Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto i na jakich zasadach może otrzymać zaświadczenie z poradni?

Monika Krężel
W poradni
W poradni Janusz Wójtowicz
Nasza Czytelniczka ze Świętochłowic jest emerytowaną nauczycielką. Leczy się u endokrynologa i chciała otrzymać zaświadczenie, że jest pacjentką poradni specjalistycznej. - Potrzebne jest mi ono po to, żebym mogła starać się o dodatek z funduszu socjalnego z mojego byłego miejsca pracy - opowiada.

Okazało się, że wypisanie zwykłego zaświadczenia nie jest takie proste. - Moja lekarka rodzinna powiedziała, że mogą mi to wystawić panie z rejestracji w poradni specjalistycznej. Zwłaszcza, że nie chodzi tutaj o to, jak się leczę i na co, ale jedynie o to, że jestem pacjentką poradni - mówi nasza Czytelniczka.


Świętochłowiczanka udała się więc do poradni specjalistycznej. - Jednak rejestratorki nie chciały mi wydać takiego zaświadczenia, powiedziały, że musi je wypisać lekarka - denerwuje się pacjentka - Tymczasem termin przedstawienia zaświadczenia w byłym zakładzie pracy mija za dwa tygodnie. Ja wizytę u specjalisty mam dopiero w kwietniu. Czy zwykłego zaświadczenia, że jestem pacjentką poradni nie mogą wypisać panie w rejestracji? Jak widać biurokracja jest ogromna. Zastanawiam się, czy tak prostej sprawy nie regulują jakieś przepisy NFZ - komentuje.

Jak wyjaśniliśmy - żadne przepisy NFZ w ogóle nie regulują tej kwestii. Sprawa powinna być rozwiązana przez kierownictwo przychodni, a najlepiej, żeby zasady wydawania zaświadczeń były wpisane do jej regulaminu.

Za jakie zaświadczenia trzeba zapłacić?

Okazuje się, że oprócz artykułu 16 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kwestii wydawania zaświadczeń przez placówki opieki zdrowotnej nie regulują żadne przepisy.
Wspomniany artykuł 16 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mówi jedynie, że pacjentowi na podstawie ustawy NIE przysługują:


orzeczenia o zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz inne orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie pacjenta, jeżeli nie są one związane z dalszym leczeniem, rehabilitacją, niezdolnością do pracy, kontynuowaniem nauki, uczestnictwem dzieci, uczniów, słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli i studentów w zajęciach sportowych i w zorganizowanym wypoczynku, a także jeżeli nie są wydawane dla celów pomocy społecznej, orzecznictwa o niepełnosprawności, uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego, lub ustalenia przyczyn i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie;

zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną, wydawane na życzenie pacjenta, jeżeli nie są wydawane dla celów uzyskania dodatku z tytułu urodzenia dziecka lub jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

Jeśli badania zleca sąd albo prokuratura...


Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, na zlecenie prokuratury albo sądu, w związku z postępowaniem prowadzonym na podstawie odrębnych ustaw, są pokrywane z części budżetu państwa, której dysponentem jest, minister sprawiedliwości, pierwszy prezes Sądu Najwyższego albo prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Przepis ten nie wyłącza możliwości obciążenia strony postępowania kosztami badania lub wydawania orzeczenia lub zaświadczenia, o których mowa w tym przepisie, na podstawie odrębnych przepisów.


Koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych, są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie.

Jacek Kopocz, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ:

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych określa jedynie, których z zaświadczeń pacjent nie otrzyma w ramach świadczeń gwarantowanych. Co więcej, oznacza to najczęściej również to, że będzie musiał za te zaświadczenia zapłacić, bowiem świadczeniodawcy mogą ustalać opłaty za ich wydanie w ustalonej przez siebie wysokości.
Podczas wizyty w poradni warto sprecyzować także, co oznacza dodatek z funduszu socjalnego. Jeśli bowiem zaświadczenie dotyczy zasiłku z pomocy społecznej - powinno być wydane bezpłatnie. Jeżeli natomiast osoba wnioskująca ubiega się o zapomogę na przykład w zakładzie pracy z funduszu socjalnego lub dofinansowanie z innych źródeł, niż pomoc społeczna - ponosi koszt jego wydania.


Nigdzie nie jest również w przepisach określone, kto powinien wystawić takie zaświadczenie. Dobrze byłoby zatem, gdyby wszelkie zagadnienia wystawiania zaświadczeń regulowały przepisy regulaminu wewnętrznego poradni. Jeżeli jednak takich zapisów nie ma w regulaminie, w razie wątpliwości lub niejasności najlepiej udać się bezpośrednio do kierownika lub dyrektora zakładu opieki zdrowotnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!