List do DZ: Jestem żołnierzem wyklętym, ale nie czuję się...

  List do DZ: Jestem żołnierzem wyklętym, ale nie czuję się bohaterem

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Żołnierze wyklęci
  1/6
  przejdź do galerii

  Żołnierze wyklęci ©ARC

  Replika na list Pana Andrzeja Piontka zamieszczonego w Dzienniku Zachodnim z dnia 01.03.2013 pt. Spór o pomnik żołnierzy wyklętych.
  Starą zasadą jest to, że aby zabrać na jakiś temat głos - warto poznać poglądy strony przeciwnej, Pan niestety tego nie uczynił. W Pana pamięci utrwaliło się tylko to, co Pan usłyszał od kolegów, byłych UB-ków i wyczytał Pan w tygodniku KONTAKTY. Gdyby się Pan zainteresował tym, co działo się na Śląsku w 1945 roku i następnych la­tach, z pewnością miałby Pan nieco inne poglądy.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  PIONTEK: SPÓR O POMNIK ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH


  Nie słyszał Pan o tym, że w Polsce Ludowej istniały obozy koncentracyjne*), gdzie za­męczono wiele tysięcy ludzi. Były to obozy w Jaworznie (ok. 8.000 osób), Świętochło­wicach - Zgodzie, gdzie w ciągu 8 miesięcy 45 roku wykończono ok. 1.600 osób, obóz w Mysłowicach - Rosengarten, gdzie zamęczono również ok. 1.600 osób.

  Były jeszcze inne obozy, jak obóz w Libiążu, w Bytomiu i obóz w Łambinowicach, gdzie więziono ludność polską z Opolszczyzny, która przez wieki oczekiwała Polski, kultywowała język i polską kulturę - traktowano jako "zajadłych Szwabów". Jeden z "bohaterów tamtych cza­sów" za jakich Pan uważa byłych UB-ków wspomina: "Prowadzimy kolumnę do Łam­binowic a oni zaczynają śpiewać po polsku "Pod Twoją obronę". Nagle przypo­mnieli sobie, że są polakami, przed tym służyli w Wehrmachcie". Pan, jako rodowity Ślązak wie, że gdyby odmówili służby w Wehrmachcie - poszli by do Auschwitz z całą rodziną.

  Rozwodzi się Pan nad tym, co złego robił "Bartek". A czy słyszał Pan o tym, że w ra­mach szeroko zakrojonej prowokacji, pod pozorem przerzutu na "zachód" , około 100 żołnierzy "Bartka" zostało wysadzonych w powietrze wraz ze stodołą, w której mieli czekać na dalszy transport? Strzępy ich ciał i odzieży przez kilka lat poniewierały się po lesie, w którym stała ta stodoła. Miejscowość ta, na ile mnie pamięć nie zawodzi nazywa się Sławuta.

  Zupełnie pomieszało się Panu z Łemkami, za których wysiedlenie czyni Pan winnymi, żołnierzy podziemia. Wysiedlani byli oni w ramach "Akcji Wisła" przez Ludowe Wojsko Polskie!

  Z pewnością nie słyszał Pan o tym, że w Polsce Ludowej był masowy opór młodzieży szkolnej przeciwko narzuconemu nam systemowi komunistycznemu. Było ich grubo ponad 10.000! Były to drobne organizacje i organizacyjki młodzieży w wieku 14- 20 lat, liczące od 3,4 do nawet 30, 40 członków. Wszyscy członkowie tych związków byli poddawani okrutnemu śledztwu, sądzeni i skazywani Przez Wojskowe Sądy Rejonowe na wieloletnie wyroki ze słynnego art. 86 kodeksu karnego Wojska Polskiego, za "próbę obalenia przemocą istniejącego ustroju i zagarnięcia władzy w swoje ręce".

  Ja również byłem jako 18 letni chłopak skazany za przynależność do nielegalnej organizacji, przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach, z art. 86 na 6 lat więzienia. Przetrzymywany byłem od 18 września 1948 roku do 20 czerwca 1953 roku: w Katowicach (WUBP, Mikołowska), Wronkach, Potu­licach i Jaworznie, gdzie chcieli nas przekształcić w swoich "Janczarów".
  Dziś, ja też jestem zaliczany do "Żołnierzy Wyklętych", nie czułem się nigdy bohaterem, na bohaterów wykreowali nas UB-cy i Sądy Wojskowe. W Jaworznie tłumaczono nam, że jeżeli nie podejmiemy współpracy z UB - będziemy na zawsze skończeni, na zawsze zostaniemy obywatelami II kategorii, pozostaniemy niczym. Jak widać, też zostaliśmy przez władze "wyklęci". Zwyciężyliśmy! Mało kogo nabrali na współpracę, pomimo nałożonej na nas "klątwy", wielu z nas osiągnęło tytuły naukowe, w różny sposób zacierając ślady swej politycznej przeszłości.

  Od 23 lat mamy swą organizację kombatancką Związek Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944 - 1956 "JAWORZNIACY". Jesteśmy jedyną organizacją kombatancką, której członkowie spotykają się co roku w różnych miastach Polski. Nasze spotkania nazywamy Zlotami, po każdym Zlocie pozostaje jakaś trwała pamiątka. Imieniem "Jaworzniaków" nazywane są szkoły, ulice, drużyny harcerskie. Fundujemy tablice pamiątkowe, a nawet postawiliśmy dwa niewielkie pomniki.
  W czasie tegorocznego, XXIII Zlotu, we wrześniu, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie znajdujący się na terenie byłego obozu, otrzyma imię "Jaworzniaków", gdyż został wzniesiony rękoma młodocianych więźniów.

  W imieniu Organizatorów zapraszam Pana na tę uroczystość.

  Wincenty Bogusław Pyka
  "Bogdan"


  *) "Obóz koncentracyjny" jest to obóz, w którym więzieni są ludzie za swe poglądy polityczne, narodowość lub przekonania religijne. Gdzie więźniowie wykorzystywani są do niewolniczej pracy. Wszystkie wymienione w liście obozy spełniały te wymogi

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  ODPOWIEDŹ ANDRZEJA PIONTKA NA POWYŻSZĄ RIPOSTĘ BOGUSŁAWA PYKI


  CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  Adres mejlowy: opinie@dz.com.pl
  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spór o pomnik żołnierzy wyklętych.

   Jozef Cipula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 31

   Od tego trzeba zacząć.Po imprezce w Jałcie trzech panów zapomniało wam powiedzieć gdzie jest wasze miejsce,może jak by to zrobili nie musieli byscie się czuc jak żołnierze wyklęci

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   respekt!

   Norbi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 41 / 31

   Brawo Panie Pyka za ten tekst, a za Panska wtedysniejsza dzialalnosc mój respekt.

   Ale jedno w tym fajnym i madrym tekscie pozostaje dla mnie troche niejasne:
   mam nadzieje, ze nie chce Pan...rozwiń całość

   Brawo Panie Pyka za ten tekst, a za Panska wtedysniejsza dzialalnosc mój respekt.

   Ale jedno w tym fajnym i madrym tekscie pozostaje dla mnie troche niejasne:
   mam nadzieje, ze nie chce Pan mieszac Zaglebia i Slaska, np. Jaworzno to nie jest G.Sl.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojna

   Anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 22

   Wojna się skończyła , wolności nie było , jak to wszystko dzisiaj odbierać , mordy z obu stron, jedni kombatantami a inni złymi ludzmi, choc moze chcieli innej Polski ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Śląsk cieszyński

   Lech (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 34

   A co z ludźmi wymordowanymi na Śląsku Cieszyńskim.
   Trudno wymienić wszystkie akcje bojowe Zgrupowania NSZ liczącego w sumie ponad 200 partyzantów. Już w maju 1945 r. rozbito placówkę UB i...rozwiń całość

   A co z ludźmi wymordowanymi na Śląsku Cieszyńskim.
   Trudno wymienić wszystkie akcje bojowe Zgrupowania NSZ liczącego w sumie ponad 200 partyzantów. Już w maju 1945 r. rozbito placówkę UB i posterunek MO w Zabrzegu (wkrótce zresztą ponownie rozbity). Oddział dowodzony przez "Bartka" zdobył jesienią 1945 r. posterunek MO w Górkach Małych, a grupa "Sztubaka", bardzo aktywna na Żywiecczyźnie, posterunek MO w Milówce. Prowadzono też akcje likwidacyjne funkcjonariuszy UB i karano członków PPR, skutecznie hamując rozwój tej partii na Podbeskidziu. Pierwsza połowa 1946 r. pokazała siłę partyzantów i bezradność miejscowych placówek UB, MO oraz KBW. Partyzanci rozbili m.in. posterunki MO w Górkach Małych, Zabrzegu, Komorowicach Krakowskich, Rudzicy, Strumieniu, Międzyrzeczu, Jeleśni, Chybiu, Pruchnej, Kończycach Wielskich. Ukoronowaniem tych działań było wydarzenie w Wiśle 3 maja 1946 r. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spokojniej na weekend

   forum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 42 / 23

   Na forach internetowych na weekend, kiedy milkną płatni forumowicze i "ideologiczne karły nie-reakcji" można spotkać wiele wartościowych opinii. Znając życie niedługo za "niedzielę" się wezmą nie...rozwiń całość

   Na forach internetowych na weekend, kiedy milkną płatni forumowicze i "ideologiczne karły nie-reakcji" można spotkać wiele wartościowych opinii. Znając życie niedługo za "niedzielę" się wezmą nie mając żadnych świętości.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No sorry ale autor listu był represjonowany ale

   robi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 36

   nie był żołnierzem wyklętym. Ponieważ nie należał do zbrojnej konspiracji ani tym bardziej nie był partyzantem. Był ofiarą stalinowskich represji ale nie żołnierzem. Bo się znowu robi relatywizm i...rozwiń całość

   nie był żołnierzem wyklętym. Ponieważ nie należał do zbrojnej konspiracji ani tym bardziej nie był partyzantem. Był ofiarą stalinowskich represji ale nie żołnierzem. Bo się znowu robi relatywizm i 16 latek który z 3 kolegami napisał na szkole Precz ze Stalinem za co dostał 5 lat traktuje się jak poległy w walce albo skazany na śmierć żołnierz Zgrupowania kapitana "Bartka'. Mimo wszystko to jednak nie to samo. zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 49 / 25

   Polacy juz tak mają
   mecenas Jacek Taylor przyznał sobie jako szef kombatantów uprawnienia
   kombatanckie ,bo jako 2 miesięczne dziecko wraz z rodzicami był przez kilka
   tygodni przetrzymywany...rozwiń całość

   Polacy juz tak mają
   mecenas Jacek Taylor przyznał sobie jako szef kombatantów uprawnienia
   kombatanckie ,bo jako 2 miesięczne dziecko wraz z rodzicami był przez kilka
   tygodni przetrzymywany przez Niemcówzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @ Bogdan

   DS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 21

   Dziekuję za uczciwe wyjaśnienie spornej kwesti nazwy tych obozów po zakończeniu IIWŚ.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama