Największy zakład karny w województwie

  Największy zakład karny w województwie

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W poniedziałek otwarcie nowego pawilonu w Zakładzie Karnym w Wojkowicach. To kolejne nowe miejsca dla skazanych i tymczasowo aresztowanych wybudowane w ramach ministerialnego "Programu pozyskiwania 17 tysięcy nowych miejsc w jednostkach organizacyjnych więziennictwa w latach 2006 - 2009".
  Nowo uruchamiany pawilon pomieści 211 skazanych i tymczasowo aresztowanych. Zakład w sumie będzie dysponował 1093 miejscami. To znaczy, że ma najwięcej cel w województwie.

  W pawilonie będzie oddział zakładu karnego zamkniętego dla młodocianych i dorosłych pierwszy raz karanych oraz oddział aresztu śledczego.

  To nowoczesny pawilon, który spełnia wszelkie standardy Unii Europejskiej. Wyposażony jest m.in. w cztery świetlice, salę terapii zajęciowej oraz jedną celę dla niepełnosprawnych.

  - Koszt budowy takiego pawilonu łącznie z wyposażeniem to dziesięć milionów złotych - mówi major Luiza A. Sałapa, rzeczniczka Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie.

  W pawilonie jest siedemdziesiąt pięć cel. Cztery izolacyjne, w których umieszczane są osoby za wykroczenia dyscyplinarne i dwanaście pojedynczych. Pozostałe to cele trzyosobowe.

  - Więzień ma prawo poprosić o celę pojedynczą. Zawsze jednak przed wydaniem zgody proszę wcześniej o konsultacje psychologiczne, bo nie wszystkim takie odosobnienie służy. Zwykle osadzeni prosząc o taką celę mówią, że potrzebują wyciszenia, aby przemyśleć swoje postępowanie. Na pewno jednak nie trafią do takiej celi zaraz po przyjściu do zakładu - mówi major Zdzisław Pokorski, dyrektor Zakładu Karnego w Wojkowicach.

  Cele wyposażone są standardowo. Łóżka, stolik, krzesło, zabudowany kącik sanitarny z umywalką i toaletą, wysięgnik na telewizor. W celach są też domofony, przez które osadzeni mogą porozumiewać się z dyżurką.

  Pawilon (jest tu też budynek administracyjny) budowano około dwóch lat.

  - Czekamy jeszcze na odbiór przez straż pożarną i pracowników sanepidu. Jeśli nie będzie potrzeby żadnych poprawek, pierwsi osadzeni trafią tu już na przełomie lutego i marca. Część przeniesiemy z obecnego pawilonu A - dodaje dyrektor.

  Dzięki nowemu pawilonowi odpadnie potrzeba transportowania osadzonych do zakładów w Herbach, Nysie, Strzelcach Opolskich czy Tarnowie. Transportowani będą jedynie więźniowie - recydwiści.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama