Ekspresówka z Bielska do Żywca na koniec roku? [HISTORIA...

  Ekspresówka z Bielska do Żywca na koniec roku? [HISTORIA BUDOWY]

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Tak nam budują drogę ekspresową
  Wrzesień 2010Na granicy Wilkowic i Bystrej pojawili się geodeci i ciężki sprzęt - rozpoczęła się budowa ekspresówki. Zadanie drogowców: zbudować ponad
  1/5

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arc.

  Nie listopad Anno Domini 2012, nie marzec tego roku, nawet nie wrzesień, lecz dopiero koniec 2013 roku - taki jest w miarę realny termin oddania do użytku budowanej drogi ekspresowej S-69 z Bielska-Białej do Żywca. Ale nie powinniśmy być zdziwieni, kiedy okaże się, że nawet na koniec roku nie pojedziemy nową S-69. A przecież jeszcze przed kilkoma tygodniami mamiono kierowców, że inwestycja będzie gotowa do końca marca.
  Obiecanki-cacanki, a kierowcom korki

  "(...)Wykonawcy został przyzna-ny dodatkowy czas w ilości 132 dni na dokończenie kontraktu. Nowy termin zakończenia budowy odcinka S-69 z Bielska-Białej do Żywca to 31 marca 2013 roku" - informował w listopadzie ub. inwestor, czyli katowicki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

  Bielski kierowca Jerzy Waliczek, który często jeździ do Żywca do rodziny, opowiada, że kiedy usłyszał o marcowym terminie z to nie chciało mu się wierzyć, że uda się go dotrzymać.
  - I co? Niestety, nie myliłem się! - mówi z przekąsem Waliczek. I dodaje, że każdy, kto ma trochę oleju w głowie i widział co zostało zrobione od razu wiedział, że marcowy termin można między bajki włożyć. - Tylko dlaczego Generalna już w listopadzie nie powiedziała, że ten termin jest nierealny? - irytuje się kierowca, bo wie, że przez kolejne miesiące czeka go (jak tysiące innych kierowców) stanie w korkach, by pokonać ledwie 15-kilometrowy odcinek.

  Będą kary umowne dla wykonawcy

  Termin 31 marca 2013 roku nie jest terminem zakończenia robót i oddania drogi do użytkowania. Jest to termin wynikający z analizy zasadności roszczeń wykonawcy i podpisanego aneksu - informuje Dorota Marzyńska-Kotas, rzeczniczka Oddziału GDDKiA w Katowicach. Dodaje, że po 31 marca, jeśli nie będzie uzasadnionych okoliczności uprawniających wykonawcę do wydłużenia umowy - będzie nadal prowadził wszystkie roboty, aż do wybudowania całego odcinka S-69. Zwieńczeniem kontraktu będzie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Jednak za każdy dodatkowy dzień poza datę terminu zakończenia będą mu naliczane kary umowne.

  - Oczekujemy jak najszybszego zakończenia robót na kontrakcie; w chwili obecnej szacujemy, że prace mogą zostać zrealizowane do końca 2013 roku - podkreśla Marzyńska-Kotas.

  Na razie zostało wykonane około 65 procent inwestycji.
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [RANKING SZKÓŁ JAZDY]
  *Nowe egzaminy na prawo jazdy 2013 [ZOBACZ WIDEOTESTY]
  *STUDNIÓWKA 2013: Zobacz najpiękniejsze dziewczyny [SUPERFOTKI]
  *Sześć pomysłów na zmianę wizerunku Górnego Śląska [ZOBACZ I SKOMENTUJ]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koszta.

   Kierowca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 32

   Podane są wszystkie koszta oprócz tych najwyższych i najdroższych czyli ekranów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Drogi Podbeskidzia

   Ja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 46

   Ale wreszcie budują! Przez cały okres istnienia województwa bielskiego nie udało się zintegrować głównych jego miast z BB, a przed reformą administracyjną podnoszono głosy, jak wspaniale udało się...rozwiń całość

   Ale wreszcie budują! Przez cały okres istnienia województwa bielskiego nie udało się zintegrować głównych jego miast z BB, a przed reformą administracyjną podnoszono głosy, jak wspaniale udało się stworzyć z tego województwa nowy region. Droga ekspresowa do Cieszyna została dokończona już za czasów woj. śląskiego, droga do Żywca powstaje teraz, do Wadowic i Oświęcimia ciągle nie ma dogodnego połączenia, wiadukty kolejowe w Oświęcimiu otwarto już za czasów woj. małopolskiego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama