Kamery nie tylko na ulicy. Autobusowi podgladacze w...

  Kamery nie tylko na ulicy. Autobusowi podgladacze w Częstochowie

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kamery nie tylko na ulicy. Autobusowi podgladacze w Częstochowie

  ©arc

  W Częstochowie przybywa kamer monitoringu. Już nie tylko oko kamery śledzi nas na ulicy, ale też w autobusach i tramwajach.
  Kamery nie tylko na ulicy. Autobusowi podgladacze w Częstochowie

  ©arc

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne montuje kamery w autobusach. Będą w 63 pojazdach - tych niskopodłogowych, mercedesach, solarisach, manach. Już zainstalowano je w sześciu.

  - Monitoring nic nas nie kosztuje, a poprawia bezpieczeństwo podróżnych i kierowców - mówi Robert Madej, wiceprezes MPK. - Kamery instaluje firma, która ma w autobusach i tramwajach monitory, na których wyświetlane są reklamy i na tym zarabia.
  Dlatego właśnie są w autobusach niskopodłogowych, bo firma ta była zainteresowana instalacją monitorów reklamowych właśnie w takich pojazdach. Jeśli znajdzie się chętny do zainstalowania kamer w pozostałych pojazdach, to oczywiście skorzystamy z korzystnej oferty.

  Aby nie było wątpliwości, że są to prawdziwe kamery, a nie atrapy, co pewien czas na monitorach pojawia się obraz z autobusu i pasażerowie widzą siebie.

  W każdym autobusie są trzy kamery rejestrujące obraz wewnątrz pojazdu i jedna obserwująca przestrzeń przed samochodem. Obraz jest zapisywany, a film będzie przechowywany przez 14 dni, a jeśli zostanie zapisana np. stłuczka, wypadek albo niszczenie autobusu przez wandali, to dłużej, jako materiał dowodowy w dochodzeniu policyjnym. Dyspozytor w zajezdni MPK będzie miał możliwość podglądu tego, co rejestruje monitoring w autobusach, w rzeczywistym czasie. Z każdego autobusu, ale pojedynczo. W kabinach kierowców nie będzie monitorów. Kamery są też w siedmiu nowoczesnych tramwajach twist, zainstalowane tam fabrycznie. W twistach motorniczy mają monitory w kamerach.

  Wkrótce też miejski monitoring wzbogaci się o 48 kamer. Teraz jest ich na ulicach 18. Przekazują obraz do komendy Straży Miejskiej.

  - Operatorzy miejskiego monitoringu codziennie przyczyniają się do poprawy spokoju i porządku publicznego oraz bezpieczeństwa na terenie Częstochowy, który objęty jest monitoringiem - mówi Artur Kucharski ze Straży Miejskiej. - Kamery rejestrują spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, zakłócanie spokoju i porządku publicznego, bójki, pobicia, kradzieże, włamania, akty dewastacji, kolizje, awarie, wypadki, pożary.

  Rocznie dzięki miejskiemu monitoringowi strażnicy miejscy podejmują ponad 3 tys. interwencji. Monitoringiem objęte są dzielnice: Podjasnogórska (3 kamery już funkcjonujące, 9 nowych stanowisk kamerowych), Śródmieście (11 starych, 10 nowych), Stare Miasto (do 4 dotychczasowych dochodzi 10 nowych), Ostatni Grosz (8 nowych), Raków (11 nowych).

  Częstochowa dostała prawie 3,4 miliona złotych dotacji na rozbudowę monitoringu miejskiego. Cała inwestycja kosztuje 4,1 mln zł.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama