Niemiłe niespodzianki bankowe

  Niemiłe niespodzianki bankowe

  Marcin Markowski

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Niemiłe niespodzianki bankowe

  ©123rf

  "Twoje Finanse". Bezpieczeństwo. Odcinek 9. - W bankach też są pułapki na klientów - uważaj na drobny druk!
  Niemiłe niespodzianki bankowe

  ©123rf

  Banki na różne sposoby starają się przyciągnąć klientów i zachęcić ich do skorzystania ze swojej oferty. Najlepszym sposobem na wzbudzenie zainteresowania potencjalnych klientów jest oczywiście reklama. Jako klienci musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zadaniem reklamy ma być zwrócenie uwagi na plusy danej oferty. Często zatem na klientów zachęconych hasłami reklamowymi czeka w banku przykra niespodzianka, gdy okazuje się, że skorzystanie z wysokiego oprocentowania lokat czy wyjątkowo atrakcyjnego kredytu wymaga spełnienia wielu dodatkowych warunków.

  Dlatego zawsze przed podjęciem decyzji czytaj dokładnie to, co znajduje się w umowie, bo to ona, a nie reklama, jest właściwym źródłem informacji o produkcie. To bywa uciążliwe, bo umowy i regulaminy dołączane do umów liczą niekiedy po kilkadziesiąt stron i na dodatek często napisane są drobną czcionką.

  Często zdarza się, że bank kusi wysokim oprocentowaniem produktów depozytowych. Sformułowanie "nawet X procent" często pojawia się w reklamach lokat. Słowo "nawet" powinno wzbudzić naszą czujność. Oznacza ono, że to maksymalne oprocentowanie, które można uzyskać po spełnieniu warunków, w wybranym czasie albo dla części ulokowanych środków.

  Sprawdźmy, czy nie jest to lokata dynamiczna, tj. taka, której oprocentowanie rośnie z miesiąca na miesiąc. Oprocentowanie takiej lokaty na początku jest niskie i dopiero w ostatnim miesiącu osiąga reklamowaną wartość. Jak wynika z wyliczeń firm doradczych, najczęściej średnie oprocentowanie lokat dynamicznych w całym okresie oszczędzania nie jest korzystniejsze od oprocentowania tradycyjnych lokat. Warto więc przed zawarciem umowy poprosić w banku o podanie średniego oprocentowania w skali roku dla całego okresu deponowania środków.

  Czasem bywa też tak, że wysokim oprocentowaniem objęta jest tylko część lokaty, np. powyżej określonej sumy. Ale coraz częściej bywa odwrotnie - banki wprowadzają górny limit lokaty: najwyższym oprocentowaniem obejmują tylko środki do określonej kwoty, np. do 5 tys. zł, a powyżej tego pułapu odsetki są niższe. Niekiedy też banki oferują wysokie oprocentowanie tylko w okresie promocji. A bywa też tak, że wysokie oprocentowanie uzależnione jest od spełnienia innych dodatkowych warunków, np. określonych wpływów na powiązane konto ROR.

  Z kolei lokując pieniądze na kontach oszczędnościowych, warto zwrócić uwagę na opłaty. Dość częstą praktyką jest pobieranie opłat za wypłatę z konta oszczędnościowego. Często wypłata jest bezpłatna tylko przy pierwszej operacji w miesiącu, a za kolejne trzeba już zapłacić. W przypadku gdy oszczędności nie są wysokie, opłaty za wypłaty mogą przewyższyć zyski z odsetek. Sprawdź zatem w tabeli opłat i prowizji, czy opłaca ci się korzystać z oferty.

  Odrębną grupę lokat stanowią lokaty strukturyzowane. Umożliwiają one uzyskanie wyższych zysków przy spełnieniu określonego w umowie lokaty warunku. Część środków z lokaty inwestowana jest w bezpieczne instrumenty finansowe, które po pewnym czasie mają zagwarantować odzyskanie wpłaconej kwoty. Reszta jest inwestowana w instrumenty finansowe o wyższym ryzyku, ale o wyższym potencjale stopy zwrotu, np. akcje, surowce, obligacje, waluty.

  Zdarza się, że pracownicy oddziałów bankowych proponują klientom takie lokaty, nie informując dostatecznie o tym, że to, czy zyskają obiecywane wysokie oprocentowanie, zależy w dużej mierze od tego, czy uda się zrealizować pewien scenariusz rynkowy. Niestety, jeśli scenariusz nie zostanie zrealizowany, klient w najlepszym wypadku dostanie to, co wpłacił. A w przypadku lokat bez gwarancji kapitału klient otrzymuje po zakończeniu okresu umowy mniej, niż włożył.

  Decydując się na zainwestowanie w lokatę strukturyzowaną, trzeba mieć zatem świadomość, że istnieje tutaj spore ryzyko. Jeśli nie rozumiemy, na jakich mechanizmach oparta jest struktura, lepiej nie podpisujmy umowy. Dopytajmy też, czy lokata zapewnia stuprocentową ochronę kapitału oraz czy podlega gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

  Kliknij, aby czytać materiały z cyklu Twoje finanse. W komentarzach dziel się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i poradami!


  Nie przegap serii Twoje finanse 50+ dla osób w wieku średnim i seniorów


  Cykl publikacji "Twoje Finanse" powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Więcej o ekonomii na stronie NBP.pl

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   polisolokaty

   Nikola Invictus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   1 Zapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej inaczej polisolokaty oraz osoby, które utraciły swoje pieniądze w skutek zakończenia swojej inwestycji....rozwiń całość

   1 Zapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej inaczej polisolokaty oraz osoby, które utraciły swoje pieniądze w skutek zakończenia swojej inwestycji. Reprezentuję kancelarią prawną Invictus, która skutecznie odzyskuje opłaty likwidacyjne z produktów tj. Aegon, Axa, Skandia, Generali, Nordea, Open Life, TU Europa, Allianz. W sprawie pytań proszę o kontakt pod numerem telefonu: 883 555 181 lub pisać na maila: nikola.fait@ubezpieczenia-inwestycyjne.com.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   GetOut bank

   leo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Getin wcisnal mamie (78 lat) w 2012 produkt Swiatowe Rynki z UBEZPIECZENIEM Open Life za 32000. OWU,ktore otrzymala tuz przed podpisaniem nie mogla przeczytac: 5pt szara czcionka, oczy nie te (78...rozwiń całość

   Getin wcisnal mamie (78 lat) w 2012 produkt Swiatowe Rynki z UBEZPIECZENIEM Open Life za 32000. OWU,ktore otrzymala tuz przed podpisaniem nie mogla przeczytac: 5pt szara czcionka, oczy nie te (78 lat), i inni klienci czekaja, wiec ufajac pracownikowi banku w bajke o fortunie podpisala kwity. Nie dawno zmarla, a ci zlodzieje wyplacili 20000, reszte sobie przygarneli jako koszty. Tak wiec ubezpieczony po smierci nie dostal nawet wkladu wlasnego. Czy ktos z nimi wygral?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   MariuszLex

   MariuszLex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Cytat:
   Witam,
   reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia.
   Nasza Kancelaria zajmuje się odzyskiwaniem opłat likwidacyjnych z tytułu rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym...rozwiń całość

   Cytat:
   Witam,
   reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia.
   Nasza Kancelaria zajmuje się odzyskiwaniem opłat likwidacyjnych z tytułu rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ze składką regularną , tzw. polisolokat oraz rozwiązywania umów bez ryzyka ponoszenia opłat.

   W praktyce oznacza to, że nie pobieramy żadnych opłat wstępnych od Klienta (WPS, opłata adwokacka i inne). Opłata dla Kancelarii jest dopiero wtedy kiedy odzyskamy Twoje pieniądze. (od razu odpowiadam: jeśli nam się nie uda wygrać sprawy to i tak całe koszty bierzemy na siebie więc i tak Klient nic za to nie płaci).

   Jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces związany z dochodzeniem ww. roszczeń od ubezpieczycieli i banków w krótkim okresie, przy minimum formalności i absolutnym wyeliminowaniu kosztów ze strony klientów. Klient nie ponosi żadnego ryzyka finansowego związanego z nawiązaniem współpracy z Kancelarią.
   Mamy skuteczność na poziomie 97%.

   Jeśli mają Państwo pytania zapraszam na : www.kancelaria-lex.org lub do kontaktu telefonicznego: (71) 307 05 35
   Pozdrawiam.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odzyskiwanie opłat likwidacyjnych

   Wojciech B. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nie da się wycofać bez strat z czegoś takiego, ale można powalczyć... tylko do tego trzeba sądu, kancelarii - mi akurat pomógł Lex z Wrocka, także mogę z czystym sumieniem polecić. Podaje nr do p....rozwiń całość

   Nie da się wycofać bez strat z czegoś takiego, ale można powalczyć... tylko do tego trzeba sądu, kancelarii - mi akurat pomógł Lex z Wrocka, także mogę z czystym sumieniem polecić. Podaje nr do p. Łukasza, który pomógł mi: 533-133-590.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odzyskiwanie pieniędzy z polis

   Kancelaria LEX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Witam Serdecznie

   Zapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej (polisolokaty) oraz osoby, które utraciły swoje pieniądze w skutek zakończenia swojej...rozwiń całość

   Witam Serdecznie

   Zapraszam do kontaktu osoby, które nie są usatysfakcjonowane ze swojej polisy inwestycyjnej (polisolokaty) oraz osoby, które utraciły swoje pieniądze w skutek zakończenia swojej inwestycji. Pomogę w rozwiązaniu umowy ubezpieczenia na życie z UFK oraz w dochodzeniu roszczeń o zwrot pobranych opłat likwidacyjnych.

   d.spilnyk@kancelaria-lex.org lub tel. 531 151 536 zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Odzyskaj swoje pieniądze

   dspilnyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści


   Witam, jeśli macie Państwo w dalszym ciągu problem z trwająca bądź upadłą polisą, zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią. Zajmujemy się skutecznym odzyskiwaniem środków ze wszelkich produktów...rozwiń całość


   Witam, jeśli macie Państwo w dalszym ciągu problem z trwająca bądź upadłą polisą, zapraszam do kontaktu z naszą kancelarią. Zajmujemy się skutecznym odzyskiwaniem środków ze wszelkich produktów tego typu. Nie pobieramy żadnych opłat od klienta. www.kancelaria-lex.org-(71)30-777- 30d.spilnyk@kancelaria-lex.org
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OSZUSTWA GETIN BANKU I OPEN FINANCE

   max (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://biznes.pl/magazyny/finanse/banki/uokik-nalozyl-na-getin-noble-bank-67-mln-zl-kar-w-,5599171,magazyn-detal.html

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KancelariaLex

   Kancelaria Lex (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Witam,
   reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia.
   Nasza Kancelaria zajmuje się odzyskiwaniem opłat likwidacyjnych z tytułu rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym...rozwiń całość

   Witam,
   reprezentuję Kancelarię Prawną LEX z Wrocławia.
   Nasza Kancelaria zajmuje się odzyskiwaniem opłat likwidacyjnych z tytułu rozwiązania umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym ze składką regularną , tzw. polisolokat oraz rozwiązywania umów bez ryzyka ponoszenia opłat.

   W praktyce oznacza to, że nie pobieramy żadnych opłat wstępnych od Klienta (WPS, opłata adwokacka i inne). Opłata dla Kancelarii jest dopiero wtedy kiedy odzyskamy Twoje pieniądze. (od razu odpowiadam: jeśli nam się nie uda wygrać sprawy to i tak całe koszty bierzemy na siebie więc i tak Klient nic za to nie płaci).

   Jesteśmy w stanie przeprowadzić cały proces związany z dochodzeniem ww. roszczeń od ubezpieczycieli i banków w krótkim okresie, przy minimum formalności i absolutnym wyeliminowaniu kosztów ze strony klientów. Klient nie ponosi żadnego ryzyka finansowego związanego z nawiązaniem współpracy z Kancelarią.
   Mamy skuteczność na poziomie 97%.

   Jeśli mają Państwo pytania zapraszam na : www.kancelaria-lex.org lub do kontaktu telefonicznego: (71) 307 05 35
   Pozdrawiam.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za...

   Adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 68

   Niestety na bankach też się można przejechać. Mnie ostro wpieniły w ostatnim czasie dlatego przeniosłem się do skoku. Założyłem konto oszczędnościowe i nie korzystam z banków. Maja nauczkę za...rozwiń całość

   Niestety na bankach też się można przejechać. Mnie ostro wpieniły w ostatnim czasie dlatego przeniosłem się do skoku. Założyłem konto oszczędnościowe i nie korzystam z banków. Maja nauczkę za robienie człowieka w Karola.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmm

   .. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 37

   Myślisz, że odczuły tę stratę i wzięły to sobie do serca? ;-)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie konta oszczednościowe a lokaty

   ela (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 74 / 43

   Właśnie przez tą opłatę, przy przelewaniu środków z konta oszczędnościowego wolę jednak lokaty, ale nie strukturyzowane tylko takie ze stałym oprocentowaniem - co gwarantuje mi utrzymanie wartości...rozwiń całość

   Właśnie przez tą opłatę, przy przelewaniu środków z konta oszczędnościowego wolę jednak lokaty, ale nie strukturyzowane tylko takie ze stałym oprocentowaniem - co gwarantuje mi utrzymanie wartości odłożonych środków - wybór jest moim zdaniem znacznie szerszy niz w przypadku kont oszczednosciowych.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama