List do DZ: Historia, także Śląska, to wiara, wizja czy...

  List do DZ: Historia, także Śląska, to wiara, wizja czy fakty

  Piotr Strzoda

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Henryk Flame po ujawnieniu się
  1/2
  przejdź do galerii

  Henryk Flame po ujawnieniu się ©arc

  Myślałem, że historia jako nauka nie ma jakichkolwiek określeń czy przymiotników. Ale po zapoznaniu się z publikacją Pana Marka Blauta (DZ z 8.02.2013 "Prawda o historii czy śląskie fobie") widzę, że się myliłem. Tym bardziej jestem zaskoczony, że określenia "prawda" używa osoba związana z Muzeum Miasta Mysłowice, a z imprezy edukacyjnej wynosi jeszcze swoją prawdę o historii Polski i Śląska. Proponuję autorowi (...) zapoznanie się z kilkoma faktami.
  Fakt 1: Obszar pomiędzy rzeką Brynicą a miastem Zabrze oraz od Cieszyna za Lubliniec od 1922 r. do 31.08.1939 r. leżał w granicach Polski pod nazwą Województwo Śląskie. Była to wschodnia część geograficznego Śląska, wywalczona zbrojnie przez Ślązaków - Polaków w latach 1919-1921 oraz głosami Ślązaków urodzonych w różnych miejscach Śląska niemieckiego, oddanymi za Polską w plebiscycie z marca 1921 r.
  W 1922 r. Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa dokonała podziału geograficznego Śląska na dwie części: polską i niemiecką i wszyscy mieszkańcy polskiej części Śląska stali się obywatelami Polski. Gratuluję Panu Markowi B. wiedzy, że Ślązacy mieszkający w woj. śląskim w latach 1922-1939 i którzy przeżyli lata: wrzesień 1939-styczeń 1945, należeli do "narodu panów" i byli odpowiedzialni za gehennę narodu polskiego, zamieszkującego Polskę w granicach z 31.08.1939 r.

  Fakt 2: We wrześniu 1939 r. Niemcy dokonując aneksji woj. śląskiego (części Polski) represjonowali Ślązaków walczących o Polskę w okresie powstań śląskich. Natomiast Ślązaków urodzonych w różnych miejscach Śląska niemieckiego, a mieszkających od 1921 r. w woj. śląskim określono zdrajcami Niemiec i Śląska opcji niemieckiej. Ślązacy mający przypisaną taką etykietę nie byli represjonowani.

  Fakt 3: W 1940 r. Niemcy uznając dokonane fakty historyczne, że woj. śląskie i jego mieszkańcy należały do Polski przed 31.08. 1939 r., dokonali klasyfikacji mieszkańców (m.in. na potrzeby armii niemieckiej) według narodowości, miejsca urodzenia i innych niemieckich punktów widzenia na grupy narodowościowe: Niemców, niepewnych Niemców, Polaków i inne narodowości.

  Fakt 4: Polacy i wojska radzieckie wyzwoliły, a nie zdobyły okupowane przez Niemców woj. śląskie i jego społeczność tak samo jak okupowane tereny Generalnej Guberni i jej społeczność. Ten fakt nie był przyjmowany (i nie jest uznawany przez współczesnych) przez Polaków i wojska radzieckie. W styczniu 1945 r., nie uznając polskości województwa śląskiego i mieszkającej społeczności, Polacy i wojska radzieckie przyjęły, że cały geograficzny Śląsk i jego społeczność należy do znienawidzonego "narodu panów". Przystępując do wyzwalania polskiego woj. śląskiego i zdobycia Śląska niemieckiego, Polacy i wojska radzieckie mieli w planach połączenie i przyłączenie całego Śląska jako krainy geograficznej, ale bez Ślązaków, ponieważ to i tak Niemcy (z wypowiedzi gen. Wojska Polskiego A. Zawadzkiego przed operacją wyzwalania Śląska w styczniu 1945 r.).

  Przedstawione powyżej fakty nie dają podstaw, aby powojenny porządek po 27.01.1945 r. był należną karą dla Ślązaków o różnych opcjach narodowościowych, którzy przed 31.08.1939 r. zamieszkiwali polski Śląsk, a po styczniu 1945 r. nadal tu pozostawali - nie uciekając z wycofującą się armią niemiecką.

  W lutym 1945 r. nowa władza będąca kontynuatorką Polski przed 1939 r. i wojska radzieckie otwierając obozy pracy dla Ślązaków podejrzanych o odstępstwo od narodowości w czasie wojny w latach 1939-1945, nie uznały powyższych faktów (1-4), przyjmując powojenny porządek jako "słuszną sprawiedliwość dziejową". W lutym i marcu 1945 r. w obozach pracy umieszczani byli Ślązacy niepewni narodowościowo na podstawie Dz. U. R. P. nr 41 poz. 237, a nie jak pisze Pan M.B. donosiciele, denuncjatorzy, złodzieje czy grabiący mienie Polaków. Dowództwo i strażnicy tych obozów to byli Polacy, w polskich mundurach, z białym orzełkiem na czapce. Ich zachowanie w stosunku do więzionych Ślązaków (...) było podobne jak w hitlerowskich obozach koncentracyjnych (...).

  * Autor jest wnukiem Alfonsa Józefa Strzody, Ślązaka osadzonego w obozie pracy Zgoda w Świętochłowicach w 1945 r.

  Piotr Strzoda
  Czytelnik DZ

  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (65)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Blaut ma racje

   ... (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

   widac ze slazakowcy nikomu nie przepuszcza. Pan Blaut poinformowal tylko czytelnikow DZ ze istnieja tacy ludzie jak wy , ktorzy z historii wyciagaja tylko te pasujace kawalki. Oczywiscie ze byli...rozwiń całość

   widac ze slazakowcy nikomu nie przepuszcza. Pan Blaut poinformowal tylko czytelnikow DZ ze istnieja tacy ludzie jak wy , ktorzy z historii wyciagaja tylko te pasujace kawalki. Oczywiscie ze byli tacy Slazacy co donosili, mordowali jak "Krwawa Julka" Ulczok, Szczurek i inni padalcy , ktorych z obrzydzenia nie bede wymieniac. W bardzo wielu KZ-tach straznikami byli tez Slazacy, w wiekszosci /ale nie wszyscy!/zachowywali sie w stosunku do wiezniow poprawnie. Niektorzy wbrew zakazom nawet im pomagali . Miedzy soba mowili gwara slaska. Idac dalej tym pokretnym tokiem rozumowania, mozna przyjac ze nie byly to obozy niemieckie a ... slaskie. Oczywiscie ze nie !
   Dodam jeszcze ze nie wie pan o czym pisze porownujac obozy zaglady do powojennych, ale wlasnie do takich ludzi mialo trafic przeslanie/przestroga pana Blauta.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No chyba spałeś puloku albo sie przestraszyłeś.

   slaskiman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 16

   Nie czas żeby kłamac i wywoływa agresję.
   Po przeez takich jak ty to do wojen doachodz.
   Aniele ty móji
   Szlezierki haimat zostoł podstempen zdobyty.
   Zeby te poloki coś jeszcze dali w zamian a to...rozwiń całość

   Nie czas żeby kłamac i wywoływa agresję.
   Po przeez takich jak ty to do wojen doachodz.
   Aniele ty móji
   Szlezierki haimat zostoł podstempen zdobyty.
   Zeby te poloki coś jeszcze dali w zamian a to złodzieje jedne i oszusty.
   Niech wos polokow jasny szlak trefi. My szleziery momy wos genau dość.
   Idzcie z tond raus.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Moderator blokuje posty

   kolban (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 9

   Niech cię polski narodowcu i kłamco jasny szleg trefi i ta twoja warschau.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polscy oszuści

   starzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

   Proszę tu nie kłamać młodych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykla moderaor polacki nie puszcza prawdy

   samol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

   Niech ciew polacki pies obszczy


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polaczki +powstance = 0

   hanys ale nie wnuk powstanca (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

   Bardzo brzydkie okreslenie polaczkow to " Pies ci morde lizal "

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oszust,oszust,oszust...polacki oszust

   kunegundaman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 11

   ...głupi polaku nie zmieniaj historii.
   poczytaj sobie gazety europejskie i opinie państw altanty.
   Biedny nieuku i oszuście polacki. Polska w trakcie niby III powstania polackiego zagarnęła siłą...rozwiń całość

   ...głupi polaku nie zmieniaj historii.
   poczytaj sobie gazety europejskie i opinie państw altanty.
   Biedny nieuku i oszuście polacki. Polska w trakcie niby III powstania polackiego zagarnęła siłą tereny niemieckie i przyłączyła je sobie siłą. Poczytaj sobie kłamco co pisali czesi ,węgrzy , niemcy , austryjoki , angole i rusy.
   Jedynie żabojady frankońskie były za bo za ich pieniadze ta niby rewolta polacko buła zrobiona. Po to co by frankony mieli wongel szlezierski.
   Nie siej sam tu polackiej propagandy bo tak to nie buło.
   Pa poloku nacjonalny i narodowy oszuście.
   Pa....zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ponoś Blaut

   klaudiusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 13

   już jes w MM M-ce ugotowany.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   fakty manipulowane

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   pod publike i politykę zawsze dla dobra i w imieniu dobra.Te instrumentalne fakty stają sie wizja ,ogólną indywidualną i jak komu pasuje ipo drodze.Ffantazja nie kończaca sie.Te wizje przechodzą w...rozwiń całość

   pod publike i politykę zawsze dla dobra i w imieniu dobra.Te instrumentalne fakty stają sie wizja ,ogólną indywidualną i jak komu pasuje ipo drodze.Ffantazja nie kończaca sie.Te wizje przechodzą w przekonanie a to w wiarę. Z ta wiara to jest tak, ze po drodze pogubilo sie to zaistnienie faktu. I z tego pierwszego faktu pozostaje zero.zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Nie Niemcy dokonywali "klasyfikacji mieszkańców według narodowości". To się robiło samemu!

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 30

   Na przełomie 1939/1940 roku do mieszkańców Śląska dotarła ankieta, w której należało okreslić do jakiej narodowości się kto poczuwa. Każdy SAM DOBROWOLNIE wpisywał swoją narodowość. Na tej podstwie...rozwiń całość

   Na przełomie 1939/1940 roku do mieszkańców Śląska dotarła ankieta, w której należało okreslić do jakiej narodowości się kto poczuwa. Każdy SAM DOBROWOLNIE wpisywał swoją narodowość. Na tej podstwie Niemcy przyznawali KATEGORIĘ "niemieckości". Na Nikiszowcu 95% mieszkańców w rubryce narodowość wpisało "niemiecka".(Małgorzata Szejnert "Czarny ogród").zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   Sandman?

   Marian Kuś

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   A twój idol, profesor Marek, to jaką miał DVL?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   łżesz jak polski pies

   Sanduhr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 11

   "W spisie w roku 1940 w rejencji katowickiej prowincji Śląsk narodowość śląską zadeklarowało 157 057 osób (6,78%), natomiast język śląski – 288 445 (12,45%)[31]. Jednak w spisie tym...rozwiń całość

   "W spisie w roku 1940 w rejencji katowickiej prowincji Śląsk narodowość śląską zadeklarowało 157 057 osób (6,78%), natomiast język śląski – 288 445 (12,45%)[31]. Jednak w spisie tym „narodowość ślązacką” (Slonzaken Volk) można było deklarować wyłącznie na terenie Śląska Cieszyńskiego, natomiast około 400-500 tys. respondentów z dawnego pruskiego Górnego Śląska, którzy w rubryce narodowość podali „Górnoślązak” (Oberschlesier) przypisano do kategorii: narodowość niemiecka."zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   Gośc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 12

   ty za to ani nimiecko ani slonsko yno narodowośc gorolsko

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cos od siebie mozesz dodac .raczej nie za płytki jestes

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

   no chyba że napiszesz prawde o twoim pochodzeniu . wstydzisz sie co . 95 % przybyszy w rubryce narodowosc nie wiedziało co wpisac a ci co sie na to zdecydowali bo mieli obiecane cudze mienie i...rozwiń całość

   no chyba że napiszesz prawde o twoim pochodzeniu . wstydzisz sie co . 95 % przybyszy w rubryce narodowosc nie wiedziało co wpisac a ci co sie na to zdecydowali bo mieli obiecane cudze mienie i dobytek stawiało krzyzyki bo nie potrafili swojego nazwiska napisac. i na takiej podstawie aparat bezpieczenstwa zasiedlał GÓRNY SLASK róznej masci przybyszami . nieważne skąd byli ważne ze przyjechali i brali co nie swoje . tacy prawdziwi slazacy jak ty i reszta twoich przodkówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorole nom mogom nadmuchać

   Wnuk Ślonzoka niy powstańca z poznańskiego (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 14

   Za komuny miałem za mało skrystalizowane poglądy.Teraz jestem ukrytą opcją niemiecką. Zaraz się okaże,że jestem wrogiem Pana Boga, bo nie popieram kleru.Wiecie co ? pocałujcie mnie w cztery litery...rozwiń całość

   Za komuny miałem za mało skrystalizowane poglądy.Teraz jestem ukrytą opcją niemiecką. Zaraz się okaże,że jestem wrogiem Pana Boga, bo nie popieram kleru.Wiecie co ? pocałujcie mnie w cztery litery p****** i inne bolszewickie gady !zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   Wnuk Ślonzoka, niy niymieckiego szlezjera (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 14

   padosz?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama