Ważne
  Architektura Górnego Śląska: Modernizm, jakiego nie znacie...

  Architektura Górnego Śląska: Modernizm, jakiego nie znacie [WYSTAWA]

  KLM

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nieznany Modernizm. Architektura Górnego Śląska w okresie międzywojennym
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©SARP

  40 wybranych obiektów architektury modernistycznej na zachodnim Górnym Śląsku i Górnym Śląsku w granicach Republiki Czeskiej będzie można obejrzeć w katowickiej Galerii Architektury SARP.
  Zakład Roeslera w Głubczycach, ratusz w Gogolinie, szpital św. Józefa w Głuchołazach, czy szkoła rolnicza w Prudniku - to niektóre z 40 przykładów modernistycznej architektury pierwszej połowy XX wieku, jakie znajdą się na wystawie w katowickiej Galerii Architektury SARP.

  Wystawa jest obszerną monografię wybranych obiektów architektury modernistycznej zlokalizowanych na zachodnim Górnym Śląsku i Górnym Śląsku w granicach Republiki Czeskiej, transgranicznym obszarze Śląska słabo rozpoznanym i wcześniej monograficznie nie komentowanym.


  To efekt polsko-czeskiego projektu, jaki został zrealizowany przy udziale młodzieży z Samodzielnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu w specjalności fototechnika.

  Wystawa prezentuje ciekawe informacje historyczne na temat powstania obiektów, kulisy ich budowy i materiały ikonograficzne z związane ich historią oraz współczesny stan ich zachowania.

  W efekcie można oglądać m.in. obiekty pionierskie szkieletowe konstrukcje drewniane Górnośląskiego Krajowego Obserwatorium Ziemi w Raciborzu (proj. Konrad Wachsmann, późniejszy wspólnik Gropiusa w USA i pionier wielkich rozpiętości), fabrykę obuwia Baty w Otmęcie koło Krapkowic (proj. Frantisek Gahura - urbanistyka, Antonin Vitek- architektura), sztandarowy model nowoczesnej architektury miasta przemysłowego lat 30-tych XX wieku, bliźniaczej inwestycji słynnego producenta obuwia Baty w Zlinie.

  Wystawa prezentowana była dotychczas na Zamku w Raciborzu, w Galerii Umeni Opavie, Muzeum Miejskim w Ostrawie, a także w Gdyni, w Galerii Gemini- z okazji Weekendu Architektury oraz ostatnio, w Galerii Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

  Wernisaż wystawy w środę 6 marca o 18.00 w Galerii Architektury SARP w Katowicach przy ul. Dyrekcyjnej 9.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama