Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

List do DZ: Historia, także Śląska, to wiara, wizja czy fakty

Piotr Strzoda
Henryk Flame po ujawnieniu się
Henryk Flame po ujawnieniu się arc
Myślałem, że historia jako nauka nie ma jakichkolwiek określeń czy przymiotników. Ale po zapoznaniu się z publikacją Pana Marka Blauta (DZ z 8.02.2013 "Prawda o historii czy śląskie fobie") widzę, że się myliłem. Tym bardziej jestem zaskoczony, że określenia "prawda" używa osoba związana z Muzeum Miasta Mysłowice, a z imprezy edukacyjnej wynosi jeszcze swoją prawdę o historii Polski i Śląska. Proponuję autorowi (...) zapoznanie się z kilkoma faktami.

Fakt 1: Obszar pomiędzy rzeką Brynicą a miastem Zabrze oraz od Cieszyna za Lubliniec od 1922 r. do 31.08.1939 r. leżał w granicach Polski pod nazwą Województwo Śląskie. Była to wschodnia część geograficznego Śląska, wywalczona zbrojnie przez Ślązaków - Polaków w latach 1919-1921 oraz głosami Ślązaków urodzonych w różnych miejscach Śląska niemieckiego, oddanymi za Polską w plebiscycie z marca 1921 r. W 1922 r. Międzysojusznicza Komisja Plebiscytowa dokonała podziału geograficznego Śląska na dwie części: polską i niemiecką i wszyscy mieszkańcy polskiej części Śląska stali się obywatelami Polski. Gratuluję Panu Markowi B. wiedzy, że Ślązacy mieszkający w woj. śląskim w latach 1922-1939 i którzy przeżyli lata: wrzesień 1939-styczeń 1945, należeli do "narodu panów" i byli odpowiedzialni za gehennę narodu polskiego, zamieszkującego Polskę w granicach z 31.08.1939 r.

Fakt 2: We wrześniu 1939 r. Niemcy dokonując aneksji woj. śląskiego (części Polski) represjonowali Ślązaków walczących o Polskę w okresie powstań śląskich. Natomiast Ślązaków urodzonych w różnych miejscach Śląska niemieckiego, a mieszkających od 1921 r. w woj. śląskim określono zdrajcami Niemiec i Śląska opcji niemieckiej. Ślązacy mający przypisaną taką etykietę nie byli represjonowani.

Fakt 3: W 1940 r. Niemcy uznając dokonane fakty historyczne, że woj. śląskie i jego mieszkańcy należały do Polski przed 31.08. 1939 r., dokonali klasyfikacji mieszkańców (m.in. na potrzeby armii niemieckiej) według narodowości, miejsca urodzenia i innych niemieckich punktów widzenia na grupy narodowościowe: Niemców, niepewnych Niemców, Polaków i inne narodowości.

Fakt 4: Polacy i wojska radzieckie wyzwoliły, a nie zdobyły okupowane przez Niemców woj. śląskie i jego społeczność tak samo jak okupowane tereny Generalnej Guberni i jej społeczność. Ten fakt nie był przyjmowany (i nie jest uznawany przez współczesnych) przez Polaków i wojska radzieckie. W styczniu 1945 r., nie uznając polskości województwa śląskiego i mieszkającej społeczności, Polacy i wojska radzieckie przyjęły, że cały geograficzny Śląsk i jego społeczność należy do znienawidzonego "narodu panów". Przystępując do wyzwalania polskiego woj. śląskiego i zdobycia Śląska niemieckiego, Polacy i wojska radzieckie mieli w planach połączenie i przyłączenie całego Śląska jako krainy geograficznej, ale bez Ślązaków, ponieważ to i tak Niemcy (z wypowiedzi gen. Wojska Polskiego A. Zawadzkiego przed operacją wyzwalania Śląska w styczniu 1945 r.).

Przedstawione powyżej fakty nie dają podstaw, aby powojenny porządek po 27.01.1945 r. był należną karą dla Ślązaków o różnych opcjach narodowościowych, którzy przed 31.08.1939 r. zamieszkiwali polski Śląsk, a po styczniu 1945 r. nadal tu pozostawali - nie uciekając z wycofującą się armią niemiecką.

W lutym 1945 r. nowa władza będąca kontynuatorką Polski przed 1939 r. i wojska radzieckie otwierając obozy pracy dla Ślązaków podejrzanych o odstępstwo od narodowości w czasie wojny w latach 1939-1945, nie uznały powyższych faktów (1-4), przyjmując powojenny porządek jako "słuszną sprawiedliwość dziejową". W lutym i marcu 1945 r. w obozach pracy umieszczani byli Ślązacy niepewni narodowościowo na podstawie Dz. U. R. P. nr 41 poz. 237, a nie jak pisze Pan M.B. donosiciele, denuncjatorzy, złodzieje czy grabiący mienie Polaków. Dowództwo i strażnicy tych obozów to byli Polacy, w polskich mundurach, z białym orzełkiem na czapce. Ich zachowanie w stosunku do więzionych Ślązaków (...) było podobne jak w hitlerowskich obozach koncentracyjnych (...).

* Autor jest wnukiem Alfonsa Józefa Strzody, Ślązaka osadzonego w obozie pracy Zgoda w Świętochłowicach w 1945 r.

Piotr Strzoda
Czytelnik DZ


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: List do DZ: Historia, także Śląska, to wiara, wizja czy fakty - Dziennik Zachodni