Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ładuniuk: Muzeum Śląskie, opcja niemiecka

Dziwny ten świat
Muzeum Śląskie już jest - 350 km od Katowic. W największym śląskim mieście na terenie Niemiec, Goerlitz. Dyskutujemy tyle ostatnio o Muzeum Śląskim, o języku (godce) śląskim, o historii, promocji regionu. Cieszę się, że zobaczyłam, jak widzą to po drugiej stronie Nysy Łużyckiej.

Zwiedziłam Muzeum Śląskie. Duże, nowoczesne, multimedialne, pokazujące historię Śląska od czasów piastowskich po wypędzenia i początki nowego osadnictwa na tych terenach po roku 1945. Znalazłam je w centrum starego miasta w Goerlitz, tuż przy rynku. To Schlesisches Muzeum zu Goerlitz. Odwiedziłam je w ostatni weekend. Kilka godzin zwiedzania, bo oprócz stałej ekspozycji jest jeszcze wystawa czasowa poświęcona sztuce art deco na Śląsku.

Ogólne wrażenie? Ekspozycje usystematyzowane, jak to u Niemców, rzeczowo, bez emocji, ale konsekwentnie. Uchwycone wszystkie aspekty: wielka polityka, sprawy religijne (reformacja, kontrreformacja) i narodowościowe, rzemiosło, sztuka, literatura, życie codzienne, ludzie. Przedmioty, dokumenty, potem fotografie. .. Najobszerniejsza jest część ekspozycji związana z przesiedleniami po 1945 roku. W sumie - co najmniej kilka godzin zwiedzania.

Nie wiem, co sądzą o muzeum w Goerlitz mieszkańcy województwa śląskiego, którzy je znają, ale dla mnie był to kolejny kubeł zimnej wody, jak postrzegana jest tam (a może czym naprawdę jest - nie wiem) nasza, "górnoślaska" część Śląska. Po pierwsze: Górny Śląsk, z Katowicami, Bytomiem, Chorzowem, Zabrzem czy Gliwicami to mało znaczące peryferia. Informacji o górnośląskiej części regionu w Muzeum Śląskim w Goerlitz jest niewiele. Pojawiają się zresztą dopiero przy okazji plebiscytów i powstań śląskich, potraktowanych bardzo pobieżnie, zasygnalizowanych kilkoma zaledwie tablicami (Krwawiąca granica, Górny Śląsk zarzewie konfliktu). Metropolią cały czas jest Wrocław.

Po drugie: łudziłam się, że znajdę więcej historii górnośląskiego przemysłu (choć dla porządku muszę odnotować, że jest kilka żeliwnych odlewów z Gliwic), brakuje górnośląskich rodów, nazwisk. Brakowało mi górnośląskiej architektury (zaledwie krótka informacja, że po podziale Śląska między Niemcy i Polskę po plebiscytach zarówno po niemieckiej jak i polskiej stronie nastąpił znaczący rozwój miast przygranicznych - Bytomia, Zabrza, Katowic i zdjęcia z Bytomia).

I jeszcze jedno: Śląsk na przestrzeni wieków był częścią państwa polskiego (Piastowie), czeskiego, cesarstwa Habsburgów (monarchia austriacka) wreszcie Prus, a po zjednoczeniu - cesarstwa niemieckiego. Był albo katolicki, albo protestancki, ale przez cały czas należał do niemieckiego obszaru językowego i kulturowego. Tylko tak.

Muzeum powstało w roku 2006 z funduszy rządu niemieckiego, Saksonii oraz Ziomkostwa Śląskiego. Mieści się w odrestaurowanym renesansowym budynku Schoenhof (Piękny dom). To dom powstały po wielkim pożarze Goerlitz w roku 1526. Opisany jest jako jeden z pierwszych renesansowych budynków na terenie Niemiec.
Wszystkie tablice i eksponaty opisane są w dwóch językach: po polsku i po niemiecku. Po polsku można także wysłuchać i obejrzeć materiały audio i wideo.

Chcesz wiedzieć więcej o muzeum? Informacje znajdziesz
TUTAJ

A co mnie zaskoczyło w samym mieście (byłam tam pierwszy raz): Goerlitz bardzo eksponuje swoją śląskość. W odróżnieniu od Zgorzelca, reklamowanego jako miasto łużyckie (w Zgorzelcu znajduje się Muzeum Łużyckie), Goerlitz to "największe śląskie miasto pozostałe po wojnie w Niemczech". W witrynach księgarń wydawnictwa śląskie, w sklepach ceramika śląska (tyle Bolesławca widziałam tylko w Bolesławcu), a w prawie każdej knajpie i cukierni potrawy "według tradycyjnych śląskich receptur".

Dyskutujemy tyle ostatnio o Muzeum Śląskim, o języku (godce) śląskim, o historii, promocji regionu. Cieszę się, że zobaczyłam, jak widzą to po drugiej stronie Nysy Łużyckiej.

CZYTAJ MÓJ BLOG. ZNAJDZIESZ GO TU


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!