się do tego kroku, bo nie jest to w tej chwili konieczne. Koszty zaplanowanych inwestycji w roku 2013 jesteśmy w stanie pokryć z własnego budżetu, bez sięgania po kredyty i obligacje. Spekulacje pojawiają się dlatego, że rzeczywiście w ostatnim czasie interesowaliśmy się, czy w ogóle możemy z takiej możliwości skorzystać - wyjaśniał Zagórowski.

Tymczasem już wiadomo, że w tym roku prace przy budowie nowego zakładu w Dębieńsku nie ruszą z kopyta. Wczoraj zarząd spółki NWR (właściciel Karbonii) ogłosił wyniki finansowe za rok 2012 i plany inwestycyjne na najbliższe miesiące.
- Przegląd techniczny projektu Dębieńsko został zakończony i mogę z przyjemnością ogłosić, że nadal jesteśmy w pełni zaangażowani w jego realizację.(...) Jednakże, ze względu na obecne warunki rynkowe, nasze prace rozwojowe w Dębieńsku w 2013 roku zostaną ograniczone i będą obejmowały zakup nieruchomości oraz prace inżynieryjne o dużym znaczeniu dla projektu. Budżet projektu Dębieńsko przewiduje nakłady kapitałowe na poziomie 10 milionów euro w tym roku - mówi Gareth Penny, prezes NWR. A to zdecydowanie zbyt mało, by można było mówić o nagłym przyspieszeniu prac.

Takiego scenariusza od dawna spodziewał się Jerzy Markowski, były minister ds. górnictwa. - Dziś najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby wejście Czechów w spółkę z innym podmiotem, obojętnie jakim. JSW ma wprawdzie trochę daleko do Dębieńska, ale dzięki takiej umowie jastrzębska spółka mogłaby rozszerzyć gamę swojej produkcji - mówi Jerzy Markowski. - To, co dziś się dzieje wokół Karbonii i inwestycji tej spółki w Dębieńsku, wcale nie podnosi wiarygodności tego podmiotu. Fakt, że już trzy razy redukowali poziom nakładów na tę inwestycję, świadczy o tym, że albo się wycofują, albo odkładają te prace na bardzo odległą przyszłość. Obserwuję ruchy na Dębieńsku od 1998 r. i przyznam się szczerze, że już straciłem wiarę w ten projekt - dodaje.

Przypomnijmy, że budowę nowej kopalni Dębieńsko koncern Karbonia (spółka zależna od koncernu NWR) rozpoczął z wielką pompą w Barbórkę 2011 roku. Wówczas szacowano, że pierwsza tona węgla wyjedzie z kopalni w 2017 roku.
Inwestycja szacowana jest nadal na ponad 400 mln euro. Pierwotny projekt zakłada, że na terenie dawnego zakładu, który zlikwidowany został w 2000 r., powstać mają dwie upadowe. Z każdej z nich wydobywanych ma być po 2 mln ton węgla rocznie.

Czarny dzień

Dzisiaj mija 59 lat od jednego z najtragiczniejszych dni w historii dawnej kopalni Dębieńsko. 22 lutego, w poniedziałek, 1954 roku w kopalni doszło do groźnego pożaru, w wyniku którego śmierć poniosło 21 górników. Do pożaru doszło na głębokości 410 metrów. Powód był dosyć prozaiczny - zapaliła się gumowa taśma z przenośnika węglowego. Pracownicy nie zginęli w ogniu, ale zatruli się dymem, który ogarnął wówczas kilka kilometrów podziemnych wyrobisk.
JACK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera