Nikiszowiec: Wystawa "Woda i mydło. Najlepsze bielidło" w...

  Nikiszowiec: Wystawa "Woda i mydło. Najlepsze bielidło" w Muzeum Historii Katowic [ZDJĘCIA i WIDEO]

  Katarzyna Pachelska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nikiszowiec: Wystawa "Woda i mydło. Najlepsze bielidło" w Muzeum Historii Katowic [ZDJĘCIA i WIDEO]
  1/19
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Gola

  W budynku starego magla, w którym mieści się oddział Muzeum Historii Katowic, od poniedziałku 25 lutego można oglądać wystawę pt. "W pralni i maglu na Nikiszowcu". To trzecia i ostatnia stała wystawa w muzeum mieszczącym się w zabytkowej dzielnicy Katowic


  Żeby obejrzeć najnowszą stałą wystawę w oddziale Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu (ul. Rymarska 4) trzeba wspiąć się na najwyższe piętro zabytkowego, pięknie odnowionego budynku. Ale warto, bo dzięki tej wystawie można poczuć atmosferę pralni i magla, które kiedyś mieściły się w tym miejscu.

  Na dzisiejszej ulicy Rymarskiej w Nikiszowcu znajdowała się pralnia, z której korzystali wszyscy mieszkańcy osiedla. Na parterze wysokiego budynku o dużych oknach mieściły się murowane koryta z kranami. Tutaj kobiety przynosiły kosze z brudnymi ubraniami i bielizną. W gorącej wodzie, płynącej z kopalnianej ciepłowni, prały i gotowały bieliznę w specjalnych kotłach. Mokre rzeczy suszyły na strychach domów, w których mieszkały lub w dostępnej na piętrze budynku, suszarni. Na miejscu można było także skorzystać z elektrycznych maszyn maglowniczych. Po pracowitym dniu spędzonym w pralni i maglu kobiety wracały do domu z koszami czystej bielizny. Kiedy pojawiły się nowoczesne pralki młodsze, kobiety coraz rzadziej chodziły do publicznej pralni, a starsze nie miały już sił, by prać ręcznie. Z urządzeń korzystano jeszcze do końca lat 80. XX wieku.

  Na wystawie można obejrzeć archiwalne zdjęcia z pralni i magla, tary do prania, magle drewniane ręczne, samemu "stanąć" przy stołach do prania czy maglowania, zważyć w ręku (ciężki) wałek do maglowania i przekonać się na własnej skórze, jak ciężkim zadaniem było pranie i maglowanie. Opis wystawy uzupełniono o śląskie słowa. Dowiadujemy się np., że tara do prania to waszbret albo rumpla, pralnia to waszhaus, krochmal to szkrobek albo szkróbek, a waszkorb to kosz na pranie.

  - Na wystawie zostanie przedstawiony cały cykl pracy, jaką musiały wykonać kobiety, rozpoczynając od przyniesienia ciężkiego kosza do pralni, poprzez pranie na tarach, suszenie, maglowanie i kończąc na misternym ułożeniu pachnących, wygładzonych tkanin- owiniętych w czysty maglownik - w wiklinowym koszu - pisze w zaproszeniu na wystawę Bożena Donnerstag, kierownik filii MHK.

  Do dziś niektórzy mieszkańcy Nikisza dopytują się w muzeum, kiedy zostanie tu otwarty prawdziwy magiel, bo chętnie sami by pomaglowali tutaj swoją bieliznę.

  Oddział Muzeum Historii Katowic jest czynny:
  • wtorek - piątek 10.00 - 18.00
  • sobota, niedziela 11.00 - 15.00
  • poniedziałek - nieczynne


  Ceny biletów wstępu:
  • normalny 5,00 zł
  • ulgowy 3,00 zł
  • rodzinny 8,00 zł
  • wstęp w soboty bezpłatny
  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama