Jesteś ofiarą przestępstwa? Nie bój się prosić o pomoc

  Jesteś ofiarą przestępstwa? Nie bój się prosić o pomoc

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od lat zdecydowana większość ofiar przemocy (także domowej) to jednak kobiety
  1/2
  przejdź do galerii

  Od lat zdecydowana większość ofiar przemocy (także domowej) to jednak kobiety ©123RF

  Co roku w naszym regionie ponad 120 tysięcy osób staje się ofiarami przestępstw, z czego ponad 10 tysięcy pokrzywdzonych to ofiary przemocy domowej. To dane, jakie wczoraj - w dzień rozpoczęcia Międzynarodowego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, przedstawił na konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, generał Dariusz Działo, szef śląskiego garnizonu policji.
  W tym tygodniu (do 2 marca) pokrzywdzeni mogą skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów i policjantów. Korzystają z nich głównie kobiety, które nie potrafią uwolnić się z patologicznych związków.

  Przełamują strach i wstyd, w końcu proszą o pomoc

  Ostatni rok Małgorzata Morańska, studentka piątego roku psychologii na UŚ, pracowała jako wolontariuszka w Śląskim Stowarzyszeniu Pomocy Ofiarom Przestępstw.


  - Najczęściej odwiedzają nas osoby, które doznały przemocy w rodzinie lub mają konflikty albo kryzys w rodzinie - mówi wolontariuszka.- Tłumaczymy im, że strach i upokorzenie, które przeżywają, nie są powodami do wstydu. Uświadamiamy im, że mają prawo się bronić, nie muszą być bierne.

  Jak przyznaje, na początku nie spodziewała się, że będzie musiała pomóc w rozwiązaniu tak dramatycznych problemów.
  - Nie umiałam zrozumieć, jak można zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi - mówi Małgorzata. Opowiadała o mężczyźnie, który chciał wyrzucić żonę przez balkon, innym razem o osiłku, który pobił swoje 3-miesięczne dziecko.

  - Większość osób, które zgłaszają się do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, nie wie, jakie działania mogą podjąć w swojej sytuacji - mówi dr Aleksandra Wentkowska, pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich.

  Małgorzata Morańska dodaje, że bite i prześladowane osoby zaczynają szukać pomocy dopiero wtedy, kiedy sytuacja w domu staje się tak niebezpieczna, że ofiary nie wytrzymują. - Wiedzą, że jeśli czegoś nie zrobią, może dojść do tragedii - mówi.

  Mąż pije, żonę bije, ale też kobiety biją częściej

  Jak podkreśla dr Wentkowska, zmienia się grupa osób, które stają się ofiarami przestępstw, szczególnie w przypadkach, gdy dochodzi do nich w domowym "zaciszu". Dotychczas ofiary kojarzyły się z bezbronnymi kobietami, które żyją z partnerem alkoholikiem. Okazuje się, że kobiety coraz częściej przyjmują rolę oprawców.

  - Coraz częściej ofiarami stają się mężczyźni czy osoby starsze - zauważa pełnomocnik RPO. I jak dodaje, ważne jest dziś uwzględnianie różnych typów i grup ofiar. Przykładów potwierdzających tę zmianę nie trzeba szukać daleko. Pod koniec ubiegłego roku częstochowscy policjanci zatrzymali 14-letniego chłopca, który pastwił się nad swoją 61-letnią babcią. By dostać pieniądze na papierosy, bił ją, dusił, groził jej śmiercią.

  Warto prosić o pomoc. Dyżury specjalistów w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem trwają od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, w sobotę w godz. 10-13.

  Lista punktów

  W województwie śląskim jest kilkadziesiąt punktów pomocy ofiarom przestępstw. Pełen ich wykaz znajduje się na stronie internetowej policji śląskiej: slaska.policja.gov.pl. Oto adresy kilku placówek z naszego regionu:

  Bielsko-Biała: Ośrodek prowadzony przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż, ul. Bystrzańska 51 a, tel. 33 822 46 90, od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 16.
  Bytom: Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, ul. Szymały 126, tel. 32 289 06 84, w poniedziałki w godz. 17 - 18.
  Chorzów: Ośrodek Promocji Rodziny przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rodziny,
  plac św. Jana 31 a, tel. 32 241 20 68, od poniedziałku do piątku w godz. 15 - 19.
  Częstochowa: Centrum Terapii, ul. Barlickiego 2, tel. 34 367 50 37, od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 20.
  Katowice: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Mikołowska 13 a/1, tel. 32 251 15 99, od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 19.
  Śląska Fundacja Obywatelska LEX CIVIS, ul. Kossutha 11, tel. 32 781 07 35, 515 194 921, 515 194 935, czynny: wtorek od godz. 14 do 18 oraz czwartek od godz. 14 do 18.
  Zabrze: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, ul. Wyzwolenia 7, tel. 32 278 56 70, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 18.30.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama