Listy z Dachau wśród darów mieszkańców Bytomia dla Muzeum...

  Listy z Dachau wśród darów mieszkańców Bytomia dla Muzeum Śląskiego

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Listy pisane przez więźnia obozu koncentracyjnego w Dachau do rodziny przekazano na rzecz Muzeum Śląskiego w Katowicach podczas zorganizowanej w Bytomiu zbiórki darów. Dotąd w akcji "Dopiszmy się do historii" muzeum wzbogaciło się o ok. 1,4 tys. przedmiotów.
  - Listy podarowała nam krewna byłego więźnia obozu w Dachau, który pisał do rodziny, przeżył i wrócił na Śląsk. W większości zostały napisane w języku niemieckim, dlatego będziemy je jeszcze badać. Nie są to stricte relacje, bo wszystko co pisał podlegało cenzurze; w wielu miejscach są wykreślenia oraz pieczątki - powiedziała Danuta Piękoś z Muzeum Śląskiego.

  Teczka zawierająca ok. 30 listów oraz dokumentów związanych z pobytem mieszkańca Bytomia w obozie koncentracyjnym w Dachau zostanie wykorzystana przez muzeum przy pracach związanych z dokumentowaniem losów Ślązaków podczas drugiej wojny światowej.

  Mieszkańcy Bytomia przynieśli wiele interesujących przedmiotów - łącznie ok. 50. Jak poinformowała Piękoś wśród nich znalazły się m.in. półmiski i talerze porcelanowe z fabryki porcelany "Giesche" oraz Huty Franciszka a także chusty będące elementem tradycyjnego stroju bytomskiego.

  Zbiórka w Bytomiu została zorganizowana w sobotę, w ramach akcji "Dopiszmy się do historii", która prowadzona jest od maja 2012 roku. Dotąd muzealnicy gościli po m.in. w Katowicach, Gliwicach, Tychach, Tarnowskich Górach, Rudzie Śląskiej. Część zgromadzonych przedmiotów zostanie zaprezentowanych na wystawie stałej poświęconej historii Górnego Śląska w nowej siedzibie muzeum, która powstaje na terenie dawnej kopalni "Katowice"; będzie je można oglądać także podczas najbliższej Nocy Muzeów.

  Kolejne zbiórki odbędą się w Siemianowicach Śląskich i Zabrzu (terminy nie zostały jeszcze ustalone). PAP  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   Martin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Takie eksponaty mają wartość, oby nie zajęły miejsca w magazynie, tak jak większość eksponatów - które w zwykły dzień nie można zobaczyć

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama