Częstochowa: Zabytkowy tramwaj namawia na 1 procent

  Częstochowa: Zabytkowy tramwaj namawia na 1 procent

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zabytkowy tramwaj, w którym można spotkać społeczników i posłuchać o ich pracy, kursuje w sobotę od godz. 10.50 do 15 w Częstochowie (Śląskie). Ma to zachęcić podatników do wspierania lokalnych organizacji pożytku publicznego (OPP).
  Darmowa przejażdżka unikatowym tramwajem to tylko jeden ze sposobów, w jaki lokalne i regionalne władze w województwie śląskim zachęcają do przekazywania pieniędzy tam, gdzie mogą służyć lokalnym społecznościom.

  Według danych Izby Skarbowej w Katowicach w latach 2009-2011 śląscy podatnicy przekazali organizacjom pożytku publicznego odpowiednio: 46,5 mln zł, 52 mln zł i 60,5 mln zł. Wybierali jednak w ponad 40 proc. organizacje z województwa mazowieckiego, w 37,5 proc. ze swojego, pozostałe pieniądze popłynęły do innych regionów.

  Z apelem, zachęcającym do przekazywania 1 proc. podatku przede wszystkim dla rodzimych OPP, wystąpiła pełnomocnik marszałka województwa śląskiego ds. organizacji pozarządowych i równych szans Joanna Stępień.

  Samorząd współdziała w tej sprawie z przewoźnikami w regionie. W pociągach Kolei Śląskich, autobusach Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i Tramwajach Śląskich znajdą się plakaty promujące wspieranie lokalnych organizacji. - Mamy nadzieję, że dzięki temu dotrzemy do szerszej grupy ludzi niż w ubiegłym roku - powiedziała Joanna Stępień.

  "Ludzie! Zostawcie 1 procent w Rudzie!" - pod takim hasłem do wspierania miejscowych OPP zachęcają z kolei władze Rudy Śląskiej, wyliczając, że mogą one dzięki temu otrzymać nawet ponad 2 mln zł.

  - Zróbmy wszystko, aby te pieniądze zostały w Rudzie Śląskiej i służyły mieszkańcom - zaapelowała prezydent miasta Grażyna Dziedzic. "Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że organizacje poprzez realizację wielu zadań wspomagają działalność samorządu" - dodała.

  W zeszłym roku w Rudzie Śląskiej z możliwości przekazania 1 proc. podatku skorzystało ponad 52 tys. podatników, czyli blisko 50 proc. wszystkich rozliczających się za 2011 rok. Dzięki tym wpłatom organizacje z całego kraju otrzymały od mieszkańców Rudy Śląskiej 1,75 mln zł, z czego tylko ok. 320 tys. zł zostało przekazanych na rzecz rudzkich organizacji pożytku publicznego.

  - Przeznaczając 1 proc. swojego podatku dla wybranej organizacji w Rudzie Śląskiej, zyskujemy pewność, że te pieniądze do nas wrócą. Nie dosłownie, ale w postaci różnorodnych przedsięwzięć, w jakich my i nasi bliscy, znajomi, sąsiedzi będziemy mogli uczestniczyć. Wrócą też w formie podatków odprowadzanych do miejskiej kasy przez organizacje, czyniące rozmaite wydatki. Wzbogacą rudzkich kupców i przedsiębiorców, z usług których rudzkie organizacje korzystają - podkreślił przewodniczący zarządu Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew Adam Podgórski.

  Czas do namysłu podatnicy mają do 30 kwietnia 2013 r. Wypełnienie wniosku o przekazanie 1 proc. podatku na rzecz OPP jest proste. Trzeba tylko umieścić w formularzu PIT numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej organizacji pozarządowej oraz kwotę, jaką na jej rzecz chcemy przekazać. Nie może ona przekroczyć 1 proc. podatku należnego wynikającego z zeznania - po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

  Według danych Ministerstwa Finansów z tytułu ubiegłorocznego rozliczenia z podatku PIT na rzecz 6859 organizacji pożytku publicznego z całego kraju trafiło 457,3 mln zł. Najwięcej pieniędzy, bo ponad 108 mln zł, dostała Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą". W skali całego kraju jedynie 43 proc. uprawnionych podatników zdecydowało się podzielić podatkiem z organizacjami pożytku publicznego. PAP  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Papież w Częstochowie

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

   Światowe Dni Młodzieży

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama