Katowice: W kwietniu rozpocznie się montaż nietypowych...

  Katowice: W kwietniu rozpocznie się montaż nietypowych cegieł na elewacji NOSPR [ZDJĘCIA]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Katowice: W kwietniu rozpocznie się montaż nietypowych cegieł na elewacji NOSPR [ZDJĘCIA]
  1/32
  przejdź do galerii

  ©Mikołaj Suchan

  410 tysięcy cegieł pokryje elewację nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, obok al. Roździeńskiego. Ich produkcja ruszyła zaledwie kilka tygodni temu. Każda z cegieł będzie wytwarzana podobnie, jak robiono to pod koniec XIX wieku, wszystkie zresztą powstaną w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w cegielni w Patoce na Dolnym Śląsku.
  - Piec rozpaliliśmy ponad dwa tygodnie temu. Na zimę był wygaszony, pracuje od wiosny do późnej jesieni, a pozostały czas wykorzystujemy na jego renowację - objaśnia Piotr Wojtasik, inżynier produktu z CRH Klinkier. - Cegły dla NOSPR będą dwóch rodzajów. Jedna naturalna, druga jednostronnie powlekana glazurą w kolorze czerwonym. Ona posłuży do wykonania wnęk na elewacji, które mają przypominać wnęki okienne w Nikiszowcu - dodaje.


  Piec zbudowany przez Fryderyka Hoffmana to tzw. piec pierścieniowy, opalany węglem (większość pieców do wypalania cegły opalana jest gazem i są to piece tunelowe). Inaczej nazywany jest kręgowym, ze względu na znajdującą się w jego wnętrzu komorę posuwającą się po okręgu. - Do komory cegła wkładana jest ręcznie i w niej wypalana. Aby ją wyciągnąć, trzeba zburzyć jedną ze ścianek komory - wyjaśnia Wojtasik. Nad produkcją cegieł dla NOSPR na zmiany czuwa czterech palaczy. Proces wypalania trwa nawet osiem dni, a towarzyszy mu temperatura 1100 do nawet 1200 stopni Celsjusza. Zanim cegła trafi do pieca, dobierana jest odpowiednia mieszanka gliny. Jest też formowana.

  - Kiedyś cegły były formowane ręcznie w drewnianych korytkach. Teraz - i to jest różnica naszego procesu produkcji od tego XIX-wiecznego - robi to maszyna, która wyciska glinę pod odpowiednim ciśnieniem, a ta następnie jest cięta za pomocą metalowej struny - tłumaczy inżynier.

  Uformowana cegła na 3 do 5 dni trafia do suszarni, dopiero potem do pieca. - To nie będą klocki lego, każda z cegieł jest niepowtarzalna, nie ma dwóch takich samych - dodaje Wojtasik. Wyprodukowane w piecu Hofmanna cegły mają być bardziej wytrzymałe od produkowanych współczesnymi metodami. - Uzyskujemy wytrzymałość rzędu 200 megapaskali. To wytrzymałość cegły na nacisk, czyli ok. 2000 kg na cm kwadratowy - mówi inżynier.

  Elewacja NOSPR będzie pokryta naprzemiennie cegłą i szkłem. Szklenie na bryle pierścienia - budynku, wewnątrz którego jest kolejny, mieszczący Wielką i Kameralną Salę Koncertową - dobiega końca. Montaż cegły ma się rozpocząć w kwietniu i potrwa ok. 5 miesięcy.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Elegancko!

   fan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 28

   Będzie pięknie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brawo CRH!

   As.net.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 34

   Byłem kiedyś w Patoce, to faktycznie niesamowity piec i takie też produkty. Połowa produkcji idzie na rekonstrukcje obiektów zabytkowych i nietuzinkowe obiekty. Taki Rolls Royce wśród cegieł.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama