Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze wyklęci. Pamiętamy! 1 marca uroczystości na Śląsku

Teresa Semik
Decyzją Sejmu 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Oddamy im hołd za odwagę, ból i cierpienia. Odszukamy ich groby. Nie złożyli broni po drugiej wojnie. Stawili opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR. Po latach żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego nazwano wyklętymi.

Katowicki IPN ustalił miejsca pochówku kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego. UB grzebało ich anonimowo na terenie czterech cmentarzy w Katowicach, m.in. w Bogucicach, Panewnikach, gdzie ofiary przewożono najczęściej z katowickiego aresztu. Wśród ofiar są żołnierze: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego.

- Dziś w tych miejscach znajdują się śmietniki, bądź pochowane są zupełnie inne osoby. Chodziło wszak o wymazanie żołnierzy wyklętych z pamięci - przypomina Monika Kobylańska z IPN. - Miejsca ich pochówku ustalono w wyniku kwerendy przeprowadzonej przez historyków katowickiego oddziału IPN w archiwach, księgach cmentarnych i parafialnych. Specjalny zespół IPN prowadzi ekshumacje ofiar UB, m.in. na Opolszczyźnie, gdzie jesienią 2012 r. szukano ofiar zbrodni UB z oddziału "Bartka" z Narodowych Sił Zbrojnych.

1 marca wspominać będziemy ich męstwo, przywiązanie do tradycji niepodległościowych, przelaną krew. Do 1989 roku ich zmagania o Polskę były wymazywane ze wszelkiej pamięci. O godz. 11.00 w katowickim kościele Mariackim rozpocznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami. Będzie to pierwszy na Śląsku występ tego zespołu. O godz, 12.00 odprawiona zostanie msza w intencji żołnierzy wyklętych, a po niej, przed kościołem będzie apel poległych.

Tego dnia kino Światowid zaprasza od godz. 15.00 na przegląd filmów krótkometrażowych o żołnierzach wyklętych, a Dom Ludowy parafii Świętego Krzyża w Mysłowicach na konferencję popularno - naukową pod tytułem: "Jeden los, Powstańcy Styczniowi - Żołnierze Wyklęci". Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00 projekcja filmu "Zbrodnia na leśnym uroczysku". O 11.10 prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka UŚ powie o powstaniu styczniowym a powstaniu antysowieckim 1944-1963. Dr Robert Ciupa z IPN wspomni o represjach bezpieki wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Żołnierze wyklęci. Pamiętamy! 1 marca uroczystości na Śląsku - Dziennik Zachodni