Częstochowa: Miasto nie wie, czy ma zamykać III aleję NMP

  Częstochowa: Miasto nie wie, czy ma zamykać III aleję NMP

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Na razie można jeździć obydwoma nitkami III alei NMP
  1/2
  przejdź do galerii

  Na razie można jeździć obydwoma nitkami III alei NMP ©Bartłomiej Romanek

  Mieszkańcy Częstochowy zadecydują, jak ma wyglądać organizacja ruchu w III alei NMP. Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Do 2005 roku ruch w III alei NMP odbywał się obydwoma nitkami, jeździły tędy nawet autobusy. Dopiero po zakończeniu rewitalizacji tej części reprezentacyjnej ulicy Częstochowy, wprowadzono ograniczenia w ruchu.
  III aleją NMP przestały jeździć autobusy, a jej południowa nitka w okresie letnim była zamykana dla ruchu. Dzięki temu powstawał latem deptak, z którego chętnie korzystali nie tylko pielgrzymi, ale i mieszkańcy miasta.

  Sytuacja zmieniła się w 2012 roku. Ruch w III alei NMP nie został w ogóle ograniczony, co wywołało wiele dyskusji i kontrowersji. Urząd Miasta tłumaczył, że jest to uzasadnione pracami remontowymi, które trwają w centrum Częstochowy. Miało to ułatwić jazdę kierowcom.

  Mieszkańcy miasta, a zwłaszcza okolic alei NMP byli temu przeciwni. Uważali, że może być tam niebezpiecznie. Dodawali, że III aleja NMP powinna pełnić rolę deptaka. Po drugiej stronie barykady znaleźli się właściciele lokali gastronomicznych, którzy twierdzili, że zamykanie ruchu zniechęca klientów i zmniejsza ich zyski.

  Paradoksalnie najmniej całą sytuacją zainteresowani są częstochowscy kierowcy. Trudno się temu dziwić, bo krótki spacer III aleją NMP uzmysławia nam, że nawet w godzinach szczytu jeździ tam stosunkowo niewiele samochodów, a zdecydowana większość z nich ma tablice rejestracyjne spoza miasta.

  Wątpliwości mają wyjaśnić konsultacje społeczne, które właśnie się rozpoczęły. Biuro Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych do 18 marca będzie zbierało opinie mieszkańców. Tego samego dnia odbędzie się w Ratuszu spotkanie z mieszkańcami, na podstawie którego zostaną przygotowane ankiety. Głosowanie ma potrwać do 19 kwietnia. - Jeżeli wszystko będzie przebiegać sprawnie, to niewykluczone, że ten termin ulegnie przyspieszeniu - tłumaczy Agata Wierny z Biura Inicjatyw Lokalnych.

  Mariusz Sikora, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu twierdzi, że nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona natychmiast po tym, kiedy będą znane wyniki konsultacji.

  Prawdopodobnie przy ich okazji wróci temat ponownego wprowadzenia komunikacji miejskiej do III alei NMP. Częstochowianie od dawna narzekają, że nie mają czym dojechać w okolice Jasnej Góry. - III aleja NMP nie jest obecnie przystosowana do ruchu autobusów, ale jeżeli będzie taka wola, to nie ma rzeczy niemożliwych i zastanowimy się nad przywróceniem kursów autobusów miejskich - mówi Sikora.

  W sondzie na stronie www.czestochowa.naszemiasto.pl 48 procent głosujących chce całkowitego wyłączenia alei NMP z ruchu, a 15 proc. proponuje zamknięcie nitki południowej. Przeciwko zamknięciu jest tylko 37 procent głosujących.
  *Ranking szkół nauki jazdy 2013
  *Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
  *Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama