Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesteś ofiarą przestępstwa? Nie bój się prosić o pomoc

Katarzyna Domagała
Od lat zdecydowana większość ofiar przemocy (także domowej) to jednak kobiety
Od lat zdecydowana większość ofiar przemocy (także domowej) to jednak kobiety 123RF
Co roku w naszym regionie ponad 120 tysięcy osób staje się ofiarami przestępstw, z czego ponad 10 tysięcy pokrzywdzonych to ofiary przemocy domowej. To dane, jakie wczoraj - w dzień rozpoczęcia Międzynarodowego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, przedstawił na konferencji zorganizowanej przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, generał Dariusz Działo, szef śląskiego garnizonu policji.

W tym tygodniu (do 2 marca) pokrzywdzeni mogą skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów i policjantów. Korzystają z nich głównie kobiety, które nie potrafią uwolnić się z patologicznych związków.

Przełamują strach i wstyd, w końcu proszą o pomoc

Ostatni rok Małgorzata Morańska, studentka piątego roku psychologii na UŚ, pracowała jako wolontariuszka w Śląskim Stowarzyszeniu Pomocy Ofiarom Przestępstw.

- Najczęściej odwiedzają nas osoby, które doznały przemocy w rodzinie lub mają konflikty albo kryzys w rodzinie - mówi wolontariuszka.- Tłumaczymy im, że strach i upokorzenie, które przeżywają, nie są powodami do wstydu. Uświadamiamy im, że mają prawo się bronić, nie muszą być bierne.

Jak przyznaje, na początku nie spodziewała się, że będzie musiała pomóc w rozwiązaniu tak dramatycznych problemów.
- Nie umiałam zrozumieć, jak można zrobić coś takiego drugiemu człowiekowi - mówi Małgorzata. Opowiadała o mężczyźnie, który chciał wyrzucić żonę przez balkon, innym razem o osiłku, który pobił swoje 3-miesięczne dziecko.

- Większość osób, które zgłaszają się do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, nie wie, jakie działania mogą podjąć w swojej sytuacji - mówi dr Aleksandra Wentkowska, pełnomocnik terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Małgorzata Morańska dodaje, że bite i prześladowane osoby zaczynają szukać pomocy dopiero wtedy, kiedy sytuacja w domu staje się tak niebezpieczna, że ofiary nie wytrzymują. - Wiedzą, że jeśli czegoś nie zrobią, może dojść do tragedii - mówi.

Mąż pije, żonę bije, ale też kobiety biją częściej

Jak podkreśla dr Wentkowska, zmienia się grupa osób, które stają się ofiarami przestępstw, szczególnie w przypadkach, gdy dochodzi do nich w domowym "zaciszu". Dotychczas ofiary kojarzyły się z bezbronnymi kobietami, które żyją z partnerem alkoholikiem. Okazuje się, że kobiety coraz częściej przyjmują rolę oprawców.

- Coraz częściej ofiarami stają się mężczyźni czy osoby starsze - zauważa pełnomocnik RPO. I jak dodaje, ważne jest dziś uwzględnianie różnych typów i grup ofiar. Przykładów potwierdzających tę zmianę nie trzeba szukać daleko. Pod koniec ubiegłego roku częstochowscy policjanci zatrzymali 14-letniego chłopca, który pastwił się nad swoją 61-letnią babcią. By dostać pieniądze na papierosy, bił ją, dusił, groził jej śmiercią.

Warto prosić o pomoc. Dyżury specjalistów w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem trwają od poniedziałku do piątku w godz. 10-18, w sobotę w godz. 10-13.

Lista punktów

W województwie śląskim jest kilkadziesiąt punktów pomocy ofiarom przestępstw. Pełen ich wykaz znajduje się na stronie internetowej policji śląskiej: slaska.policja.gov.pl. Oto adresy kilku placówek z naszego regionu:

Bielsko-Biała: Ośrodek prowadzony przez Śląską Fundację Błękitny Krzyż, ul. Bystrzańska 51 a, tel. 33 822 46 90, od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 16.
Bytom: Centrum Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Uzależnieniom, ul. Szymały 126, tel. 32 289 06 84, w poniedziałki w godz. 17 - 18.
Chorzów: Ośrodek Promocji Rodziny przy Stowarzyszeniu na Rzecz Rodziny,
plac św. Jana 31 a, tel. 32 241 20 68, od poniedziałku do piątku w godz. 15 - 19.
Częstochowa: Centrum Terapii, ul. Barlickiego 2, tel. 34 367 50 37, od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 20.
Katowice: Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Mikołowska 13 a/1, tel. 32 251 15 99, od poniedziałku do piątku w godz. 8 - 19.
Śląska Fundacja Obywatelska LEX CIVIS, ul. Kossutha 11, tel. 32 781 07 35, 515 194 921, 515 194 935, czynny: wtorek od godz. 14 do 18 oraz czwartek od godz. 14 do 18.
Zabrze: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, ul. Wyzwolenia 7, tel. 32 278 56 70, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 18.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!