Bytom: Wiosenne prace w ramach rewitalizacji zabytkowego...

  Bytom: Wiosenne prace w ramach rewitalizacji zabytkowego parku

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nowe drzewa, krzewy i rośliny pojawią się wiosną w zabytkowym Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w Bytomiu. Jeden z najstarszych w województwie śląskim parków jest odnawiany dzięki środkom unijnym. Ruszyły właśnie tegoroczne prace.
  Jak podkreśliła dyrektor Miejskiego Zarządu Zieleni i Gospodarki Komunalnej Ewa Nazarewicz, wszystkie mają na celu ratowanie zabytkowej substancji parku przed zniszczeniem i częściowe przywrócenie mu dawnego charakteru.

  W tym roku ma zostać zakończony etap przebudowy stawu północnego i zieleni w jego otoczeniu na obszarze 5 hektarów, dofinansowany ze środków unijnych w ramach zadania likwidacji dzikich wysypisk w Bytomiu.
  Koszt dotychczasowych prac i pozostałych, których zakończenie planowane jest w tym roku, to 3,6 mln zł, z czego Bytom wyłożył 1,1 mln zł, zaś środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego to blisko 2,5 mln zł.

  W tym roku planowana jest przebudowa zieleni w charakterystycznych miejscach parku - ogrodzie muz, rosarium i otoczeniu fontanny. Rozpoczęła się właśnie wycinka drzew. Kiedy zrobi się cieplej, ogrodnicy będą sadzić drzewka, krzewy, rośliny wodne i okrywowe oraz pielęgnować trawniki. Prace potrwają do końca maja.

  - Parkowy krajobraz nie będzie świecił pustkami. W rejonie stawu i tam, gdzie jeszcze rosną stare topole, zasadzimy nowe drzewa - w sumie ok. 260. Będzie też 500 nowych krzewów i 3,5 tys. roślin wodnych - powiedziała dyrektor Nazarewicz.

  Jak poinformowała, rewitalizacja parku ma się zakończyć w 2017 r., o ile uda się pozyskać fundusze z kolejnej unijnej perspektywy finansowania. Przewidywany koszt dalszych prac to ok. 32 mln zł.

  Początki parku sięgają 1840 r. Hrabia Hubert von Tiele-Winckler podarował wówczas społeczeństwu Bytomia 330 mórg lasu dworskiego z aleją drzew i bocznymi ścieżkami. Obszar powiększono o nieużytki dawnej kopalni "Teresa" i wytyczono główną trasę spacerową, tzw. Promenadę.

  W parku powstały stawy po zapadliskach górniczych, jeden z nich przekształcono później w otwarte kąpielisko, a drugi jako tzw. staw łabędzi, z drewnianym mostkiem, istnieje do dziś. Założono też mały ogród zoologiczny, który przetrwał do lat powojennych. Największą hałdę przekształcono w Górę Miłości z altaną i skalnym ogrodem, pojawiła się podświetlana fontanna. W latach 1934-1935 wybudowano dużą szklarnię, gdzie urządzono palmiarnię.

  Według miejskich historyków, bytomski park w okresie międzywojennym był uznawany za jeden z najpiękniejszych na całym Śląsku, po parku Szczytnickim we Wrocławiu. W okresie powojennym nosił nazwę Parku im. gen. Świerczewskiego. W 1992 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego. PAP  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po koju park wygląda jak dzikie wysypisko - harcerskie gratulacje

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   dofinansowany ze środków unijnych w ramach zadania likwidacji dzikich wysypisk w Bytomiu. ... Po Kojowych specjalistach Park miejski uznano za dzikie wysypisko !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Po koju park wygląda jak dzikie wysypisko - harcerskie gratulacje

   Robert (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 26

   dofinansowany ze środków unijnych w ramach zadania likwidacji dzikich wysypisk w Bytomiu. ... Po Kojowych specjalistach Park miejski uznano za dzikie wysypisko !!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama