Kino w teatrze i inne atrakcje Dziecięcych Spotkań...

  Kino w teatrze i inne atrakcje Dziecięcych Spotkań Teatralnych

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Gliwicach teatralne przeglądy mają długą i dobrą tradycję. Mieszkańcy nazywają je "spotkaniami" i dzielą na duże, przeznaczone dla dorosłych i na małe, z których frajdę mają przede wszystkim młodzi widzowie. W tym roku Dziecięce Spotkania Teatralne odbywać się będą po raz piętnasty - od 23 do 29 marca.
  Zaproszone przedstawienia to coś więcej niż miła oferta repertuarowa; to także okazja do spotkania (nomen omen) z oryginalnymi technikami i pomysłami animatorów scen lalkowych. Nie jest bowiem prawdą, że teatr dla najmłodszych to skostniała konwencja i nieśmiertelny zestaw rekwizytów.

  O tym, że może być inaczej, przekonają się ci, którzy zobaczą przedstawienie jednej z najsłynniejszych scen Europy - Teatru Drak z Hradec Kralove.
  Spektakl nosi tytuł "Magiczna rewia z Żar-Ptakiem" i choć oparty jest na klasycznej baśni o trudach zdobywania prawdziwej miłości, zrealizowany został w feerii barw i chwytów rodem z nowoczesnego... reality show. Nie tracąc przy okazji niczego z magicznej atmosfery ludowej opowieści! Goście z Czech grać będą wprawdzie w swoim ojczystym języku, tekst pełni tam jednak funkcję uzupełniającą.

  Na uwagę zasługuje widowisko "Kino Palace", które przywiezie warszawski Teatr Lalka. To propozycja dla nieco starszej widowni, przedstawienie nawiązuje bowiem do dwóch kultowych filmów grozy "Narzeczonej Frankensteina" i "King Konga". Fantastyczna gra czerni i bieli oraz ekspresyjne maski-charakteryzacje sprawiają, że jest to jeden z ciekawszych spektakli w historii polskiego teatru dla dzieci.

  Wysmakowana oprawa plastyczna i kostiumy Zofii de Ines są znakiem szczególnym "Alicji w krainie czarów", w wykonaniu zespołu Teatru Banialuka z Bielska-Białej. Z nieśmiertelnymi bohaterami literatury młodzieżowej, w wydaniu scenicznym, spotkamy się w adaptacjach "Opowieści z księgi dżungli" i "Zwierząt doktora Dolittle".

  Impreza rozpocznie się warsztatami scenograficznymi, które poprowadzą Marek Zakostelecki i Jirko Bares.

  Program przeglądu

  Poniedziałek, 23.03, godz. 8.00 i 12.30 - warsztaty scenograficzne

  Wtorek, 24.03, godz. 9.00 i 11.30 - Magiczna rewia z Żar-Ptakiem. Teatr Drak z Hradec Kralove

  Środa, 25.03, godz. 9.30 i 11.30 - Alicja w krainie czarów. Teatr Banialuka z Bielska-Białej

  Czwartek, 26.03, godz. 9.30 i 17.30 - Kino Palace. Teatr Lalka z Warszawy

  Piątek, 27.03, godz. 9.00 i 11.30 - Opowieści z księgi dżungli. Teatr Groteska z Krakowa

  Niedziela, 29.03, godz. 16.30 - Zwierzęta doktora Dolittle. Opolski Teatr Lalki i Aktora

  Więcej o spektaklach i ceny biletów na stronie: www.teatr.gliwice.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama