Ważne
  Dąbrowa Górnicza: Wycięli ponad 20 drzew pod Aldi, ale...

  Dąbrowa Górnicza: Wycięli ponad 20 drzew pod Aldi, ale mieszkańcy uratowali inne parki

  PAS, KUB

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dąbrowa Górnicza: Wycięli ponad 20 drzew pod Aldi, ale mieszkańcy uratowali inne parki
  1/7
  przejdź do galerii
  Ponad dwa tysiące podpisów pod dwiema petycjami w sprawie obrony drzew w parku śródmiejskim i totalna krytyka postępowania władz miejskich ze strony mieszkańców Dąbrowy Górniczej zrobiły jednak wrażenie na urzędnikach. Co prawda nie udało się już uratować ponad 20 drzew i wielu krzewów, które wycięte zostały we wtorek i środę pod budowę nowego marketu Aldi, właśnie w parku śródmiejskim u zbiegu ulic Kościuszki i Sobieskiego, ale prezydent Zbigniew Podraza wycofał jednak wczoraj specjalnym zarządzeniem z oferty inwestycyjnej miasta trzy inne działki na terenach zielonych, m.in. w Parku Hallera, także w samym centrum miasta.
  - Nakazałem wycofać z planów sprzedaży "zielone" działki w centrum miasta. Decyzja ta dotyczy działki znajdującej się przy wejściu do Parku Hallera, działki w części B Parku Hallera przy Szkole Podstawowej nr 20 oraz działki na plantach przy ul. Poniatowskiego - mówi Zbigniew Podraza i dodaje: - Kazałem również przygotować zarządzenie, w myśl którego "zielone tereny" będące własnością miasta i znajdujące się w śródmieściu będą mogły być sprzedane tylko i wyłącznie inwestorom, którzy przedstawią konkretne projekty zagospodarowania danego terenu i projekty te w drodze konsultacji uzyskają akceptację mieszkańców Dąbrowy.

  - Lokalizacja marketu obok skweru przy Centrum Handlowym "Pogoria" nie jest zbyt szczęśliwa, ale jako miasto nie mogliśmy wstrzymać tej inwestycji. Inwestor spełnił wszystkie wymogi i nie było formalnej możliwości nie wydania pozwolenia - przyznaje prezydent Podraza.

  - To krok w dobrym kierunku. Cieszę się, że nareszcie ktoś racjonalnie reaguje na nasze argumenty - mówi Robert Strzała, jeden z inicjatorów akcji obrony drzew w parku śródmiejskim. - Szkoda tylko, że nie udało się uratować drzew w parku koło Centrum Handlowego Pogoria. Będziemy jednak cały czas walczyć, by inwestor z Katowic wycofał się jednak z planów budowy marketu w parku - dodaje.

  W podobnej sytuacji pod koniec ubiegłego roku znaleźli się rybniczanie, gdzie też park miał zostać zabetonowany parkingami i marketem Kauflanda. Ostatecznie nie doszło jednak do sprzedaży terenu przy ulicy Zebrzydowickiej, gdzie mieści się urokliwy park. Komisja przetargowa, która oceniała dwie oferty kupna, które wpłynęły do urzędu, stwierdziła, że żadna nie jest wystarczająco dobra.

  - Komisja stwierdziła, że żadna z tych ofert nie spełnia oczekiwań, jakie mieliśmy ogłaszając ten przetarg - mówiła wówczas Lucyna Tyl, rzeczniczka urzędu miasta w Rybniku.

  Przypomnijmy, że przetarg ogłoszony na ten teren był dwustopniowy. Startujący w nim przedsiębiorcy musieli najpierw przedstawić koncepcję zagospodarowania terenu, urzędnicy musieli ją zaakceptować, a dopiero potem można by było rozpocząć budowę. Do przetargu zgłosiły się dwie firmy - jedna z nich chciała w tym miejscu postawić sklep sieci Kaufland. Póki co urzędnicy nie zdecydowali jeszcze, czy przetarg na te tereny zostanie powtórzony. Mieszkańcy, którym wizja sprzedaży terenu wraz z parkiem nie przypadła do gustu i którzy apelowali do włodarzy miasta o zmianę tej decyzji, mogą więc na razie odetchnąć z ulgą. Mają czas na to, by przekonać urzędników do ewentualnego wycofania się z decyzji o sprzedaży terenu przy Domusie.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chołota

   kaligula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 48

   Chcieliście rządów czerwonych z SLD w Dąbrowie Górniczej, to teraz macie. Mają was w du..e i robią co chcą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   refleksja

   szpec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 90

   Jedno drzewo to jak jedno życie ludzkie...
   Żal jak umiera...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fan

   fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 56

   jak można drzewo porównać do życia ludzkiego trzeba byc niezle nacpanym


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do "fan"

   Do betonowych (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 105 / 61

   Bez drzewa nie ma powietrza do życia. Niszcząc zieleń niszczymy samych siebie i unicestwiamy sami siebie. -lub inaczej . jak nie rozumiesz - Natura jest nam niezbędna do życia. Pozbywając się jej...rozwiń całość

   Bez drzewa nie ma powietrza do życia. Niszcząc zieleń niszczymy samych siebie i unicestwiamy sami siebie. -lub inaczej . jak nie rozumiesz - Natura jest nam niezbędna do życia. Pozbywając się jej pozbywamy się własnej cząstki istnienia. Za to, że została zachwiana równowaga w naturze, mamy teraz coraz więcej kataklizmów. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama