Twaróg: Proces Katarzyny W. - żądza krwi kontra pilot TV

  Twaróg: Proces Katarzyny W. - żądza krwi kontra pilot TV

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Twaróg: Proces Katarzyny W. - żądza krwi kontra pilot TV

  ©arc

  Jak powszechnie wiadomo, Katarzyna W. nie jest młodą kobietą, oskarżoną o zabicie dziecka. Nie jest już nawet "matką maleńkiej Madzi" i nie jest "potworem z Sosnowca". Katarzyna W. jest natomiast symbolem, znakiem i alegorią rozkładu społecznego, zaniku uczuć, atrofii więzów rodzinnych, jest personi-fikacją zła, ucieleśnieniem degeneracji i degrengolady, jest wreszcie dowodem na bezbrzeżną tępotę młodych ludzi, a nade wszystko na ich permisywizm moralny. Tyle mądrych opinii, okraszonych mądrymi słowami, dzięki niej już słyszałem.
  Twaróg: Proces Katarzyny W. - żądza krwi kontra pilot TV

  ©arc

  Katarzyna W. od początku była też źródłem, zarzewiem, impulsem i bodźcem do dyskusji o dziennikarstwie. Dyskusji tym gorętszej, im częściej pojawiały się w tabloidach jej zdjęcia raz w zadumie, innym razem w euforii, ale zawsze w bikini. Teraz debata rozgorzała od nowa przy okazji decyzji katowickiego sądu o tym, że jej proces będzie jawny. I znowu mamy potok wielkich słów o tzw. kondycji polskiej żurnalistyki.


  Lincz na Katarzynie W. Współczesna forma publicznej egzekucji. Show medialny. Wszystko przez hieny, czyli dziennikarzy, którzy rzucają się na każde mięso, a właściwie padlinę. Relacje na żywo, każdy grymas oskarżonej w zbliżeniu, oratorskie popisy prokuratora i powaga sędziego - Anna Maria Wesołowska w wydaniu hard. Skandal. I pytania o wpływ kamer na decyzje sądu, o presję społeczną, o odpowiednie warunki do rozważania procesowych niuansów. A z drugiej strony - pytania o jawność życia publicznego, o prawo obywateli do poznania faktów z pierwszej ręki (wszak są w pewnym sensie stroną procesu, w imieniu państwa reprezentuje ich prokurator).

  Nie będę bronił dziennikarzy en bloc. Po pierwsze dlatego, że hien i głupków w naszym gronie nie brakuje, a po drugie: są lepsi ode mnie adwokaci diabła, którzy stroją się w piórka niewiniątek i załamując ręce nad upadkiem dziennikarstwa, wyszukują coraz to nowe sensacje w akcie oskarżenia.

  Postawię tylko pytanie: czy wieszanie psów na telewizjach informacyjnych, które na bieżąco relacjonują proces, a nawet wysyłają nad miasto śmigłowiec, nie jest tylko usprawiedliwieniem dla naszej natury gapia, nie jest łatwym wytłumaczeniem dla naszej żądzy krwi i przyjemności z toczenia piany? Wszak do telewizora dodają pilota, którym można zmienić kanał, a nawet wyłączyć pudło. Czy więc przypadkiem krytykując media, nie usprawiedliwiamy naszego intelektualnego lenistwa?
  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zderzenie oddolne

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 20

   o odgornym mówił --Tusk.Zalew medialny jest faktem.Umiejętność zachowania rozsądnej oceny ,to najwyższy wymóg obecnych czasów.Skąd u młodych ludzi ma sie wziąć.CALOSCjest zalewem a jednostkowosc i...rozwiń całość

   o odgornym mówił --Tusk.Zalew medialny jest faktem.Umiejętność zachowania rozsądnej oceny ,to najwyższy wymóg obecnych czasów.Skąd u młodych ludzi ma sie wziąć.CALOSCjest zalewem a jednostkowosc i indywidualizm może być fałszywy.Nie ma mocnych,w większości spraw toniemy i jak sie uda.W tym ogromie zawsze komuś sie uda izazdrość.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dinks

   dinks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 20

   W większości spraw toniemy, bez wątpienia. Dziennikarze rownież? Co robili wokół Katarzyny w.?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama