Antykryzysowe cięcia nowego zarządu huty

  Antykryzysowe cięcia nowego zarządu huty

  Krzysztof Szendzielorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Niespełna dwa tygodnie w Hucie Cynku Miasteczko Śląskie pracuje nowy prezes Tadeusz Kosek, a już zdecydował się on wypowiedzieć zakładowy układ zbiorowy pracy. Pracownicy mogą stracić dodatki do wypłaty z tytułu m.in. wysługi lat i bony żywnościowe.
  Bardziej jednak niepokoi powód podjęcia takiej decyzji. W oficjalnym piśmie z 5 stycznia Tadeusz Kosek poinformował zakładowe związki o "bardzo złej sytuacji finansowej huty cynku". Niestety prezes nie wyjaśnia w tym dokumencie, co to konkretnie oznacza dla zakładu, który zatrudnia ponad 1.100 pracowników. Wiadomo natomiast, że po raz pierwszy w historii pracownicy HCM otrzymali w styczniu tylko połowę wypłaty.


  Związki zawodowe najwyraźniej są zaskoczone wypowiedzeniem układu zbiorowego pracy i informacjami o sytuacji finansowej zakładu. Nie chcą na razie oficjalnie komentować tej sprawy.

  O przyczyny kłopotów i ich skalę zapytaliśmy już przed tygodniem Tadeusza Koska. Dopiero wczoraj prezes przesłał nam jedynie ogólny komunikat prasowy, który nie odpowiada na przykład na nasze pytanie, czy może dojść do zwolnień pracowników.

  Prezes podkreśla, że powodem problemów jest trudna sytuacja na rynku metali nieżelaznych, a szczególnie spadek cen cynku, ołowiu i srebra, które zakład produkuje. Kosek obwinia także swoich niedawnych poprzedników o brak restrukturyzacji zakładu w czasach, kiedy nie było mowy o kryzysie gospodarczym.

  - Lepsze wykorzystanie kilku ostatnich lat prosperity na głęboką restrukturyzację pozwoliłoby firmie w obecnej sytuacji elastyczniej reagować na wahania występujące na rynku oraz łagodniej znieść skutki odprysków załamania ogólnogospodarczego przenoszące się na rynek metali kolorowych, na którym działa HCM - twierdzi Kosek.

  Huta cynku ma problemy z płynnością finansową. Niektóre banki miały się wycofać z kredytowania zakładu.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Już dokonał ostatecznego cięcia

   Dzik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 13

   Jutro złoży w Sądzie Gosp. wniosek o upadłośc z likwidacją zakładu.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama