Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

C jak Czerwone Zagłębie [ŚLĄSKI SŁOWNIK POJĘĆ KONTROWERSYJNYCH]

Michał Wroński
Czerwone Zagłębie to nie tylko hasło polityczne. To także żywe hasło kibiców
Czerwone Zagłębie to nie tylko hasło polityczne. To także żywe hasło kibiców ARC Dziennik Zachodni
W myśl powszechnego na Śląsku przekonania za Brynicą rozciąga się matecznik "czerwonych". Kraina, gdzie wielbi się Edwarda Gierka i z gdzie rozrzewnieniem wspomina się czasy nieboszczki Polski Ludowej. To kraina łowców Hanysów.

Dzisiaj kolejne hasło z naszego Słownika Pojęć Kontrowersyjnych. To, że gorących sympatyków lewicowej wizji świata można spotkać w Bytomiu, Chorzowie, czy Rybniku w niczym nie zaburza stereotypowego wyobrażenia - wszyscy na Śląsku wiedzą, że "czerwoni" siedzą za rzeką. Pytanie tylko, czy aby na pewno wciąż jeszcze tam siedzą i skąd owi "czerwoni" w ogóle wzięli się w Zagłębiu?

CZYTAJ KONIECZNIE:
ŚLĄSKI SŁOWNIK POJĘĆ KONTROWERSYJNYCH

Początków zagłębiowskiej lewicowości historycy doszukują się w ruchu robotniczym, który zaczął się na tym terminie rozwijać na przełomie XIX i XX stulecia. Duże wpływy zdobyła sobie tu Polska Partia Socjalistyczna i mocną pozycję utrzymała także później, w okresie międzywojennym.

Również w latach III Rzeczpospolitej znaczna część Zagłębiaków nadal zachowała serce po lewej stronie, a przynajmniej owa prawidłowość tyczy się tych, którym chciało się chodzić na wybory. W zagłębiowskich gminach Sojusz Lewicy Demokratycznej aż do roku 2011 zawsze mógł liczyć na spore poparcie (sytuacja zmieniła się dopiero przy okazji ostatnich wyborów parlamentarnych, gdy SLD wprowadziła do sejmu z Zagłębia tylko jednego posła, a i on niebawem zmienił barwy klubowe, przechodząc do drużyny Janusza Palikota).

Nie ma co jednak owijać w bawełnę. Najwięcej związanych z czerwonym Zagłębiem emocji wywołują nie stare, PPS-owskie dzieje, ani też układ sił na polskiej scenie politycznej po roku 1989, lecz to, co wydarzyło się w okresie PRL-u. Na skomplikowane podziały narodowe, kulturowe i językowe w regionie nałożyły się jeszcze rozbieżne sympatie polityczne. Zagłębiacy byli dość powszechnie postrzegani jako zwolennicy nowej władzy i taka opinia przetrwała zacznie dłużej niż sama Polska Ludowa. Nie bez przyczyny witając w czerwcu 1999 roku papieża Jana Pawła II ówczesny biskup sosnowiecki ks. Adam Śmigielski nawiązał do wizji "czerwonego Sosnowca".

- Ale nie od nienawiści Boga i człowieka, ale od miłości - dodał bs. Śmigielski.

Czy Zagłębie faktycznie było matecznikiem "czerwonych"? A jeśli tak, to co z tego wynikało dla regionu? I czy dziś, w dobie kryzysu tradycyjnych partii lewicowych, mieszkańcy położonej za Brynicą części aglomeracji wciąż jeszcze zachowali lewicowe poglądy? Zapraszamy do dyskusji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: C jak Czerwone Zagłębie [ŚLĄSKI SŁOWNIK POJĘĆ KONTROWERSYJNYCH] - Dziennik Zachodni