Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w wywozie śmieci. Jak uniknąć podwójnych opłat? [PORADNIK DZ]

Michał Wroński
Nowe przepisy obowiązywać będą wszystkich
Nowe przepisy obowiązywać będą wszystkich Karina Trojok
Już tylko nieco ponad cztery miesiące dzielą nas od wejścia w życie ustawy śmieciowej. To będzie rewolucja - zgodnie przyznają zwolennicy oraz przeciwnicy tego rozwiązania. By odbyła się ona bez większych strat dla naszych portfeli, konieczna jest zakrojona na szeroką skalę kampania informacyjna.

Część gmin już ją rozpoczęła, inne niebawem pójdą w ich ślady. Metody na dotarcie z informacją do adresata są różne - część miast (jak np. Katowice) organizuje w kolejnych dzielnicach spotkania dla mieszkańców, niektóre rozesłały do nich listy informujące o zmieniających się przepisach, jeszcze inne postawiły na zamieszczone w internecie instruktażowe spoty wideo. Czasu jest jednak niewiele - nowe przepisy zaczną obowiązywać 1 lipca, lecz niektóre, związane z nimi decyzje trzeba podjąć już teraz - a skala zmian olbrzymia, więc i my postanowiliśmy stworzyć podsumowanie tego, co przeciętny Kowalski o ustawie śmieciowej i jej konsekwencjach wiedzieć powinien.

Siedem najważniejszych rzeczy, które o nowych przepisach koniecznie wiedzieć musicie

1. Nowe przepisy dotyczą wszystkich - niezależnie od tego, gdzie mieszkają: we własnym domu, w budynku należącym do spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, bądź gminy. Nieistotny jest też tytuł własności do lokalu (umowa najmu, mieszkanie spółdzielcze, własnościowe).

2. Musisz wypowiedzieć umowę dotychczasowej firmie, odbierającej od Ciebie śmieci i to z takim wyprzedzeniem, aby wygasła ona 30 czerwca - w przeciwnym razie będziesz przez pewien czas płacił podwójnie, bo przecież od 1 lipca będzie obowiązywał podatek śmieciowy. Warto jednak wiedzieć, że wymóg ten dotyczy jednak tylko właścicieli nieruchomości, lokatorzy budynków wielorodzinnych nie muszą sobie nim zawracać głowy. Wypowiedzenia umowy dokona za nich spółdzielnia, wspólnota lub komunalny zarządca.

3. Musisz złożyć w swoim urzędzie gminy deklarację śmieciową (podobnie jak w poprzednim przypadku dotyczy to wyłącznie właścicieli nieruchomości). Większość gmin dała na to czas do końca marca, choć są też wyjątki, więc bezpieczniej będzie to sprawdzić. W dokumencie tym musisz m.in. podać kwotę, którą będziesz od 1 lipca płacił za odbiór śmieci. Jak ją obliczyć? To zależy od algorytmu, który w uchwale przyjęli radni. Najczęściej jest to stawka "od głowy" - w takim przypadku po prostu mnożysz liczbę domowników przez wysokość opłaty. Wynik to kwota do zapłaty. Deklarację trzeba będzie aktualizować za każdym razem, gdy zmieni się liczba domowników zamieszkujących dane gospodarstwo.
4. Osobną deklarację śmieciową będą musieli złożyć posiadacze nieruchomości niezamieszkanych, np. ogródków działkowych. W większości przypadków (i tu różnica w stosunku do poprzedniej opcji) opłaty będą jednak naliczane na starych zasadach, czyli właściciel posesji dalej będzie miał podpisaną umowę z firmą odbierającą odpady z tejże posesji i jej płacić będzie za tę usługę. Wysokość opłaty uzależniona będzie od zapisanej w umowie ilości odbieranych śmieci (jako że możliwe są jednak lokalne zmiany w tej kwestii, więc bezpieczniej jest to sprawdzić w swoim urzędzie gminy).

5. Będziesz musiał segregować śmieci. Gminy ustanowiły wprawdzie dwie stawki opłat (tańszą - dla segregujących śmieci oraz droższą - dla pozostałych), ale w praktyce w deklaracji śmieciowej wybrać będzie można tylko opcję nr 1. Wyższa stawka przygotowana jest jako kara z myślą o tych, którzy nie wypełnią deklaracji lub wypełnią, ale w praktyce nie będą segregować śmieci. Podstawowy zestaw do segregacji obejmuje: papier i makulaturę, szkło, plastik, opakowania wielomateriałowe (takie jak np. pojemniki po sokach), metal i odpady biodegradowalne. Te materiały trzeba będzie segregować wszędzie. W części gmin na tej liście znalazły się jeszcze opony, odpady elektryczne, zielone, rozbiórkowe i wielkogabarytowe.

6. Miejsce, do którego będziesz zanosił wysegregowane śmieci, wskaże właściciel nieruchomości, czyli gmina, spółdzielnia lub wspólnota. To on też zapewnia pojemniki (w części gmin w ramach opłaty śmieciowej zrobi to gmina).

7. Opłatę śmieciową inkasować będzie od mieszkańców nie firma odbierająca odpady, ale gmina. Właściciele domów będą płacić bezpośrednio do gminnej kasy, natomiast w przypadku osób mieszkających w zasobach spółdzielni, wspólnoty bądź komunalnej spółki mieszkaniowej płatnikiem będzie właśnie ów podmiot i to jemu z kolei płacić będą mieszkańcy (czyli: tu nic się nie zmieni).



*Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
*Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!