Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Radni i prezydent nie chcą budowy kopalni

Patryk Drabek
Prezes firmy Rathdowney Resources, John Barry
Prezes firmy Rathdowney Resources, John Barry Patryk Drabek
Zawiercie odwiedził kilka dni temu John Barry, prezes kanadyjskiej firmy Rathdowney Resources, zajmującej się badaniami geologicznymi złóż cynku i ołowiu prowadzonymi na tym terenie. Po tym jak potwierdzono obecność złóż, firma przymierza się do ogromnej inwestycji na terenie powiatu zawierciańskiego, związanej z wydobyciem złóż.

- W 2013 roku będziemy w mniejszym stopniu koncentrować się na wierceniach poszukiwawczych i rozpoznawczych, a nasze działania skupiać się będą głównie wokół prowadzenia niezbędnych badań, które pozwolą określić koncepcje budowy kopalni, zgodnej z najwyższymi międzynarodowymi standardami z perspektywy finansowej, technicznej, prawnej, środowiskowej i społecznej - zaznacza John Barry, który spotkał się w tej sprawie z przedstawicielami zawierciańskiego samorządu.

W Zawierciu przyjęto go dosyć chłodno. Prezydent Ryszard Mach, wiceprezydent Marek Kozieł czy też radny Rady Miejskiej w Zawierciu Konrad Imielski nie kryli niechęci do tego typu inwestycji. Obawiają się o środowisko oraz o wody podziemne. Mają też pretensje o to, że firma nie liczy się z ich zdaniem, bowiem opinia radnych Rady Miejskiej dotycząca badań geologicznych na terenie Zawiercia była kilka lat temu negatywna.

Samorządowcy martwią się, że tak samo może być, jeśli chodzi o kwestię powstania kopalni rud cynku i ołowiu.

Tymczasem John Barry zaznacza, że w przypadku gdyby mieszkańcy Zawiercia nie zgodzili się na takie przedsięwzięcie, to kopalnia nie powstanie w stolicy powiatu, lecz być może w innej gminie.

- Ostateczna decyzja co do usytuowania kopalni zależeć będzie od scenariusza optymalnego ze środowiskowego, technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, a także od tego, na terenie której gminy otrzymamy największe wsparcie - podkreśla John Barry.

W grę wchodzą również gminy Łazy i Ogrodzieniec. Przedstawiciele firmy chcą przekonać mieszkańców nowymi miejscami pracy. Już teraz można mówić o kilkuset miejscach w bezpośrednim zatrudnieniu, ale mówi się również o stworzeniu miejsc pracy wspierających działalność kopalni w zakresie logistyki i zaopatrzenia. Zazwyczaj są to 3 lub 4 dodatkowe miejsca przypadające na każde jedno miejsce pracy w kopalni.

Dla powiatu zawierciańskiego jest to o tyle istotne, że na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła 18 proc.

- Tymczasem pod koniec stycznia mieliśmy już zarejestrowanych 8580 bezrobotnych, a codziennie przychodzą następne osoby - podkreśla Anna Rdest, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu.

Co znaleźli?

Firma Rathdowney zajmuje się poszukiwaniem i dokumentowaniem złóż na terenie między Olkuszem i Zawierciem.

Odwierty rozpoczęto w 2011 roku, a projekt realizowany jest na podstawie koncesji przyznanej przez Ministerstwo Środowiska. Wzdłuż pasa mineralizacji, który ma łączną długość ok. 10 km i szerokość do 1 km, firma Rathdowney zidentyfikowała do tej pory złoże, które szacuje się na 21,2 miliona ton rudy o łącznej zawartości cynku i ołowiu wynoszącej 7,42 proc.



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera