Żołnierze wyklęci. Pamiętamy! 1 marca uroczystości na Śląsku

  Żołnierze wyklęci. Pamiętamy! 1 marca uroczystości na Śląsku

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Decyzją Sejmu 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddamy im hołd za odwagę, ból i cierpienia. Odszukamy ich groby. Nie złożyli broni po drugiej wojnie. Stawili opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Po latach żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego nazwano wyklętymi.
  Katowicki IPN ustalił miejsca pochówku kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego. UB grzebało ich anonimowo na terenie czterech cmentarzy w Katowicach, m.in. w Bogucicach, Panewnikach, gdzie ofiary przewożono najczęściej z katowickiego aresztu. Wśród ofiar są żołnierze: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

  - Dziś w tych miejscach znajdują się śmietniki, bądź pochowane są zupełnie inne osoby.
  Chodziło wszak o wymazanie żołnierzy wyklętych z pamięci - przypomina Monika Kobylańska z IPN. - Miejsca ich pochówku ustalono w wyniku kwerendy przeprowadzonej przez historyków katowickiego oddziału IPN w archiwach, księgach cmentarnych i parafialnych. Specjalny zespół IPN prowadzi ekshumacje ofiar UB, m.in. na Opolszczyźnie, gdzie jesienią 2012 r. szukano ofiar zbrodni UB z oddziału "Bartka" z Narodowych Sił Zbrojnych.

  1 marca wspominać będziemy ich męstwo, przywiązanie do tradycji niepodległościowych, przelaną krew. Do 1989 roku ich zmagania o Polskę były wymazywane ze wszelkiej pamięci. O godz. 11.00 w katowickim kościele Mariackim rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami. Będzie to pierwszy na Śląsku występ tego zespołu. O godz, 12.00 odprawiona zostanie msza w intencji żołnierzy wyklętych, a po niej, przed kościołem będzie apel poległych.

  Tego dnia kino Światowid zaprasza od godz. 15.00 na przegląd filmów krótkometrażowych o żołnierzach wyklętych, a Dom Ludowy parafii Świętego Krzyża w Mysłowicach na konferencję popularno - naukową pod tytułem: "Jeden los, Powstańcy Styczniowi - Żołnierze Wyklęci". Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 projekcja filmu "Zbrodnia na leśnym uroczysku". O 11.10 prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka UŚ powie o powstaniu styczniowym a powstaniu antysowieckim 1944-1963. Dr Robert Ciupa z IPN wspomni o represjach bezpieki wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego.

  Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.



  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to oni m.in tropili po wojnie do 47 żołnierzy wermachtu o których było wczoraj

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 28

   a co dalej z nimi robili , napiszcie na swoich łamach w Dz.Zach.
   niech wiedzą Ślązacy kogo kochamy 1 marca

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dośc nahalnej polonizacji ŚLĄSKA

   tl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 33

   Możecie sobie "czcic" niby żołnierzy w polsce ale nie na ŚLĄSKU.Oni z ta ziemią nie maja nic wspólnego,gorzej ,przez takich dzisiejszy ŚLĄSK jest zdegradowany i zniszczony do granic...rozwiń całość

   Możecie sobie "czcic" niby żołnierzy w polsce ale nie na ŚLĄSKU.Oni z ta ziemią nie maja nic wspólnego,gorzej ,przez takich dzisiejszy ŚLĄSK jest zdegradowany i zniszczony do granic mozliwosci.polska eksploatuje ŚLĄSK jak kolonie karną,taki jest polaków pomysł jak zniszczyć ŚLĄSKzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk zdegradowany jest przez komunę z któryą Żołnierze Wyklęci samotnie walczyli

   Myślcopiszesz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 34


   Poczytaj trochę albo spytaj mądrzejszych od siebie zanim coś chlapniesz na forum.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama