18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowice: W kwietniu rozpocznie się montaż nietypowych cegieł na elewacji NOSPR [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
410 tysięcy cegieł pokryje elewację nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obok al. Roździeńskiego. Ich produkcja ruszyła zaledwie kilka tygodni temu. Każda z cegieł będzie wytwarzana podobnie, jak robiono to pod koniec XIX wieku, wszystkie zresztą powstaną w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w cegielni w Patoce na Dolnym Śląsku.

- Piec rozpaliliśmy ponad dwa tygodnie temu. Na zimę był wygaszony, pracuje od wiosny do późnej jesieni, a pozostały czas wykorzystujemy na jego renowację - objaśnia Piotr Wojtasik, inżynier produktu z CRH Klinkier. - Cegły dla NOSPR będą dwóch rodzajów. Jedna naturalna, druga jednostronnie powlekana glazurą w kolorze czerwonym. Ona posłuży do wykonania wnęk na elewacji, które mają przypominać wnęki okienne w Nikiszowcu - dodaje.

Piec zbudowany przez Fryderyka Hoffmana to tzw. piec pierścieniowy, opalany węglem (większość pieców do wypalania cegły opalana jest gazem i są to piece tunelowe). Inaczej nazywany jest kręgowym, ze względu na znajdującą się w jego wnętrzu komorę posuwającą się po okręgu. - Do komory cegła wkładana jest ręcznie i w niej wypalana. Aby ją wyciągnąć, trzeba zburzyć jedną ze ścianek komory - wyjaśnia Wojtasik. Nad produkcją cegieł dla NOSPR na zmiany czuwa czterech palaczy. Proces wypalania trwa nawet osiem dni, a towarzyszy mu temperatura 1100 do nawet 1200 stopni Celsjusza. Zanim cegła trafi do pieca, dobierana jest odpowiednia mieszanka gliny. Jest też formowana.

- Kiedyś cegły były formowane ręcznie w drewnianych korytkach. Teraz - i to jest różnica naszego procesu produkcji od tego XIX-wiecznego - robi to maszyna, która wyciska glinę pod odpowiednim ciśnieniem, a ta następnie jest cięta za pomocą metalowej struny - tłumaczy inżynier.

Uformowana cegła na 3 do 5 dni trafia do suszarni, dopiero potem do pieca. - To nie będą klocki lego, każda z cegieł jest niepowtarzalna, nie ma dwóch takich samych - dodaje Wojtasik. Wyprodukowane w piecu Hofmanna cegły mają być bardziej wytrzymałe od produkowanych współczesnymi metodami. - Uzyskujemy wytrzymałość rzędu 200 megapaskali. To wytrzymałość cegły na nacisk, czyli ok. 2000 kg na cm kwadratowy - mówi inżynier.

Elewacja NOSPR będzie pokryta naprzemiennie cegłą i szkłem. Szklenie na bryle pierścienia - budynku, wewnątrz którego jest kolejny, mieszczący Wielką i Kameralną Salę Koncertową - dobiega końca. Montaż cegły ma się rozpocząć w kwietniu i potrwa ok. 5 miesięcy.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!