Drukarz - maszynista z Zakładów w Stalinogrodzie. Wspominamy...

  Drukarz - maszynista z Zakładów w Stalinogrodzie. Wspominamy 3 lata bez Katowic

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zaświadcza się, że drukarz - maszynista jest zdatny do pracy w Zakładach Graficznych w... Stalinogrodzie - dokuemnt tej mniej więcej treści przesłał nam Czytelnik DZ. Czekamy na więcej Waszych pamiątek ze Stalinogrodu. Wspominamy trzy lata bez Katowic
  Drukarz - maszynista z Zakładów w Stalinogrodzie. Wspominamy 3 lata bez Katowic

  ©Archiwum prywatne

  Od dziś wspominamy trzy lata Stalinogrodu. W 1953 roku Katowice zniknęły z mapy Polski, podobnie województwo katowickie. 7 marca 1953 r. dekret w tej sprawie podjęła Rada Państwa, dwa dni później w poniedziałek, 9 marca 1953 roku mieszkańcy Katowic obudzili się już w Stalinogrodzie, o czym przypominały tablice na ulicach, urzędach i szkołach.

  Pamiątkę z tamtych czasów w domowym archiwum odnalazł nasz Czytelnik. - To dokument "Zaświadczenie Kwalifikacyjne" stwierdzające moją przydatność jako drukarz - maszynista typograficzny w nieistniejących już Zakładach Graficznych w Stalinogrodzie - wspomina. W Zakładach, które na przemian mieściły się w Katowicach, Stalinogrodzie i w końcu znów w Katowicach, Czytelnik pracował aż do emerytury.

  O tym, że przemianowanie Katowic i województwa, to nie były żarty świadczy adnotacja u samego dołu dokumentu: adres pocztowy, woj. stalinogrodzkie, Stalinogród 1, skrytka pocztowa 2. Zaświadczenie zostało wystawione 11 stycznia 1957 roku. Tymczasem Katowice Stalinogrodem były do 21 października 1956 r., wówczas Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem "o przywrócenie miastu Stalinogród nazwy Katowice oraz województwu stalino-grodzkiemu nazwy województwo katowickie". Sejm zatwierdził jedna dekret dopiero 22 marca 1957.

  Macie inne pamiątki ze Stalinogrodu, zdjęcia z tamtego okresu, a może wspomnienia o krążących wówczas dowcipach. Piszcie i wysyłacie na adres j.przybytek@dz.com.pl

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama