Betonowa Kostka za szpetną reklamę w Katowicach....

  Betonowa Kostka za szpetną reklamę w Katowicach. Superjednostka dla Gliwic. Dwie nowe nominacje

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Oto reklama w Katowicach: brzydka i chaotyczna
  1/7
  przejdź do galerii

  Oto reklama w Katowicach: brzydka i chaotyczna ©Arkadiusz Ławrywianiec

  Bublem roku ma szansę zostać… przestrzeń Katowic. A dokładniej reklama w tej przestrzeni. Do Superjednostki nominowany jest natomiast biurowiec Infinite Dreams w Gliwicach zaprojektowany przez bytomską pracownię Medusa Group. Architekci byli już wyróżniani w plebiscycie w poprzednich latach za ich lofty w Gliwicach. Obie nominacje uzupełnią listę z ubiegłego tygodnia, na której znalazła się już nowa hala dworca w Katowicach nominowana i do Superjednostki i do Betonowej Kostki.
  Są kolejne dwie nominacje do plebiscytów na Betonową Kostkę i Superjednostkę, czyli do antynagrody i nagrody za najgorszą i najlepszą realizację w przestrzeni publicznej śląskich miast w ubiegłym roku.

  Bublem roku ma szansę zostać… przestrzeń Katowic. A dokładniej reklama w tej przestrzeni.
  - To nominacja dla Urzędu Miasta za brak jakiejkolwiek polityki miejskiej względem tego zagadnienia. Nominujemy całościowe podejście miasta, chcąc zwrócić uwagę na problem.
  Wydaje nam się, że pomimo, iż nie jest to rzecz, która wydarzyła się w 2012 roku, to właśnie w tym roku reklama w Katowicach rozrosła się do kolosalnych rozmiarów i opanowała w szczególności centrum i okolice - wyjaśnia Martyna Fołta ze Stowarzyszenia Moje Miasto, które organizuje oba plebiscyty. - Problem ten nie jest stricte architektoniczną realizacją (choć wg Roberto Venturiego reklama również jest architekturą), na pewno wiąże się z jakością przestrzeni publicznej w jakiej żyjemy - dodaje Fołta.

  Do Superjednostki nominowany jest natomiast biurowiec Infinite Dreams w Gliwicach zaprojektowany przez bytomską pracownię Medusa Group. Architekci byli już wyróżniani w plebiscycie w poprzednich latach za ich lofty w Gliwicach.

  - Nominacja jest za ciekawą realizację architektoniczną z wykorzystaniem modułowych prefabrykatów, które można przestawiać, usuwać itp.; grę z kontekstem (budynki Zillmannów) na zasadzie pewnego odwrócenia i wysunięcia na pierwszy plan poprzemysłowej surowości materiału, dzięki czemu uzyskano ciekawy dialog - wyjaśnia Fołta.

  Obie nominacje uzupełnią listę z ubiegłego tygodnia, na której znalazła się już nowa hala dworca w Katowicach nominowana i do Superjednostki i do Betonowej Kostki.

  Przypomnijmy, że organizatorzy czekają na kolejne nominacje. Wysyłajcie je do 23 marca na dwa adresy: superjednostkakatowice@gmail.com i betonowakostka@gmail.com, wraz z krótkim uzasadnieniem.

  Zwycięzców obu plebiscytów wybierze powołane w tym celu jury. Zasada jest taka, że w jego skład wchodzą ludzie niezwiązani zawodowo z architekturą. W poprzednich edycjach byli to zazwyczaj artyści, naukowcy, społecznicy.

  W ubiegłym roku Superjednostkę zdobyła modernizacja pomnika Trudu Górniczego na katowickim osiedlu Paderewskiego: pomnik oczyszczono, a plac zmodernizowano, przy okazji budując na nim skatepark. Natomiast architektonicznym bublem 2011 zostało wyburzenie Pałacu Ślubów przy al. Korfantego w Katowicach i stworzenie w jego miejscu parkingu.  *Slash w Katowicach! Spodek oszalał [SENSACYJNE ZDJĘCIA i WIDEO]
  *Hajmat, hanysy, gorole, powstania śląskie, godka! [Śląski Słownik Pojęć Kontrowersyjnych]
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Poznaj tajemnicę abdykacji papieża Benedykta XVI
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama