18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nocą, gdy budzą się upiory, pomaga telefon zaufania

Katarzyna Domagała, Katarzyna Kapusta
Telefon Zaufania w Katowicach. Jedni nie potrafią bez niego żyć. Drudzy nie mają zielonego pojęcia o jego istnieniu. Mimo to sygnał, że ma zostać zlikwidowany, dotarł do naszej redakcji natychmiast. Postanowiliśmy go sprawdzić i od razu uspokajamy. Telefon Zaufania w Katowicach działa cały czas. Zmienił się tylko numer, pod jaki muszą dzwonić potrzebujący. Dotychczasowy numer 32-258-65-55 został zastąpiony przez 32-256-92-78.

To dla wielu z nas ostatnia deska ratunku

O całej sprawie w dramatycznym mailu poinformowała nas nasza Czytelniczka, która z bezpłatnej i anonimowej pomocy psychologów, którzy czekają po drugiej stronie słuchawki, korzystała nieraz w najtrudniejszych momentach życia.

"Gdy dowiedziałam się, że całodobowy telefon ma być zlikwidowany, załamałam się" - napisała. Jak podkreślała, jeśli ma problem, to korzysta z pomocy osób, które tam pracują. "Wiem, że zawsze taką pomoc otrzymam, że jest ona fachowa i na wysokim poziomie. Nie wyobrażam sobie, co będzie w trakcie jakiejś sytuacji kryzysowej w moim życiu czy życiu wielu innych osób, które będą potrzebowały nagłej fachowej pomocy" - uzupełniła.

Spokojnie, telefon był, jest i nadal będzie

Katowicki telefon zaufania działa przeszło 30 lat. 1 lutego zmieniła się instytucja, która się nim zajmuje. Telefon zaufania działa niezmiennie od godzin popołudniowych do rana.

- Wcześniej potrzebującym pomagali pracownicy Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, następnie pieczę nad nim objęli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik katowickiego magistratu. Obawy naszej czytelniczki od razu rozwiewa Jakub Jarząbek, rzecznik prasowy katowickiego magistratu.

Pod koniec ubiegłego roku, w ramach porozumienia, miasto opiekę nad nim przekazało Śląskiemu Stowarzyszeniu "At Vitam Dignam". Telefon działa codziennie, także w weekendy i święta, od godz. 15 do 7 rano.

Telefon zaufania to bardzo nośny temat często wykorzystywany w filmach m.in. polski film "Ćma" w reżyserii Tomasza Zygadły. film opowiada historię radiowca, który prowadzi nocny "radiotelefon" - audycję w której stara się pomagać ludziom szukającym pomocy. Sam w ciągu dnia jednak boryka się z własnymi problemami. Tak często bywa również w życiu.

- Chętnie korzystamy z telefonu zaufania, bo możemy opowiedzieć o problemach, które nas mocno dotykają zupełnie anonimowo. Znajomemu powiemy, że bolą nas korzonki ale nie zwierzymy się z poważnych problemów rodzinnych - tłumaczy Katarzyna Ślebarska, psycholog z Uniwersytetu Śląskiego.

- Dzwoniąc mówimy o bardzo wstydliwych dla nas rzeczach i uzyskać fachowa pomoc. Taki telefon pomaga nam się otworzyć. Najczęściej z takiej pomocy korzystają osoby zdezorientowane, które paraliżuje strach - dodaje.

Od telefonu zaufania możemy się także uzależnić

- Uzależnić możemy się od wszystkiego. To jest bardzo cienka granica. Faktycznie niektóre osoby mogą nadużywać korzystania z telefonu zaufania. Wynika to z tego, że mogą czuć się odizolowane od społeczeństwa. Dzwonić do takiej instytucji mamy pewność, że zostaniemy wysłuchani i nikt nas nie odrzuci. Czyli de facto spełniają swoje zadanie i pomagają - tłumaczy Ślebarska.

Dzwonię, bo mąż pije, bije. Co mam zrobić?

Po drugiej stronie słuchawki dyżurują doświadczeni psychologowie, terapeuci specjalizujący się między innymi w problemach uzależnień czy przemocy - wyjaśnia Krystyna Niemiec z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który działa przy stowarzyszeniu. Jak mówi, są to osoby, które potrafią pomóc w każdym przypadku. W czasie dyżuru odbierają nawet 20 telefonów - najwięcej z niedzieli na poniedziałek. Ludzie dzwonią najczęściej w okolicach północy. A problemy, z jakimi się zgłaszają, są bardzo różne.

- Kobiety najczęściej pytają nas: co mam zrobić z mężem, bo nie pił przez trzy miesiące, a znów sięga po kieliszek. Panowie pytają o sposoby na odtrucie po przepiciu. Są też osoby, które chcą po prostu z kimś porozmawiać - wylicza pani Krystyna. Z jej analizy, a przy słuchawce pracuje od blisko 20 lat, wynika, że w większości dzwonią kobiety - stanowią około 60 proc. Często są to osoby wykształcone, które osiągnęły w życiu wysoką pozycję, a uważają, że nie wypada mówić z bliskimi o swoich słabościach. Mają problemy z tolerancją własnej osoby, brakiem akceptacji, poczuciem własnej wartości. - A my nie oceniamy, nie krytykujemy, słuchamy i staramy się pomóc, jeśli ta pomoc jest potrzebna, bo nieraz dzwoniący chcą się wyłącznie wygadać - dodaje.

Ale bywają też naprawdę dramatyczne rozmowy, wręcz ratujące życie. - Zadzwonił do mnie mężczyzna, który pokłócił się z żoną, powiedział, że musiał wyjść z domu i gotowy jest odebrać sobie życie - opowiada pani Krystyna. Jak dodaje, była to jedna z dłuższych rozmów, jaką przeprowadziła (średnio jest to ok. 20-30 minut, ta trwała ponad godzinę). Za kilka dni osoba dyżurująca przy słuchawce odebrała telefon od mężczyzny, który chciał podziękować pani, z którą rozmawiał kilka dni wcześniej. Powiedział, że uratowała mu życie.

Nie zrażaj się. Szukaj, a pomoc znajdziesz

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Pomocy Telefonicznej znajduje się lista Telefonów Zaufania w Polsce. Okazuje się jednak, że wiele z tych numerów już nie funkcjonuje, najczęściej z braku pieniędzy. Choćby w Chorzowie jeszcze w zeszłym roku działał Telefon Zaufania Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Bogusław Przybylski, który do tej pory zajmował się nim, nie wyobraża sobie, by nie było go na stałe. Miasto ma podjąć decyzję w tej sprawie w marcu.

Jeśli potrzebujesz pomocy, dzwoń pod te numery

  • Bielsko-Biała, Katolicki Telefon Zaufania - 33-812-26-67, czynny codziennie między godz. 16 a 21.
  • Częstochowa, Telefon Zaufania - 192-88 lub 34-366-49-88, czynny codziennie od godz. 16 do 6.
  • Jastrzębie-Zdrój, Telefon Zaufania "Kontakt" - 32-471-78-78, czynny od poniedziałku do piątku od godz. 18 do 22.
  • Katowice, Katolicki Telefon Zaufania - 32-253-05-00, czynny całodobowo.
  • Katowice, Telefon Zaufania - 32-256-92-78, czynny codziennie od godz. 15 do 7.
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, 116-111, czynny codziennie od godz. 12 do 20.
  • Telefon Nadziei dla Kobiet w Ciąży i Matek w Trudnej Sytuacji Życiowej, 800-112- 800, czynny od poniedziałku do piątku, od godz. 15 do 7, w soboty, niedziele, święta całą dobę.
  • Telefon "Niebieska Linia" Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, 801-12-00-02, czynny od poniedziałku do soboty, od godz. 8 do 22, w niedziele i święta od godz. 8 do 16.
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", 22- 668-70-00, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 14 do 22.
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, 800-12-12-12, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15 - 20.
  • Poradnia Telefoniczna dla Dorosłych Osób w Kryzysie Emocjonalnym, 116-123, czynny od godz. 14 do 22.
  • Telefon Wsparcia w Sprawie Zaginionego Dziecka, 116-000, czynny całodobowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!